HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kamarád do stěny – recenze METOLIUS Ultralight Master Cam

Kamarád do stěny – recenze METOLIUS Ultralight Master Cam

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku METOLIUS Ultralight Master Cam
Typ výrobku friend
Použití lezeckého vybavení big wall, na mixy a drytooling, na lezení v horách, na skály
Materiál 1 Hliník 7075-T6
Materiál 2 Dyneema popruh š. 11 mm
Hmotnost od 45 g do 129 g
Barevné varianty 10 variant - podle velikostí
Velikostní varianty 00 - 8
Dostupné velikosti 00 - 8
Výbava 1 Certifikáty CE a UIAA
Výbava 2 Pevnost od 5 do 10 kN
Výbava 3 Barevné rozlišení
Dodává R-Sport
Více info na www.6c.cz

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • barevné rozlišení všech velikostí
  • silový ukazatel (Range Finder)

Shrnutí recenze

Vylepšená sada friendů, která letos získala Editor’s Choice amerického časopisu Climbing. Dostal se nám do spáru také jeden kousek a se začínajicí lezeckou sezónou jsme se těšili na jeho testování. Jak to vidí po testování naše redakce?

PODROBNÝ POPIS

Technické zpracování

Je to nádherná práce. Některé jiné značky mají zaoblené hrany či celé eloxované segmenty. Metolius se však zaměřil na funkci a nabízí friendy s excelentním poměrem hmotnost vs. užitná hodnota.
Celkově nabízí v této sadě 10 friendů, kdybyste ji chtěli mít kompletní. Dohromady byste na sedáku tak mohli mít cca 759 gramů železa. Bereme to bez karabin. Deset velmi lehkých karabin váží celkem cca 240 g. Takže se s celým potencionálním setem dostanete pod 1 kg!

Karabiny se většinou do friendů dávají malé a co nejlehčí. Většinou si lezci dávají co friend, to karabina. Záleží však na zvyku. Někdo nosí friendy na poutcích na sedáku a někdo jiný zase používá tzv. tarzana neboli popruh přes rameno, kde má všechny kousky pěkně pohromadě

Oproti svým klasickým friendům zde firma Metolius ušetřila 20% na váze. A to není vůbec málo! Každá velikost je navíc barevně rozlišená: na těle i na 11 mm dyneema popruhu.

Lezení po vlastním je nejlepším testem pro friendy a jistítka.Lezení po vlastním je nejlepším testem pro friendy a jistítka.

Metolius s ostatními friendy ve skalách v Polsku na žule.Metolius s ostatními friendy ve skalách v Polsku na žule.

Friend založený do téměř souběžné spáry.Friend založený do téměř souběžné spáry.

Technické řešení

Okolo jednoho centrálního nosníku či táhla jsou vedeny paralelně dvě tenká táhla pro ovládání vaček. Táhla jsou navíc chráněna plastovou bužírkou. Ovládání probíhá dvěma prsty a palcem, který je zapřen za nosné oko, kterým prochází pevnostní dyneema popruh.
Nosné táhlo je na jedné straně ukončeno designově řešeným segmentem do kterého je provlečena dyneemova šitá smyčka. Její šířka je 11 mm a výrobce dokonce doporučuje po 5 letech výměnu. Jestli takový servis zajišťuje i dovozce zjišťujeme.
Hlava, do které jsou vsazeny segmenty vaček je úzká. Počet vaček je 4 na jeden friend.
Každá velikost je pomocí dyneema popruhu barevně odlišena.

Jednotlivé komponenty jsou vyrobené pomocí CNC strojů. Nebylo tedy třeba jednotlivé díly extrudovat a byla tak zachována maximální přesnost.

Odpor táhel je optimální a zmáčknete jej i s naběhlým předloktím. Segmenty se plynule vrací.

Test na založení do horizontální spáry.Test na založení do horizontální spáry.

Ideální je mít v každém friendu extra karabinu pro rychlé založení a spojení s lanem.Ideální je mít v každém friendu extra karabinu pro rychlé založení a spojení s lanem.

Vše funguje plynule a hladce.Vše funguje plynule a hladce.

Range Finder

Na bocích vnějších vaček naleznete barevnou škálu (Range Finder), která pomáhá s výběrem optimální velikosti friendu. Toto značení je zvláště vhodné pro začátečníky. Vlastně to funguje jako takový jednoduchý semafor: zelená OK, žlutá BACHA a červená RADĚJI ZKUS JINOU VELIKOST NEBO NEPADEJ.

Na styčných plochách jednotlivých segmentů je unikátní vzorek, který se ještě lépe „zakusuje“ do skály.

Střední lanko je dostatečně tuhé a i po ohnutí do pravého úhlu se dobře znovu „ztopoří“. Zvláště pravděpodobné při zakládání do horizontálních spár.

Materiál na vačky byl použit hliník 7075-T6 (info výrobce).

Rozsah velikostí je od nejmenší 00 až po největší 8, celkem tedy 10 velikostí. Můžete se tedy zajistit ve spárách od 8.5 do 71.5 mm.

Některé možná potěší informace, že friendy jsou kompletně vyrobeny v Americe alá MADE IN USA.

V čem spočívá individuální test, jsme nezjistili. Jakmile se to dozvíme, tuto informaci doplníme.

Vylepšený tvar plošek jednotlivých segmentů ještě zlepšuje jeho vlastnosti.Vylepšený tvar plošek jednotlivých segmentů ještě zlepšuje jeho vlastnosti.

V pořádku. Segmenty friendu jsou v zeleném poli.V pořádku. Segmenty friendu jsou v zeleném poli.

Takto vypadá friend, když červené pásmo signalizuje slabé založení.Takto vypadá friend, když červené pásmo signalizuje slabé založení.

Shrnutí

Americký Metolius posunul výrobu a technické řešení opět o kus dál a manipulace s friendy Ultralight Maser Cam byla příjemná. Umím si představit jednu kompletní sadu při výpravách za lezením po svém nebo do hor na svém „opasku“.

Po zatížení a ohnutí se snadno vrací do původní pozice.Po zatížení a ohnutí se snadno vrací do původní pozice.

Další informace

Metolius

Lezecká značka Metolius je severoamerická značka, která přišla na trh už v roce 1980. Značku reprezentují dobří lezci na skalách, bouldrech, ale i ve velkých stěnách.
Vyrábí a navrhují vlastní vybavení, o které je velký zájem díky vysoké kvalitě. Firma Metolius se vypracovala z malé garážové firmy v blízkosti horního toku řeky Metolius na slušnou firmu. Značka Metolius se stala synonymem kvality, bezpečnosti a vynikajícího designu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: