HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jistítko na druhou – recenze EDELRID JUL2

Jistítko na druhou – recenze EDELRID JUL2

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Jistítko na druhou - recenze EDELRID JUL2
Typ výrobku jistítko
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály
Hmotnost 105 g
Mody jištění 1 Prvolezec
Mody jištění 2 Top rope
Mody jištění 3 Slanění
Průměr pro lano 1 8, 9 - 11 mm
Dostupné velikosti Pro průměry lan: 9,8 až 11 mm
Infocena 809 Kč
Dodává VaudeCZ
Více info na www.edelrid.de

Zaujalo mě

  • bytelnost
  • jednoduchost
  • spolehlivost

Shrnutí recenze

Bytelné a kompaktní jistítko pro jištění s jednoduchými lany 8,9 až 11 mm. S lanem 9,7 a 10,2 mm fungovalo skvěle. Ocelové tělo vydrží asi úplně všechno. Podle intenzity lezení, asi na celý život. Dříve než byste projeli toto jistítko odrovnáte dříve několik karabin.  Absence jakýchkoliv mechanických součástek dělá z  JUL2 jednoduché jistítko, které ale v sobě schovává překvapivě hodně přidané hodnoty.

PODROBNÝ POPIS

Popis

Žlábek na vedení lana k brzdící ruce je dostatečně hluboký a lano nepřeskakuje přes jeho okraje. Drát, který jednak slouží k nošení na úvazku a k zajištění kyblíku během jištění je příkladně tuhý. Na těle jistítka kromě loga EDELRID naleznete i doporučené průměry lan, způsob vložení lana a i způsob držení lana v jistítku. Barevnost je typická alá Edelrid. Jedná se tedy o skutečný technický kousek, který se podařilo firmě Edelrid vytvořit z kusu kovu bez použití dalších pohyblivých mechanických částí či součástek.

Vložení lana do jistítka je intuitivní.Vložení lana do jistítka je intuitivní.

JUL2 si poradil dobře se všemi uvedenými průměry lan.JUL2 si poradil dobře se všemi uvedenými průměry lan.

Jistítko JUL2 je určeno pro lana od 8,9 do 11 mm.Jistítko JUL2 je určeno pro lana od 8,9 do 11 mm.

Jak funguje

Chycení pádu je spolehlivé. Dobírání i dávání lana jde zlehka. Uvolnění lana po odsednutí nebo chycení pádu jde taktéž dostatečně snadno. Spouštění však vyžaduje cvik, aby nebylo příliš rychlé nebo žádné. Dobře fungoval JUL2 i se silnějšími lany.

Na základě dosavadních zkušeností s používáním normálních kyblíků na umělých stěnách největší lezecký spolek v Německu tzv. DAV rozhodnul a doporučil k používání jistítka poloautomatická, tedy taková, která pomáhají při zachycení pádu jističi se zachycením pádu. Takže pro výuku a používání začátečníky vyloženě doporučuje používání těchto jistítek.

Jistítko jsem schválně testoval i na absolutních začátečnících a na dívkách. Po krátké instruktáži a prvním testování (nejdříve jištění lezce s horním lanem) následně i prvolezce s odsednutím u prvního jištění a spuštění, šla již manipulace s jistítkem snadno. Jištění poloautomatickým jistítkem ve mě vzbuzuje větší důvěru než jištění jednoduchým kyblíkem. Edlerid se rozhodnul a prezentuje svoje rozhodnutí již více nevyrábět kdyblíky s jinou než semi blokujicí funkcí.

JUL2 od Edelridu byl s námi na skalách celou letošní sezonu.JUL2 od Edelridu byl s námi na skalách celou letošní sezonu.

Spouštění

Spouštění jde snadno a doporučené jsou dvě metody. V návodu jsou nazvány „palcová metoda“ a metoda „s překlopením“. V každém případě musí být brzdící lano pod kontrolou ruky jističe. Jedna ruka tedy spouští a druhá pod jistítkem ještě jistí. Mezi jednotlivými metodami jsem se rozhodoval podle použitého lana nebo hmotnosti lezce. Osobně jsem u těžšího lezce či silnějšího lana preferoval metodu palcovou a u tenčího lana či lehčího lezce tu s překlopením.

Edelrid JUL2 palcová metoda spouštění.Edelrid JUL2 palcová metoda spouštění.

Edelrid JUL2 překlapovací metoda spouštění.Edelrid JUL2 překlapovací metoda spouštění.

Lano i jistítko je díky konstrukci stále pod kontrolou alespoň jednou rukou.Lano i jistítko je díky konstrukci stále pod kontrolou alespoň jednou rukou.

Jištění

Dávání lan je jednoduché a jde opravdu rychle. Doporučený způsob jištění je nejlépe patrný z návodu. Není na tom nic složitého, pouze jako i u jiných jistítek doporučuji brzdicí ruku držet spíše níž než výš. Zvláště ve chvílích maximálnho soustředění mají jističi tendenci dávat ruce k sobě někam do úrovně ramen. V případě pádu tak zmenšují funkčnost jistítka.

Bonus

Navíc jistítko JUL2 v případě, že při pádu nezasáhne do zachycení pádu ruka jističe, dá malý prokluz. To znamená, že lano v jistítku mírně projede a zajistí tak dynamické zachycení pádu. Takže se JUL2 hodí pro všechny začátečníky, kteří ještě nemají zažité dynamické jištění za použití vlastního těla. Dále po úplném zachycení pádu lano velmi mírně projíždí jistítkem. Nestojí zkrátka na fleku a učí tím zvláště začátečníky neustálému držení brzdícího lana.

Ze začátku testování se mi to zdálo divné. Zvláště jsem si této vlastnosti jistítka povšimnul a na vlastní kůži vyzkoušel při slanění. Na tenčím laně jede jistítko opravdu svižně a je ho třeba hodně držet. Po zastavení nemůžete lano pustit z ruky. Chová se jako normální kyblík. Proto i výrobce doporučuje slaňování s prusíkem.

Návod

Přestože je jistítko náramně jednoduché doporučuji prostudovat návod. Dozvíte se tam, že se nehodí na dobírání druholezce do štandu způsobem „reverso“ módem nebo, že na spouštění se dají použít dva způsoby držení brzdicího lana. Návod je přiložen u balení. Obsahuje kromě obrázků a piktogramů i český text.

Balení jistítka JUL2 - přední strana.Balení jistítka JUL2 – přední strana.

Balení jistítka JUL2 - zadní strana.Balení jistítka JUL2 – zadní strana.

Doporučuji přečíst návod.Doporučuji přečíst návod.

Ocenění

Apropós Jul² získal letos Editor’s Choice amerického časopisu Climbing a taktéž jako Empfehlung 2015 a 2016.

Verdikt testera

Líbí se nám bytelnost. Jednoduchost řešení a zvýšené bezpečnostní hledisko pro výuku začátečníků ve srovnání s normálními kyblíky. Kdo ctí bytelné vybavení bez páček a pohyblivých částí, které funguje jako poloautomatické jistítko mohl by na Edleridem JUL2 popřemýšlet.

Testováno i dívkami.Testováno i dívkami.

Další informace

Edelrid

Německá firma s více než 150letou tradicí. EDELRID byl založen Juliusem Edelmannem a Carlem Ridderem v roce 1863. Začínali s trochu jiným sortimentem, už ale v roce 1880 vyráběli lana. V roce 1953 zde bylo vynalezeno lano s jádrem a pláštěm – revoluční produkt ve světě horolezectví. Postupem času se firma propracovala až do dnešní podoby, kdy nabízí lana, horolezecké vybavení, oblečení a obuv pro horolezce, plynové vařiče a bomby, nádobí, tašky a batohy, přilby…. Produkty jsou samozřejmě stále vyvíjeny a inovovány. Firma je členem skupiny Vaude Group, je dnes rozdělena na 4 divize: sportovní, bezpečnostní, zábavní parky a průmysl.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: