HMSka jakou svět neviděl – recenze karabiny GRIVEL Lambda K7G

HMSka jakou svět neviděl – recenze karabiny GRIVEL Lambda K7G

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku HMS karabina Lambda K7G
Typ výrobku Karabina
Použití lezeckého vybavení na skály, na ledolezení, na lezení v horách, na ledovec, na vysokohorské lezení a VHT
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Dural
Materiál 2 Ocel
Hmotnost 69 g
Pevnost podélná 30
Pevnost příčná 11
Pevnost s otevřeným zámkem 9
Světlost 24
Typ karabiny HMS
Infocena 380 Kč
Dodává Singing Rock
Více info na www.grivelmontblanc.cz

Zaujalo mě

  • pevnost v podélném směru
  • twin gate systém
  • univerzálnost

Shrnutí recenze

HMS karabina s patentovaným Twin Gate systémem zavírání složeným z drátěné a plné key-lock západky. Pro jištění UIAA uzlem (polovičním lodním uzlem) nebo s jistícími pomůckami. Dovoluje použití s jednoduchým i dvojitým lanem. Revoluční řešení západky. Jaké to je otevírat dvě západky místo jedné?

PODROBNÝ POPIS

Dvě západky

Twin gate systém zavírání je tvořen dvěma západkami, které jsou otočené proti sobě. Výrobce Grivel uvádí na svých stránkách, že tento dvojitý systém zabraňuje nechtěnému otevření karabiny a tím zaručuje maximální zvýšenou bezpečnost. U twin gate karabiny nemůže dojít k samovolnému vyklouznutí lana či vycvaknutí z jištění nebo ke ztrátě materiálu. Karabina je eloxovaná v typických griveláckých barvách a je tím pádem i kromě konstrukce unikátní. Záměna s jinou značkou je téměř nemožná.

Úplně nová karabina Grivel Lambda s již novým označením pevností.Úplně nová karabina Grivel Lambda s již novým označením pevností.

Úplně nová karabina Grivel Lambda s již novým označením pevností.Úplně nová karabina Grivel Lambda s již novým označením pevností.

Nasazení s polovičním lodním uzlem je jednoduché. Stačí vyklopit drátěnou západku. Navlíct nebo nahodit uzel a karabina se sama zajistí.Nasazení s polovičním lodním uzlem je jednoduché. Stačí vyklopit drátěnou západku. Navlíct nebo nahodit uzel a karabina se sama zajistí.

Jaké to bylo poprvé

Prvotní dojmy a pravděpodobně jako u většiny horolezců jsou rozpačité a napadne vás myšlenka, jak ta věc asi funguje. Takto se pravděpodobně koukali i klasici na první karabiny s drátěnou západkou (hot wire). Také tomu určitě nevěřili a kroutili hlavama. Vzpomínáte?

Zvyknout si na ovládání karabiny samozřejmě chvíli trvá.

Vtipné bylo, když jsem nechal na štandu tuto karabinu spolulezci. Chvíli trvalo, než ji z kruhu či štandu vysvobodil. Začátečníci však mívají problémy i s twist lockem.

Karabina Grivel Lambda na jisticím stanovišti. Zvládne kýbl i poloviční lodní uzel.Karabina Grivel Lambda na jisticím stanovišti. Zvládne kýbl i poloviční lodní uzel.

Jiná HMSka

Výhodou je užší profil západky, který dovoluje karabině protažení otvory u jistítek či kyblů. Což karabiny se šroubovací či twist lockovou západkou neumožňují.

Dostatečná je i světlost karabiny, která dovoluje nacvaknutí i na masivní kruhy. Způsob cvaknutí do jištění, přidání smyčky nebo lana na sebezajištění nebo na půlloďák je velmi jednoduchý. Stačí vyklopit drátěnou západku a lano nebo smyčku jenom nahodit. Vše se pak zajistí a uzavře samo.

Na některých starších fotografiích najdete fotku této karabiny s pevností 27 / 10 / 9 kN. Nyní na stránkách výrobce i na těle karabiny naleznete upravenou pevnost. A to vyšší. Pevnost se tedy ustálila na 30 kN podélně, s otevřeným zámkem 9 kN a napříč jako 11 kN.

Karabinu odjistíte a otevřete výrazně rychleji než karabinu šroubovací a podobně rychle jako twistlockovou. Když se vám u lezení jedná o rychlost, je to bonus značný.

Nasazení s polovičním lodním uzlem je jednoduché. Stačí vyklopit drátěnou západku. Navlíct nebo nahodit uzel a karabina se sama zajistí.Nasazení s polovičním lodním uzlem je jednoduché. Stačí vyklopit drátěnou západku. Navlíct nebo nahodit uzel a karabina se sama zajistí.

Během testu na různých materiálech a během různých aktivit dostala Lambda opravdu do těla.Během testu na různých materiálech a během různých aktivit dostala Lambda opravdu do těla.

Odpočinek na materiálovém poutku. Připravena do akce.Odpočinek na materiálovém poutku. Připravena do akce.

Zacházení v rukavičkách

Grivel uvádí, že se tato karabina se snadno otvírá jednou rukou i v rukavicích. Mám otestováno, že jsem to v pohodě zvládnul v kožených celoprstových rukavicích Black Diamond, které používám na via ferraty. S palčáky netestováno. Možnost si vyzkoušet třeba přímo na prodejně.

Díky dvěma západkám se podařilo i zvýšit pevnost karabiny v podélném směru. Všichni přece víme, že dva jsou více než jedna. Pevnost 30 kN v podélném směru není úplně běžná.

Jak otevřít karabinu. Chce to trochu cviku.Jak otevřít karabinu. Chce to trochu cviku.

Jak otevřít karabinu. Chce to trochu cviku.Jak otevřít karabinu. Chce to trochu cviku.

nacvaknutí karabiny jednou rukou na poutko sedáku je velmi jednoduché.Nacvaknutí karabiny jednou rukou na poutko sedáku je velmi jednoduché.

Verdikt testéra

Nahradit tímto typem karabiny všechny svoje šroubovačky asi neučiním, ale používat ji jako další karabinu ve svém lezeckém vybavení si umím představit. Na většinu lezeckých aktivit plně stačí karabiny typu „D“. Na zbytek lezeckých úkonů vystačíte s jednou nebo dvěmi karabinami typu HMS a jedna z nich by mohla být právě Grivel Lambda K7G. Lehká, pevná a hlavně jiná!

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

Logo značky GRIVEL.

Značka Grivel je v čele světových výrobců maček a cepínů, ale do jejího širokého sortimentu patří také šrouby, batohy nebo helmy. Grivel S.r.l vyrábí horolezecké vybavení od roku 1818. Firma tedy existuje již bez mála 200 let. Sídlo má v Courmayeuru, na úpatí nejvyšší hory v Alpách, Mont Blancu. Grivel je považován za jednu z nejlepších značek horolezeckého vybavení. Stojí v čele světového žebříčku výrobců maček a figuruje také mezi nejlepšími výrobci cepínů.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: