HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kalhoty pro akční hrdiny – recenze HIGH POINT Gale

Kalhoty pro akční hrdiny – recenze HIGH POINT Gale

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku High Point kalhoty Gale
Druh sportu lezení, outdoor
Druh oblečení kalhoty
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí podzimní, letní, jarní
Materiál 1 Nylon
Materiál 2 Elastan
Materiál 3 Lycra
Materiál 4 Strongflex® IBQ
Hmotnost 327 g
Barevné varianty červená, modrá
Velikostní varianty S-XXL
Výbava 1 Reflexní prvky
Výbava 2 1 kapsa
Výbava 3 YKK zipy
Výbava 4 Elastický pas
Infocena 2990 Kč Kč
Dodává High Point

Zaujalo mě

  • sportovní anatomický střih na tělo
  • promyšlená kombinace materiálů
  • k dostání též v kompletu s Gale Jacket

Shrnutí recenze

GALE jsou technické, rozuměj akční kalhoty kombinující různé materiály tak, aby byly elastické a nikde neomezovaly svého nositele v pohybu. Větru odolné jsou jen částečně. Zvládnou tak vydýchat i dosti anaerobní činnost. Stehna, kolena a zadek jsou z nejpevnějšího materiálu na celých kalhotách (kromě zesílení vnitřní strany kotníků). Další materiály jsou jemnější a vzdušnější. Reflexními materiály výrobce nešetřil. Veškeré švy jsou tuplované.

PODROBNÝ POPIS

První dojmy

Totálně jednoduché, ale ne vůbec fádní kalhoty české firmy HIGH POINT mě zaujaly na první pohled a samozřejmě jsem se po celou dobu testu nemohl ubránit tendenci, srovnávat kalhoty Gale s podobnými kalhotami Direct Alpine Cascade. Gale jsou však jednoduché kalhoty s absencí kapes, poutek či pásku. Vše je jednoduché a promyšlené. Zpevněné materiály, které jsou i přesto elastické, najdete na těch správných místech.

Komplet HIGH POINT Gale.Komplet HIGH POINT Gale.

Testováno při lezení na Suchých skalách.Testováno při lezení na Suchých skalách.

Pohoda u slanění v kompletu HIGH POINT Gale.Pohoda u slanění v kompletu HIGH POINT Gale.

Kalhoty krok za krokem

Začněme s popisem tedy pěkně od shora. V pase je použita široká guma, kterou je veden prostředkem tunýlek s tkanicí na samosvorku. Tato samosvorka je fixovaná tenkým popruhem ke kalhotám, takže vám nikam necestuje a zůstává na místě. Tato stahovačka je malá a netvoří vám na břiše žádnou bouli. Tkanice v testované verzi byla velmi tenká pletená šňůra, která se zařezávala při dotažení do boků. Ve výrobní serii je již nahrazena širší. Stejně tak byla i rozšířena i guma v pase pro ještě větší pohodlí. Poklopec se nedá rozepnout až do pasu. Jedná se tedy pouze o otvor se zipem. Zip YKK je pouze jednosměrný.

Kapsa

Kapsu na kalhotech naleznete pouze jednu. Ta je netradičně umístěna na pravém boku tak, aby se dala použít i s horolezeckým úvazkem. Nejlépe se do ni dostanete na backhand. Jiné hmaty dle vašeho kloubového rozsahu. Do kapsy se vejdou klíče od auta a jiné menší předměty. Třeba rolička bankovek, zapalovač, kondom, sojový suk, apod. V případě, že půjdete někam jenom v kalhotách a tričku bude vám asi chybět kapsa na mobil, klíče, či peněženku.

Jediná kapsa na kalhotech.Jediná kapsa na kalhotech.

Kapsa je na pravé straně kalhot a vstup je do ní pravou rukou na backhand.Kapsa je na pravé straně kalhot a vstup je do ní pravou rukou na backhand.

Kapsa vs. klíče od auta.Kapsa vs. klíče od auta.

Exponovaná místa

Stehna jsou ze zesíleného materiálu a přecházejí až přes kolena. Takže tato nejvíce exponovaná část je dobře chráněna. Holeně kryje již lehčí a vzdušnější materiál.

Dole se nohavice dají rozšířit pomocí zipu tak, aby šly přetáhnout přes široké boty. Bez rozepnutí jsem je však díky elastickým materiálům a krátkému nabrání s gumou, přetáhnul přes pohorky i bez rozepnutí. Zip je v zataženém stavu ještě zajištěn drukem. Z vnitřní strany spodního lemu je našitý i gumový proužek, který zabraňuje vyhrnování nohavice při nošení pohorek. Z vnitřní strany nohavic u kotníků jsou našity cordurové oblouky, pro ještě větší ochranu těchto míst. Na pravé nohavici je výrazný nápis HIGH POINT. Zipy jsou kontrastní a vhodně tak doplňují barevnou skladbu jednotlivých dílů, ze kterých jsou kalhoty GALE složeny.

Zadek, elastický pruh a kapsa.Zadek, elastický pruh a kapsa.

Na nohavicích je ochrana na vnitřní straně pomocí zesílení Cordurou.Na nohavicích je ochrana na vnitřní straně pomocí zesílení Cordurou.

Protiskluzový pásek na vnitřní straně nohavic.Protiskluzový pásek na vnitřní straně nohavic.

Zadní díl kalhot od pasu dolů

Pod širokou gumou je vložen elastický pruh, který umožňuje zvedat nohy či si sednou tak, aby vám tato část netáhla, protože na zadní partie je použitý opět odolný materiál. Na zadní část jsou postupně použity všechny tři materiály. Sedací partie je nejodolnější. Pod koleny prodyšnější a na lýtkách už jenom Lycra.

Kalhoty mají vyšší pas než běžné kalhoty, takže pas vám bude vycházet poněkud výš, než jste zvyklý. Zkrátka jsou to outdoorové kalhoty a záda musí být chráněna a sedák vám taktéž bude ležet na kalhotách a ne na holém těle. Délka nohavic (velikost kalhot L) mi při mé výšce 173 cm naprosto vyhovovala. V rozkroku je ještě pro větší pohodlí vložená elastický klín.

Pevnější látka na stehnech končí až pod koleny.Pevnější látka na stehnech končí až pod koleny.

Verdikt testera

Nasazení kalhot GALE bych viděl pro všechny aktivity typu lezení, turistika, VHT, ferraty od jara do podzimu. Nikde netáhnou. Jsou celé elastické. Na absenci kapes si musíte zvyknout. Teploty díky použitému materiálu bez počesu by neměly klesat pod nulu. Teplotní odolnost záleží samozřejmě na odolnosti nositele. Při silném větru či dešti nebo sněhu vyžadují přes ně přetáhnout vrchní kalhoty.
Upozornění: V kompletu s GALE Jacketem vás můžou považovat za profíka.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

HIGH POINT

HIGH POINT navazuje na rodinou výrobní tradici z roku 1916 v Sušici na Šumavě. V novodobé historii je značka na trhu už celých 25 let. Její výrobky používají sportovní nadšenci stejně jako profesionálové při svých extrémních výkonech.
HIGH POINT je v oblasti outdoorového vybavení symbolem kvality, funkčnosti a spolehlivosti.
www.highpoint.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: