HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kompaktní čelovka nejen do hor – recenze Mammut T-Peak

Kompaktní čelovka nejen do hor – recenze Mammut T-Peak

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Mammut T-Peak
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Plast
Hmotnost 38 g
Barevné varianty černo žlutá, šedo červená
Napájení baterie
Druh baterie nebo AKU AAA
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 3
Mody svícení 6
Doba svícení v jednotlivých modech LOW 100 h, HIGH 50 h, Dual MID 30 h, Dual HIGH 20 h
Dosvit v jednotlivých modech LOW 10 m, HIGH 20 m, Dual MID 40 m, Dual HIGH 55 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Použité LED diody 1x HiLux LED, 2x Definition LED
Upevnění čelovky jednopáskové
USB konektivita ne
Infocena 1290 Kč
Dodává HUDYsport a.s.
Více info na www.hudy.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Mód pro alpský nouzový signál
  • Indikátor stavu baterie
  • Ochrana proti náhodnému zapnutí - Double click

PODROBNÝ POPIS

V podstatě jedinou pohyblivou částí je naklápěcí reflektor se třemi LED diodami.  Reflektor jde naklopit cca. do 7 poloh, čímž lze určit sklon vyzařovaného světelného paprsku. Na reflektoru se nachází také spínací gumové tlačítko v kontrastní barvě. Jeho spínání jde na můj vkus ztuha. Někdo by mohl namítnout, že díky tomu nehrozí samovolné zapnutí čelovky v batohu. Tento nežádoucí jev je ovšem vyřešen tak, že čelovku je třeba zapnout rychlým dvojitým zmáčknutím tlačítka.

Ovládání a přepínání čelovky

Tím se již dostávám k samotnému ovládání čelovky. Čelovka totiž umožňuje navolit jeden ze 6 světelných režimů.  Kromě toho má jednu malou červenou diodu pro kontrolu nabití 3ks AAA baterií, které jsou součástí balení. Podle navoleného režimu dokáže dle výrobce čelovka na jedny nabité baterie svítit v rozsahu 10 až 100 hodin.

Velikost v porovnání s kaštanemVelikost v porovnání s kaštánkem a dlaní

Testováno na lidech

Nastavení každého režimu se provádí jen pomocí jednoho tlačítka, takže je třeba si její ovládání předem nacvičit. Zjednodušeně řečeno bych řekl, že jde o chytrou čelovku, která není pro hlupáky. Tím ovšem nechci nikoho urazit, protože prvotní problém s ovládáním jsem měl taky. Udělal jsem totiž malý pokus a oslovil několik lidí, kteří tuto čelovku nikdy neměli v ruce. V podstatě se všichni shodli na tom, že ze začátku ani nevěděli, jak čelovku zapnout nebo vypnout.

Barevné varianty T-PeakBarevné varianty T-Peak

Čelovka má 6 světelných módůČelovka má 6 světelných módů

Čelovka díky nízké hmotnosti nepadá z hlavyČelovka díky nízké hmotnosti nepadá z hlavy

Celé ovládání probíhá tak, že čelovka se dvojitým rychlým stiskem zapne. Takto naběhne do základního režimu, kdy dvě krajní Definition LED diody vyzařují světelný paprsek široký kolem 45˚ do vzdálenosti asi 10m. Dalším krátkým stiskem se pak dosvit těchto diod zvýší na 20m. Při dalším stisku se pak ke dvěma sousedním přidá i prostřední LEDka HILux, která vyzařuje paprsek široký 20˚ do vzdálenosti 40m. V dalším módu  svítí jen prostřední dioda až do vzdálenosti 55m.

Boost

Nejsilnější režim je pak možné na dobu 20 sekund zvýšit na dosvit až 60m při svítivosti až 90lm. Tento Boost režim, spouštěný delším držením tlačítka při zapnuté  čelovce,  je v terénu užitečný pro prvotní orientaci v neznámém terénu. Jelikož se výkonné LED diody obecně při vysokém zatížení značně zahřívají, je tento výkon omezen jen na zmíněnou dobu 20s.

Vypínání

Pokud je třeba čelovku vypnout, je nutné překlikat všechny světelné režimy. Pokud tedy čelovka svítí na nejslabší světelný reřim, je pro vypnutí nutné tlačítko čtyřikrát krátce stisknout.

Jeden tenký spojovací díl nevydržel moje vniknutí do prostoru pro baterieJeden tenký spojovací díl nevydržel moje vniknutí do prostoru pro baterie

Pro výměnu baterií je třeba vyklopit zadní dílPro výměnu baterií je třeba vyklopit zadní díl

Pohled na otevřený zadní díl s třemi bateriemi AAAPohled na otevřený zadní díl s třemi bateriemi AAA

Volání o pomoc

Pokud ovšem tlačítko držíme cca. 2 sekundy ve vypnutém stavu, spustí se alpský nouzový signál, kdy čelovka 6 x za minutu v rozestupu kolem 10 vteřin blikne. Pro nouzové situace jde o užitečný režim.

Právě tento režim naznačuje primární určení čelovky. Díky kompaktní konstrukci, řadě režimů a krytí IPX6 , tedy odolnosti proti stříkající vodě, je vhodná i pro náročnější použití v horách. Kromě toho najde uplatnění i při rozmanitých aktivitách a sportech.

Upínací guma jde nastavit dvěma přezkami v širokém rozsahu, takže jde čelovku nosit na hlavě nebo na helmě.

Čelovka Mammut T-Peak na helměČelovka Mammut T-Peak na helmě

Důležité postřehy

Co se celkově konstrukce těla čelovky týká, zmínil bych ještě dva postřehy. Při výměně baterií je třeba využít nehet nebo lépe nějaký jiný plochý nástroj pro dámy, které se právě vrátily z manikúry. To by mi ani tak nevadilo, jelikož se kryt baterií neotevírá moc často.

Zadní kryt svítilny je s přední částí spojený tenkými pružky z průhledné folie. Ty jsou opravdu velmi tenké, takže jeden se mi podařilo utrhnout hned při prvním otevření. Nejde však o nějaký klíčový prvek, který by měl vliv na spolehlivost čelovky.

Čelovka Mammut T-PeakČelovka Mammut T-Peak

Verdikt testéra

Závěrem bych tedy řekl, že pokud někdo hledá kompaktní a lehkou (s bateriemi 72 g) čelovku s řadou funkcí, stojí čelovka T-Peak za úvahu. Kdo dává přednost co nejjednoduššímu ovládání, najde jistě jiný vhodný model od tohoto, či jiného výrobce.

Další informace

Více informací včetně dostupnosti na prodejnách nebo přímo nákup přes E-shop nejlépe na www.hudy.cz

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Maxim Rosomakov

Po několika čelovkách zn. Petzl jsem zakoupil testovaný model Zn. Mammut. Všechny výtky uvedené jemně v recenzi odpovídají realitě. ALE v reálném nočním světě ve stanu či na cestě vám opravdu velmi vadí, že ovládací tlačítko jde velice ztuha až silově a hlavně bez citu. Musíte si přečíst návod, abyste čelovku zapli !!! V rukavicích či se zmrzlými prsty je čelovka zcela neovladatelná. Mezi jednotlivými módy jsou minimální rozdíly reálné svítivosti. Spojovací pásky se utrhnou při první výměně baterií ( na každou akci dáváme přece nové 😉) . Je to čelovka pro zlost a okamžitě jsem přešel zpět k naprosto intuitivní a cenově srovnatelné zn. Petzl. Sice má míň módů, ale bude sloužit a nebude vás trápit.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: