Impérium vrací úder – recenze lezeček TRIOP Genus

Impérium vrací úder – recenze lezeček TRIOP Genus

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku TRIOP Genus lezečky
Typ výrobku Lezecká obuv
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály, na lezení v horách, na bouldering
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Podešev: VIBRAM® XS GRIP, 4 mm
Materiál 2 Svršek: Syntetická štípenka
Materiál 3 Obsázka: V 5227
Materiál 4 Podšívka: Super Royal
Hmotnost 516 g, hmotnost platí pro velikost 42 EUR
Dostupné velikosti 36-46
Infocena 1885 Kč
Dodává Triop
Více info na www.triop.cz

Zaujalo mě

  • nový a barevný design
  • prohnutá špička
  • lepička na horní straně špičky pro hákování
  • značková lepička Vibram®

Shrnutí recenze

Po letech se vrací ve 3. generaci kultovní model sportovní lezečky českého výrobce. Jaký je? Naváže na úspěch té první? Na první pohled zaujme odvážným designem. Vypadá to, že TRIOP chytá do plachet nový vítr a posouvá svoji kolekci o kousek dál. Je to jenom o barvách nebo i o užitných hodnotách? Na tuhle otázku a další byste měli najít odpovědi v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Na první pohled

Výrazným designovým prvkem je oranžová patní guma, která však kromě designu drží nohu na svém místě a uzavírá botu v patní části. Vytváří tak výrazný patní „hák“. V posledních úpravách oproti této testované verzi je tato guma zdrsněná tak, aby poskytovala ještě větší tření. Dvojice poutek ulehčuje nazouvání a vyzouvání. Vejdou se do nich i velké prsty. Kromě toho můžete pomocí těchto poutek secvaknout lezečky k sobě a hodit si je třeba na sedák. Barevně je bota sladěná a působí svěžím dojmem, který tu dlouho u Triopu nebyl.

Kádrový profil lezečky Genus.Kádrový profil lezečky Genus.

Testování na Suchých skalách v Českém ráji.Testování na Suchých skalách v Českém ráji.

Testováno na skalách!Testováno na skalách!

Co umí

Asymetrická a zdravě prohnutá bota dobře sedí. Na první pohled se jedná o sportovnější lezečku. Není to žádná bačkora. Značková lepička VIBRAM® XS GRIP drží jako přibitá. Takže výmluvy na lepičku už nepříchazejí v úvahu a lezec si bude muset vymyslet něco nového.

Guma kam se podíváš. Svrchní materiál leze jenom minimálně. Bota je tak dobře chráněna gumou a nemusíte se bát botu vrazit třeba do spáry. Jen tak jí asi neublížíte. Guma na špičce pomáhá při špičkování.

Testováno i na žule. Povolené šněrování na štandu.Testováno i na žule. Povolené šněrování na štandu.

S Genusy se dají opravdu ustát i malé stupy. Zvládly i malé krystaly krkonošské žuly.S Genusy se dají opravdu ustát i malé stupy. Zvládly i malé krystaly krkonošské žuly.

Test na tření na vyzkoušeném ověřovacím nástupu.Test na tření na vyzkoušeném ověřovacím nástupu.

Tkaničky

Šněrování je pohodlné a plynule chodí. Jestliže chcete dotáhnout první řadu ve šněrování stejně to budete muset udělat tak, že si utažení rozdělíte na vícekrát. Jinak mi většinou stačilo zatáhnout, zašněrovat, zavázat a vyrazit. Boty se tak velmi snadno dají dotáhnout až do špičky. Tkaničky drží dobře i bez pojistného uzlu.

Jak sedí

Přestože mám širší nohu, lezečka mi dobře sedí a vydržím v ní i celou cestu. Stejně mám zvyk si lezečky, vždy po jedné cestě zouvat. Ať už dole nebo na štandu. Příjemně tvrdá stélka dovoluje ustát i malé stupy. U testovaného páru by patě slušelo větší přetažení lepičky, aby tam nevznikal tak výrazný přechod. Podle posledních zpráv však bude přetažená guma na patě ještě posunutá a vznikne tak „patovací“ plocha bez přechodů.

Po úspěšném výstupu.Po úspěšném výstupu.

Dvojice poutek usnadňuje vyzouvání a nazouvání.Dvojice poutek usnadňuje vyzouvání a nazouvání.

Díky oranžové patě jsou Genusky nepřehlédnutelné.Díky oranžové patě jsou Genusky nepřehlédnutelné.

Velikost

Samozřejmě, že nejlepší je si lezečku vyzkoušet. Kupovat na slepo se zrovna u lezeček opravdu nevyplatí. Je to opravdu z mála věcí při lezení, která přímo ovlivňuje váš lezecký výkon. Je to ta část vašeho těla, která je v přímém kontaktu se skálou. Věnujte tedy výběru lezečky dostatek času.

Osobně nejsem zastáncem extremně malých bot. Volím raději lezečku tak, abych v ní netrpěl a těšil se z lezení a né z vyzutí. Časem se stejně propracujete ke dvěma nebo více párům lezeček, ze kterých budete vybírat podle charakteru lezení nebo podle obtížnosti. A jedním z nich by mohly být právě lezečky Genus.

Lezečka GENUS je kromě šněrovací verze dostupná i jako sucháčová botka s dvojicí suchých zipů.

Detailní pohled na šněrování lezeček Genus.Detailní pohled na šněrování lezeček Genus.

Tvar špičky a pohled na lepičku z horní strany lezečky pro jisté zakládání špičky.Tvar špičky a pohled na lepičku z horní strany lezečky pro jisté zakládání špičky.

Lezečky GENUS poskytují vyvážený výkon i komfort.Lezečky GENUS poskytují vyvážený výkon i komfort.

Verdikt testéra

Nové Genusky by se mohly stát univerzálním parťákem na skály či do stěn pro nejenom české lezce. Blíží se výkonem i komfortem na úroveň lezeček renomovaných značek. Všimli jste si, v čem leze Jakub Konečný?

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

TRIOP

TRIOP je firma, která již 25 let vyrábí sportovní obuv a tak navazuje na obuvnickou tradici a historii ve zlínském kraji. Při vývoji a výrobě sportovních produktů klade hlavní důraz na užitné vlastnosti výrobku, tak aby splňovaly všechny požadavky uživatelů na nich kladené.
Sportovní obuv je vyráběna výhradně v České republice! www.triop.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: