GO ER GO! – recenze SALEWA ERGO BELAY SYSTEM

GO ER GO! – recenze SALEWA ERGO BELAY SYSTEM

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SALEWA Ergo
Typ výrobku Jistítko
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály
Materiál 1 Hliník
Materiál 2 Plast
Materiál 3 Ocel
Hmotnost 73 g
Barevné varianty night/night
Pevnost podélná 24
Pevnost příčná 7
Pevnost s otevřeným zámkem 9
Světlost 22
Typ karabiny HMS
Infocena 1820 Kč
Dodává Salewa
Více info na www.salewa.cz

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • dodáváno i s karabinou s příčkou
  • dobrá manipulace
  • neprojíždí při slanění

Shrnutí recenze

Set SALEWA Ergo Belay System je složený z lehkého jistítka s blokovací funkcí a karabiny se zámkem twist lock a drátěnou příčkou, která zabraňuje přetáčení v jisticím oku sedáku. Podle výrobce jeho vynálezce odstranil nedostatky podobných jistítek a stvořil dokonalé poloautomatické jistítko. Nejlépe si rozumí s lany od 9 do 10,5 mm. A jak jsme si s ním rozuměli my?

PODROBNÝ POPIS

Výrobce doslova doporučuje používání pouze jeho přiložené karabiny. V případě použití jiné, nemůže zaručit správnou funkci jistítka. Přiložená karabina, které je součástí setu, je twistlocková s označením jako HMS. Samozřejmostí je key-lock. Takže se nos karabiny nikde nezachytává a dá se snadno cvakat do jisticího oka. Kromě toho je tato karabina opatřena drátěnou pojistkou pro fixaci v jisticím oku sedáku.

Kompletní jisticí set SALEWA ERGO BELAY SYSTEM.Kompletní jisticí set SALEWA ERGO BELAY SYSTEM.

Kontrola blokujicí funkce zatažením ze lezcovo lano.Kontrola blokujicí funkce zatažením ze lezcovo lano.

Ergo na skalkách během testování.Ergo na skalkách během testování.

Vkládání lana

Značení správného vložení lana je příkladně z obou stran jistítka. Údaj o doporučeném průměru je však pouze z jedné ze stran. Vložení lana je jednoduché a principem odpovídá např. konkurenčním jistítkům ClicUp nebo Smart. Po vložení lana se procvakne jistítkem a lanem doporučená karabina Salewa HMS a ta se pomocí drátěné příčky zajistí na jisticím oku sedáku. Karabina se tak nepřetáčí a nemůže dojít k zatížení přes její západku nebo jinak napříč.

Když nastane blackout

V případě, že se při vkládání lana spletete a vložíte ho naopak, mělo by Ergo fungovat jako kyblík. Tak to například uvádí některé jiné recenze na webu. S tím však nemohu souhlasit. A to hlavně proto, že v tomto případě chybného vložení lana, jde omezeně nebo takřka vůbec nejde lano dobírat! Navíc při spouštění oproti kyblíkům na lano nepůsobí žádný zářez a lano projíždí čistítkem Ergo velmi lehce. A v případě pádu? To by byly potřeba od jističe dobré reflexy a silná ruka. Raději tedy doporučuji dávat lano do Erga správně a používat doporučenou karabinu.

Povolování

Při povolování (dávání) lana je třeba se držet návodu a mít palec jisticí ruky pod krátkým zobákem jistítka. Při používání stejné techniky povolování jako je tomu například u kyblíku se vám lehce stane, že jistítko zasekne. Neboli koná svou práci. Mějte tedy palec jisticí ruky v poloze tak, jak uvádí výrobce. Jakmile si tento princip osvojíte, půjde všechno již lehce.

Správnou polohu karabiny v jisticím oku zajišťuje drátěná příčka.Správnou polohu karabiny v jisticím oku zajišťuje drátěná příčka.

Dobírání lana.Dobírání lana.

Jištění levou rukou.Jištění levou rukou.

Pády

Zachycení pádu je jisté a okamžité. Přesto je nezbytné po celou dobu lezení, mít brzdicí ruku na laně. Ergo nedává téměř žádný přídavný prokluz a tak je v případě těžšího jističe nutné dát prokluz výskokem nebo pokročením při jeho zachycení. Největší práci tak při tlumení pádu odvede vždy lano.

Na sedáku

Nošení jistítka na materiálovém poutku chce cvik. Jelikož jistítko v karabině zabírá hodně místa a otevření karabiny je tak problematické. Mě se osvědčilo posunutí Ergo jistítka až za drátěnou příčku tak, že zbytek karabiny byl volný a západka se mohla otevřít na svou maximální světlost.

Při vložení jistítka za drátěnou příčku máte celou karabinou volnou.Při vložení jistítka za drátěnou příčku máte celou karabinou volnou.

Takto jsem nosil jistítko na sedáku já.Takto jsem nosil jistítko na sedáku já.

Další způsob zavěšení Erga do materiálového poutka.Další způsob zavěšení Erga do materiálového poutka.

Správný průměr lana

SALEWA doporučuje a uvádí v návodu a na jistítku lana o průměrech 8,6 – 11 mm. S lanem TENDON Lowe 9.7 spolupracovalo ochotně a bez problémů. Ani se starším lanem 10,2 mm nebyl problém.

Všechny fotografie k recenzi

Verdikt testera

Líbilo se mi „neprojíždění“ jistítka při slanění. Při nouzovém slanění na jednom prameni drží jistítko na místě a neprojíždí. Přesto, že ovládání jistítka je intuitivní, myslím si, že úplný začátečník by se měl s ním dobře seznámit. A to se všemi variantami použití, které SALEWA uvádí ve svých materiálech a v přiloženém návodu. I u Erga však stále platí nutnost držet lano pod jistítkem a používat brzdicí ruku! Potěšila mě nízká hmotnost a jednoduchost ovládání.

Založení lana včetně jeho doporučených průměrů.Založení lana včetně jeho doporučených průměrů.

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

Salewa

Od roku 1979 používá SALEWA jednotné logo, a to orla SALEWA. Firma SALEWA nabízí oděvy, obuv, batohy, spací pytle, stany, horolezecké vybavení a příslušenství, lyžařské hole a další nesčetné doplňky. Výrobky firmy SALEWA jsou určeny jak profesionálním, tak rekreačním sportovcům, produkty ale ocení i široká veřejnost.
www.salewa.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: