HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Italský designový všeuměl – recenze kyblíku Climbing Technology Be-Up

Italský designový všeuměl – recenze kyblíku Climbing Technology Be-Up

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku BE-UP
Typ výrobku jistítko
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály, na ledolezení, na lezení v horách, na ledovec, na vysokohorské lezení a VHT, na via ferratu, na mixy a drytooling, big wall
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 dural
Hmotnost 85g
Barevné varianty šedá, azurová, zelená
Mody jištění 1 jištění prvolezce
Mody jištění 2 jištění jednoho nebo dvou druholezců ze štandu
Mody jištění 3 slaňování na jednom nebo dvou pramenech
Průměr pro lano 1 jednoduchá Ø 8,5 ÷ 10,5 mm
Průměr pro lano 2 poloviční a dvojitá Ø 7,3 ÷ 9,0 mm
Infocena 689 Kč
Dodává R-SPORT

Zaujalo mě

  • Snadné spouštění druholezce ze štandu
  • Hladký průchod lana jistítkem
  • Dobrý brzdný účinek

Shrnutí recenze

Univerzální jistítko s inovativní konstrukcí, které umožňuje dynamické jištění na jednom nebo dvou pramenech lana. Dále pak jištění jednoho nebo dvou druholezců s využitím samoblokační funkce. Propracovaný tvar jistítka umožňuje snadný prokluz lana, odblokování jistítka, příjemnou manipulaci a přitom dobrý brzdný účinek.

PODROBNÝ POPIS

V posledních letech představil italský výrobce Climbing Technology velmi zajímavá jistítka. Posledním přírůstkem do rodiny jeho jistítek je  Be-Up. Je tedy dalším jmenovcem rodiny ,,UP“. Principem jde o klasický kyblík, modifikovaný o dvě oka. Jedno pro jištění jednoho nebo dvou lezců ze štěndu a další menší oko pro odblokování jistítka. Do menšího oka se  vejde i běžná HMS karabina s pojistkou zámku, pokud zrovna nejde o nějaký extra velký typ. Především díky tomu lze jistítko po odsednutí nebo pádu druholezce relativně snadno odblokovat.

Relativně píšu proto, že dle mého zjištění snadnost odblokování určuje především tvar a typ karabiny. Výhoda oproti konkurenčním jistítkům tedy spočívá  ve velikosti oka. Čím větší karabinu na odblokování použiju, tím větší mám páku a tím menší silou musím při odblokování vyvinout. Prosté a funkční. Musím říci, že zatím jsem nepoužíval jistítko podobné konstrukce, u krerého by spouštění lezce ze štanu šlo tak snadno.

V módu při jištění ze štanduV módu při jištění ze štandu

jištění prvolezce na jednoduchém laněJištění prvolezce na jednoduchém laně

Tvar drážek umožňuje efektivní brzdící vlastnosti.Tvar drážek umožňuje efektivní brzdící vlastnosti.

Co může být na kýblu ještě nového?

Revoluční je ovšem hlavně konstrukce jistítka. Při výrobě bylo za tepla ohnuto a poté snýtováno dohromady. Ohyb jistítka zároveň tvoří oko pro zavěšení na štandu.  Díky tomuto řešení má jistítko elegantní a kompaktní konstrukci. Navíc se mi zdá, že díky konstrukci i snadněji odvádí teplo při rychlém spouštění nebo slanění. Manipulace s jistítkem je  příjemná především díky hladkému  prokluzu lana.

Možná by se mohlo někomu zdát, že na klasickém kyblíku toho nelze moc zkazit. Musím ovšem říci, že jsem měl v ruce  i modely, proti kterým toto jistítko šlape jako po másle.  Navrhnout jistítko s perfektním prokluzem lana tedy zřejmě nebude tak snadné. Hlavním úkolem jistítka pochopitelně není jen snadné povolování lana, ale hlavně jeho brždění, tedy brzdící síla, kterou je jistítko schopné po zaseknutí lana zastavit pád. I v této disciplíně jistítko opět odvádí dobrou práci. A pracant je to opravdu příkladný.

Jiné drážky

Všiml jsem si, že snad všechna jistítka obdobného typu mají brzdící drážky připomínající písmeno „V“. Be-Up však šel zřejmě vlastní cestou a jeho brzdící drážky mají tvar písmene „U“. Zdá se mi, že díky tomuto tvaru drážky obepínají lano více než ,,V“ drážky a tím pádem mají větší brzdnou sílu. Nerad bych ovšem příliš spakuloval o tom, jestli tvar drážky je to jediné, co brzdnou sílu ovlivňuje.  Ať je to čímkoli, je jisté,  že jako celek jistítko funguje dobře.

Dobrý brzdný výkon samozřejmě jistítko využívá také pro slaňování.  Slušelo by se pro osvětu připomenout jeden fakt. Ať dokáže jistítko tohoto typu brzdit sebelépe, je více než vhodné při slaňování použít pojistný prusík. A to bez ohledu na konkrétní model od toho či onoho výrobce.

ani manipulace v rukavicích není s jistítkem problémAni manipulace v rukavicích není s jistítkem problém

BE-UP je připraven k jištěníBE-UP je připraven k jištění

detail brzdících drážek ve tvaru písmene ,,U''Detail brzdících drážek ve tvaru písmene U

Průměry lan

K dostání jsou jistítka, kteá pojmou silnější lano. Be-Up je určen pro lana do průměru 10,5 mm, což stačí pro velkou většinu lan na trhu. Jelikož moderní lana jsou většinou v průměru kolem 10 mm, neměla by být horní hranice určeného průměru lana nijak omezující. Zklamaní  by tedy mohli být snad jen vyznavači těch nejtlustějších špagátů. Jak je z konstrukce zřejmé na prvné pohled, tak po delší době rozvířila vody kyblíků se dvěma oky.

Uvidíme, nakolik bude konstrukce oblíbená mezi lezci. Zatím jsem nezaregistroval nějaký zvýšený výskyt tohoto jistítka. Mohu ale říct, že to bude zřejmě tím, jistítka se nemění tak často a také stále nemá tak zvučné jméno, jako konkurenční typy. Kromě dobré funkčnosti mu nelze upřít eleganci a schopnost zaujmout na první pohled. Je ovšem pravda, že vkus je věc čistě subjektivní. Jistítko je navíc dostupné ve třech různých barvách, čímž se snaží  padnout do oka ještě širší skupině lezců i lezkyň.

Těžko říci, jestli po něm sáhnou lezci, kteří jsou nakloněni zkoušení novinek. Další skupinou mohou být lezci konzervativní, zato však hledající dobré jistítko. Každopádně Be-Up podle mě splní očekávání obou skupin. Názor uživatele je vždy subjektivní.

detail profilu brzdících drážekDetail profilu brzdících drážek

Všechny fotografie k recenzi

Verdikt testera

Pro mě osobně jde o nejpovedenější jistítko tohoto typu, které jsem kdy měl. Používám ho převážně při lezení v ledu a ve skalách a nikdy mě nezklamalo, nebo nijak neobtěžovalo svou špatnou funkcí. Poprvé jsem se s ním setkal v době, kdy byl dostupný jen prototyp. Ten je na fotkách v šedém provedení. Od té doby výrobce na jistítku udělal jen nepatrné změny. Každopádně už několik měsíců používám model určený k běžnému prodeji a v podstatě jsem mezi prototypem a tímto testovaným zeleným provedením nepoznal nějaký rozdíl, který by měl vliv na funkčnost.

O autorovi

Karel Vidlák
K lezení se dostal v patnácti letech. Postupně ho začaly lákat skály, alpské vrcholy i tatranské štíty. Jelikož si rád užívá klidu hor, baví se i skialpinismem.  S oblibou se prohání terénem na horském kole, nebo si užívá pohodu při vandrování. Testování vybavení a psaní článků se věnuje od roku 2008. Již nějaký ten rok provozuje své mobilní lanové centrum a občas se věnuje i metodickým a zážitkovým lezeckým kurzům.

Další informace

Logo Climbing Technology.

Climbing Technology – materiál vyvíjený lezci, vyráběný v Evropě! Climbing Technology má pro své produkty tři základní kritéria: bezpečnost, jednoduchost a funkčnost. Rozsáhlé know-how v kombinaci s nejnovějšími výrobními technologiemi jsou ideálními podmínkami pro vývoj a výrobu toho nejlepšího lezeckého vybavení.
Lezte bezpečně a…dobře se bavte!
www.climbingtechnology.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: