HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Komplet pro horské aktivity – recenze Pinguin Stratos

Komplet pro horské aktivity – recenze Pinguin Stratos

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pinguin Stratos
Druh sportu lezení, skialp, outdoor
Druh oblečení kalhoty, bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 třívrstvý laminát A.C.D.
Materiál 2 nylon 6 stretch
Materiál 3 výztuže nylon 6.6 stretch
Materiál 4 zipy YKK klasické a voděodolné
Vodní sloupec 30000
Prodyšnost 25000
Barevné varianty modrá se šedou
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguincz.cz

Zaujalo mě

  • možnost přizpůsobení bundy i kalhot aktuálním potřebám – odepnutí sněhového límce, stejně jako vnitřní odepínatelné nohavice
  • celorozepínací nohavice s možnosti přesunu šlí vně, takže je možné kalhoty rozepnout na bok, aniž by se sundávaly šle
  • stahování bundy v pase kryté v kapsách

Shrnutí recenze

Komplet bunda a kalhoty Pinguin Stratos z třívrstvého materiálu s membránou A. C. D. je určen pro nenáročné i náročné aktivity ve volné přírodě s důrazem na univerzálnost. Pinguin Stratos je použitelný celoročně, neboť se dá snadno přizpůsobit podle aktuálních podmínek – např. odděláním sněhového límce v bundě a sněhových návleků v nohavicích. Střih bundy i kalhot umožňuje velký rozsah neomezeného pohybu od chůze přes lyžování až po lezení.

PODROBNÝ POPIS

Hmotnost: bunda 652 g, kalhoty 665 g včetně šlí
Infocena: bunda 6490 Kč, kalhoty 5160 Kč

Piguin StratosPiguin Stratos

Pinguin Stratos je vlajkový model určený i pro nejnáročnější použití, čemuž odpovídá i membrána A. C. D. s vodním sloupcem 30 000 mm a velmi vysokou paropropustností. Jak na bundě, tak i na kalhotách jsou použity dva materiály – standardně nylon 6 stretch a na výztuhy nylon 6.6 stretch.

Technická bunda Pinguin Stratos

Bunda působí na první pohled jako klasická „technická“ bunda, což se ověří při jejím vyzkoušení. Ve velikosti M mi sedla perfektně na další tři vrstvy oblečení. Na více namáhaných místech, jako jsou vnější strany rukávů, horní část zad s kapucí a spodní obvod bundy je použit nylon 6.6 stretch.

Vevnitř bundy je odnímatelný (přidělaný zipem) sněhový límec spojený vepředu dvěma druky, kterým je v případě válení a plavání ve sněhu možné zcela anulovat průnik sněhu pod bundu. Bundu je navíc možné stáhnout i v pase, kdy je jenom potřebné zašátrat v obrovských dolních kapsách k nahmatání „stahovačů“.  Po stažení v pase bunda sedí na těle natolik těsně, že praktická využitelnost sněhového pásu je asi pouze při jízdě dolů žlabem na zadku s cepínem v ruce.

Voděodolný hlavní zip YKK s dvěma protisměrnými jezdci je opatřen vnitřní légouVoděodolný hlavní zip YKK s dvěma protisměrnými jezdci je opatřen vnitřní légou

V bočních kapsách jsou schované gumičky pro stahování v pase. V bočních kapsách jsou schované gumičky pro stahování v pase.

Vnitřní sněhový pás se dá odepnout.Vnitřní sněhový pás se dá odepnout.

Hlavní obousměrný zip na bundě je ověřený YKK Vislon krytý navíc légou z vnitřní strany bundy. Léga je dole zakončena ještě jistícím drukem, přičemž druk je dobře využitelný i při krásném větrném počasí, když jsem bundu rozepnul zespodu, aby byl hrudník chráněn proti větru. Horní jezdec zipu je pro snadnější manipulaci ještě vylepšen o liščí smyčkou přidělané poutko.

Propracované kapsy a dostatek větrání

Kromě dvou výše zmíněných obrovských kapes, do nichž se kromě stahování kolem pasu a rukou vleze i spousta dalších věcí, má bunda další dvě velké kapsy s červenými zipy na hrudníku. Jezdce zipů končí při plném zapnutí pod překrytími chránícími je před deštěm a sněhem. Horní kapsy jsou lehce proděravěné dovnitř bundy zřejmě pro snadnější ventilaci.

Hlavní větrání bundy pro zvýšený aerobní pohyb a teplejší počasí je klasicky v podpaží a samozřejmostí jsou obousměrné zipy pro libovolné nastavení větracích otvorů. Rukávy jsou zakončeny jednoduchou manžetou s možným stahováním a fixací suchým zipem.

Kromě dvou velkých kapes na bocích má bunda i dvě náprsní kapsy.Kromě dvou velkých kapes na bocích má bunda i dvě náprsní kapsy.

Odvětrání v podpaží s dvoujezdcovými voděodolnými zipy.Odvětrání v podpaží s dvoujezdcovými voděodolnými zipy.

Manžety rukávů se dají seřídit pomocí suchých zipů.Manžety rukávů se dají seřídit pomocí suchých zipů.

Pro krytí hlavy v obzvlášť větrném počasí je integrální součástí bundy kapuce s výztuhou v zakončení kšiltu. Kapuce má trojnásobné stahování – kolem obličeje a horní části hlavy pružnými lanky a předozadní velikosti suchým zipem na temeni. Při stahování kapuce kolem obličeje pružná lanka nikde nezavazí, neboť přes tunýlky zajíždějí dovnitř horní části bundy. Nemůže se tak stát, že by v silném větru opakovaně narážely do tváří.

Kapuce s výztuhou je zakončena kšiltem.Kapuce s výztuhou je zakončena kšiltem.

Trojnásobné stažení kapuce umožní přizpůsobit ji individuálním potřebám.Trojnásobné stažení kapuce umožní přizpůsobit ji individuálním potřebám.

Pružná lanka pro stahování kapuce nepřekáží.Pružná lanka pro stahování kapuce nepřekáží.

Kalhoty s vychytanými detaily

Na boku celorozepínací kalhoty Pinguin Stratos tvoří s bundou sourodý komplet, barevně i střihově dobře ladí. Kalhoty jsem vyzkoušel při chození a lyžování, i když lyžařské aktivity nejsou preferované podle toho, jaký je střih dolních konců nohavic.

Nohavice i sněhové límce v nich jsou určeny odhadem na trekové a horolezecké boty. Při použití s freeridovými botami K2 Pinnacle 130 šlo nohavice natáhnout jen přes horní zakončení komínu, a sněhový límec tak úplně ztratil svůj funkční význam. Sněhové límce přidělané zipy do nohavic kalhot se spojují suchým zipem a na svém dolním stahovacím okraji jsou opatřeny třemi malými očky pro variantní uchycení na botě.

Vnitřní odnímatelná nohavice proti sněhu.Vnitřní odnímatelná nohavice proti sněhu.

Nohavice jsou zespodu zcela rozepínatelné voděodolným zipem YKK s dvěma protisměrnými jezdci.Nohavice jsou zespodu zcela rozepínatelné voděodolným zipem YKK s dvěma protisměrnými jezdci.

Spodní okraj nohavic seřiditelný suchým zipem a pruženkou.Spodní okraj nohavic seřiditelný suchým zipem a pruženkou.

Materiál kalhot je stejný jako u bundy, tj. kombinace standardního nylonu 6 s odolnějším a oděruvzdornějším nylonem 6.6 na kolenou, vnitřních stranách lýtek a na pozadí.

Praktické rozepínání kalhot a pohyblivé uchycení šlí

Kalhoty mají tři kapsy, z nichž ta zadní je dost nenápadná. Zato přední kapsy nejde přehlédnout a stejně jako u bundy jsou velkoobjemové.  Kalhoty jsou na bocích celorozepínací pomocí obousměrných zipů, které jsou nahoře i dole zakončeny légou na suchý zip. Obousměrné rozepínání kalhot je výborné pro libovolné nastavování větracích otvorů.

Pas kalhot je pružný s gumou uvnitř.Pas kalhot je pružný s gumou uvnitř.

Materiál na vnitřní straně pasu je příjemný na dotek.Materiál na vnitřní straně pasu je příjemný na dotek.

Díky obousměrnému rozepínání je možné zvolit ideální větrání.Díky obousměrnému rozepínání je možné zvolit ideální větrání.

Pas kalhot je pružný s gumou vevnitř a na vnitřní straně má na dotek příjemný materiál vhodný i na holé tělo, vepředu klasické zapínání na zip jištěné nahoře drukem. Stahování v pase je doladěnou pomocí pásku s velkou sponou podobnou té, která se používá pro přidělávání lyží nebo snowboardu na batoh.

Po vyzkoušení považuji za vynikající to, co a jak je možné dělat se šlemi. Samozřejmě je možné šle z kalhot úplně oddělat, ale podstatně zajímavější je to, jak je možné je na kalhotách přepnout. Ve standardním uspořádání jsou šle vzadu připevněny blízko u sebe s překřížením nízko u pasu. Pro zimní použití a pro dámy je ale výhodnější šle přepnout do bočních oček, která jsou přichycena v předním dílu kalhot. Toto uspořádání umožňuje spuštění zadního dílu kalhot, aniž by bylo nutné sundávat bundu a další svrchní kusy oblečení. Šle jsou navíc nastavitelné ve velkém rozsahu.

Klasické zapnutí šlí.Klasické zapnutí šlí.

Šle je možné upnout také do boků nebo sundat úplně.Šle je možné upnout také do boků nebo sundat úplně.

Při připnutí šlí do boku jde sundat kalhoty bez nutnosti svléct si bundu.Při připnutí šlí do boku jde sundat kalhoty bez nutnosti svléct si bundu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: