HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ještě výš a ještě dál – recenze adidas Terrex Fast X High GTX Boots

Ještě výš a ještě dál – recenze adidas Terrex Fast X High GTX Boots

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku adidas Terrex Fast X High GTX
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot High (vysoká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek síťovina se syntetickým krytím
Materiál: membrána GORE-TEX
Materiál: mezipodešev Adiprene+
Materiál: podešev Traxion se směsí Continental
Materiál: podrážka Continental
Hmotnost 1102
Velikost testované boty v UK 10,5
Barevné varianty černá, modrá
Stélka (vložka) Ortholite®
Stabilizační systém FORMOTION™
Infocena 4399 Kč Kč
Dodává Rock point
Více info na www.rockpoint.cz

Zaujalo mě

  • Ortopedická vložka
  • Jednoduchost a pevnost šněrování
  • Přilnavost a přizpůsobivost podrážky v přírodním terénu
  • Nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Outdoorová kolekce adidas Terrex opět představuje nové boty vhodné pro pobyt v přírodě. Vyšší a zároveň mimořádně lehké trekovky adidas Terrex Fast X High GTX jsou skvělou volbou nejen do českých hor, ale i na delší pochody v Alpách.

PODROBNÝ POPIS

V dnešní uspěchané době, kdy se letenky či dovolená kupují na poslední chvíli, je i boty často potřeba jeden den koupit a druhý den už v nich zdolávat kopce. Těžkým koženým pohorkám, které potřebují dlouhou dobu, než se přizpůsobí chodidlu uživatel, se proto pomalu zužuje spektrum využití a stále více lidí sahá po lehkých botách, které jim okamžitě padnou a můžou s nimi ještě v den nákupu vyrazit do terénu a nebát se puchýřů a nepohodlí. Právě boty adidas Terrex Fast X High jsou skvělou volbou v podobném případě.

Boty jsou také velmi pohodlné při dlouhém nošeníBoty jsou také velmi pohodlné při dlouhém nošení

Boty jsem testoval na mnohých terénechBoty jsem testoval na mnohých terénech

Profilovaná podrážkaProfilovaná podrážka

První dojmy

I já jsem testované boty hned napoprvé obul v Beskydech na pětadvacetikilometrové trase s převýšením okolo 1800 metrů a musím říct, že i po čtyřech a půl hodinách chůze se moje nohy cítily stejně pohodlně jako po nazutí. Později jsem pak boty vyzkoušel i ve vyšších horách, a to na masívu Dachsteinu, ani tam na celodenním pochodu boty nezklamaly. I když boty podrží i v náročnějším terénu, osobně bych je doporučil hlavně do lehčích hor s ne příliš skalnatým povrchem. Skvěle se hodí do všech českých hor, které svým charakterem přesně odpovídají stavbě boty.

Trekové boty Fast X High jsou dalším počinem v outdoorové řadě adidas Terrex. Jejich černá barva je dokonale elegantní a velmi univerzální, pokud tedy i na horách dbáte na vzhled, budou se vám ke všemu hodit. Boty mají sportovní vzhled, ale přitom potěší i lidi, kteří vyhledávají boty s vyšším šněrováním, které zajistí stabilitu kotníku. Ke stejné skupině lidí se řadím i já, protože po úrazu bérce trpím trvalými následky – nestabilitou v kotníku. Při delších trecích jsem tedy vždy odkázán na služby vyšších bot. Zároveň se v terénu rád pohybuju rychleji a rovinky či klesání občas běhám, což ve většině bot se zvýšeným kotníkem nejde tak snadno. Testované boty ovšem dokážou kotníku vytvořit podporu, ale zároveň má materiál vůli se přizpůsobovat rychlejšímu pohybu.

V náročném terénu

Na pohyb v náročnějším terénu je dobře přizpůsobená i podrážka boty, které využívá jedinečnou technologii Formotion, a to nezávislé přizpůsobování části paty od přední části boty. Člověk se tak cítí mnohem stabilněji a i na členitém povrchu nemá problém se stabilitou. Stejný systém znám i z dalších modelů, které používám, ale v případě boty adidas Fast X High mě zaujalo, že podrážka působí jednolitě a její provedení zamezuje pronikání větviček či kamínků mezi dvě oddělené části. Bota je navíc vybavena technologií Adiprene, která by měla změkčovat došlap a udržovat chodidlo i při dlouhých trecích v pohodlí.

Boty si poradí i ve vlhkém terénuBoty si poradí i ve vlhkém terénu

Boty nepromokly ani po několika hodinách pochodu v mokré trávěBoty nepromokly ani po několika hodinách pochodu v mokré trávě

Testování na kluzkém povrchuTestování na kluzkém povrchu

Nekloužou?

Osobně oceňuji hlavně to, že bota má skvělou přilnavost a ani podmáčený terén pro ni není žádnou překážkou, což je vhodné při klesání, ale i stoupání. I při chůzi do kopce není zbytečnými prokluzy ztrácená energie vkládaná do výstupu. Výjimku tvořily snad jen mokré kameny a kmeny, ale na těch si „vylámou zuby“ snad všechny typy trekových bot. Co se podešve týče, není tedy této botě co vytknout. Podrážka Traxion, kterou Adidas vyvinul s výrobcem pneumatik Continental, je zkrátka ideální. Je potřeba si ale uvědomit, že boty jsou určeny pro chození na přírodním povrchu a ne asfaltových površích, kde hrozí, že se rychleji ochodí.

Neprotečou?

Svršek boty je vybaven Gore-Tex membránou, která je perfektní zbraní do vlhkých a podmáčených podmínek, což jsem si osobně vyzkoušel. Několikahodinové trekování za deště se neproměnilo v nepříjemný zážitek, kdy jsou boty totálně provlhlé, a komfort chodidel klesá na nulu. I chůze po mokré trávě, která bývá nejtěžší zkouškou nepromokavosti bot, se ukázala být bezproblémovou.

Svršek boty je chráněn gumovou obsázkou, která je skvělým nápadem výrobce, ale detailně není dotažen do dokonalosti. V kritických místech, kde je bota výrazně namáhaná a ohýbaná může docházet k mírnému odlepování. Problematické místo jsem shledal v oblasti kloubu palce.

Kvalitní vložka Ortholite

Během testu bot se mi výborně osvědčila spolu s botami dodávaná Ortholite vložka. Stélka je anatomicky tvarovaná a problémovým chodidlům vytváří potřebnou podporu. Příčná a podélná klenba nejsou namáhány a zbytečně se při dlouhých trecích nebortí. Tohoto bonusu o to víc oceňuji, jelikož mám sám problém se zborcenou klenbou chodidla. Navíc je vložka konstruována tak, aby spolehlivě odváděla přebytečnou vlhkost uvnitř boty.

Ač boty nedisponují žádným „rychlouvazovacím“ systémem, není šněrování vyšších bot žádnou nepříjemnou činností. Tenké tkaničky se skvěle utahují, lehce zachytávají do čtyř háčků a rychle tak vytvoří pevné držení nohy v botě. Po dostatečném utažení uzlu nedochází ani po dlouhé době chůze k otravnému rozvazování a povolování bot.

Oceňuji hlavně ortopedické vložkyOceňuji hlavně ortopedické vložky

Verdikt testéra

Nové boty adidas Terrex Fast X High můžou zajmout jak svým vzhledem, tak svým charakterem široké spektrum české veřejnosti, jelikož právě naše hory jsou pro ně ideálním terénem. Za několik týdnů používání jsem si na ně natolik zvykl, že se mi staly společníkem téměř při každé outdoorové aktivitě. Používal jsem je jako přístupové boty ke skalám, na delší pochody v Beskydech i při kratších a snazších výstupech v Alpách. Ideální kombinace lehké sportovní boty s vyšším kotníkem je zkrátka skvělou volbou pro ty, kteří mají rádi co nejuniverzálnější boty.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: