Extrémně výkonná nabíjecí čelovka – recenze Fenix HL60R

Extrémně výkonná nabíjecí čelovka – recenze Fenix HL60R

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Čelovka Fenix HL60R
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Pánský
Materiál 1 dural
Hmotnost 167 g
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 87 mm
Výška 51 mm
Hloubka 46 mm
Mody svícení 6
Světelný tok v jednotlivých modech 1 - 5 - 50 - 150 - 400 - 950
Doba svícení v jednotlivých modech 100 - 29 - 10 - 3 - 0,75
Dosvit v jednotlivých modech 116
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-8
Použité LED diody Cree XM-L2 T6
Upevnění čelovky třípáskové
USB konektivita ano
Výbava 1 akumulátor 18650 Fenix 2600 mAh
Výbava 2 USB kabel
Infocena 2099 Kč
Dodává ARIGA s.r.o.

Zaujalo mě

  • možnost interního nabíjení z USB
  • vysoký světelný výkon
  • počet vhodně odstupňovaných výkonnostních režimů
  • robustnost a vodotěsnost

Shrnutí recenze

Poslední novinka značky Fenix je evolucí staršího modelu HL55, oproti kterému přináší několik vylepšení a nových funkcí. Tím nejzajímavějším je asi možnost interního dobíjení akumulátoru přes rozhraní USB. Hned na začátek se přiznám, že HL60R se v mých očích rychle stala adeptem na ideál univerzální outdoorové čelovky.

PODROBNÝ POPIS

Konstrukce a výdrž

Konstrukce svítilny vychází z modelu HL55. Zvenku přibyly vroubky pro lepší chlazení a vpředu dvě malé červené diody. Zdrojem světla je moderní LED dioda Cree XM-L2 T6 s teplejším odstínem světla, která zajišťuje věrnější podání barev a kontrastů v přírodě. Hlavní dioda nabízí hned pět výrazně odstupňovaných režimů výkonu: 950 (výdrž 48 minut), 400 (3 hodiny), 150 (10 hodin), 50 (29 hodin) a 5 lumenů (100 hodin).

Dvojice doplňkových červených diod umožňuje komfortnější noční vidění, snazší adaptaci očí na tmu díky a také zbytečně nepřitáhnou pozornost okolí, pokud to není žádoucí. Společně mají výkon 1 lumenu při výdrži 100 hodin. Na většinu venkovních a sportovních aktivit mi bohatě stačil střední režim se 150 lumeny, v případě náročných podmínek potom vysoký režim o 400 lumenech. Nejnižší eco režim s 5 lumeny postačuje například pro čtení nebo orientaci ve stanu či v místnosti.

Čelovka se dodává s akumulátorem 18650 o kapacitě 2600 mAhČelovka se dodává s akumulátorem 18650 o kapacitě 2600 mAh

Na opačné straně svítilny najdeme ovládací tlačítko a microUSB konektor se záslepkouNa opačné straně svítilny najdeme ovládací tlačítko a microUSB konektor se záslepkou

Víčko prostoru pro akumulátorVíčko prostoru pro akumulátor

Jak svítí?

Maximální výkon 950 lm slouží spíše pro krátkodobé osvětlení maximálního možného prostoru, když světelný kužel dosvítí až na vzdálenost 116 metrů. Je to jako s autem. Maximální výkon motoru většina z nás při 95 % času za volantem zdaleka nevyužije, ale jsou chvilky, kdy se hodí, a jsme rádi, že to pod tou kapotou je. Stejně je to i s tím outdoorovým svícením.

U čelovky Fenix HL60R budu zdaleka nejčastěji používat režimy 5, 50 a 150 lm, ale je velmi příjemné vědět, že v případě potřeby nebudu muset mžourat do tmy, ale mám připraveno v záloze ještě 400 nebo dokonce 950 lm. Provoz na nejvyšší režim není nijak časově omezen.

Ochrana proti přehřátí

Čelovka má však ochranu proti přehřátí a pokud se zahřeje nad bezpečnou mez, dojde k automatickému přepnutí do nižší úrovně výkonu. Čím se budeme rychleji pohybovat, tím bude účinnější chlazení proudícím vzduchem a nejvyšší výkon budeme moci používat déle nebo dokonce nepřetržitě.

Akumulátor i baterie

Přímo v těle čelovky se ukrývá li-ion akumulátor typu 18650. Alternativně lze použít dvojice jednorázových baterií CR123A. V balení je dodáván akumulátor Fenix o kapacitě 2600 mAh. Ten lze snadno dobíjet přímo v čelovce prostřednictvím vestavěného microUSB portu, takže jak ze zásuvky, tak i z počítače, v autě, ale i prostřednictvím přenosné powerbanky nebo solárního zdroje. Akumulátor netrpí paměťovým efektem, takže lze dobíjet kdykoli. Jeho plné nabití trvá 4 hodiny. Možnost dobíjení považují za velký bonus.

V době kdy máme k dispozici široký výběr různých powerbank (včetně odolných outdoorových provedení) a funkčních outdoorových solárních systémů se tak HL60R hodí i pro dlouhodobé akce. Gumová záslepka portu microUSB působí poměrně titěrně, snad vydrží na svém místě i při intenzivním provozu. Dostatek místa na robustnější provedení prostě nebylo.

Čelovka Fénix HL60RČelovka Fénix HL60R

Nechte na hlavě

S akumulátorem váží čelovka 167 gramů, což v batohu považuji za nepodstatný rozdíl oproti lehčím a výrazně méně výkonným čelovkám, abych s hmotností při balení na akci jakkoliv kalkuloval. Také rozměry jsou v rámci možností použití akumulátoru 18650 stále kompaktní, byť samozřejmě větší než u čelovek s jednou tužkovkou AA. Ovšem jejich světelný výkon je o dva levely níže. Přitom HL60R se stále bez problémů vejde třeba do kapsy u bundy.

Na hlavě už je hmotnost „vše v předu“ přece jen trochu znát. Novou čelovku jsem napřed zkoušel jen s popruhem kolem obvodu hlavy (ten horní je odpojitelný) a při prudších pohybech nebyla stabilita čelovky optimální. Ale s horním popruhem už drží na hlavě zcela spolehlivě a není problém její použití třeba na běžkách nebo při jiných „akčnějších“ aktivitách. Ale za ideální volbu pro pravidelný běh bych ji asi neoznačil. V tomto směru by asi byla vhodnější třeba obdobně výkonná Fenix HP12 s akumulátorem v samostatném pouzdře na temeni připojeným kabelem.

Vpředu jsou dvě doplňkové červené diodyVpředu jsou dvě doplňkové červené diody

Nárazuvzdorné tělo z tvrzeného duralu dostalo nové drážky pro lepší chlazeníNárazuvzdorné tělo z tvrzeného duralu dostalo nové drážky pro lepší chlazení

HL60R si stále zachovává kompaktní rozměryHL60R si stále zachovává kompaktní rozměry

Nastavování režimů

Všechny režimy se ovládají jedním tlačítkem na boku svítilny. Delším stiskem čelovku zapneme nebo vypneme, kratším cyklicky přepínáme jednotlivé režimy. Samozřejmostí je paměť na poslední nastavený režim. Tlačítko je velké a pohodlně lze ovládat i v tenčích rukavicích. Všechny tři diody (a jejich kombinace) slouží ke kontrole stavu nabití akumulátoru nebo indikaci při nabíjení.

Bombproof design

Vzhledem k hranatému tvaru přední části svítilny ji lze dobře uchopit a nastavit potřebný sklon. Aretace nastaveného sklonu je jednoznačná a spolehlivá. Jak už jsem psal v testech několika jiných modelů svítilen Fénix, působí i HL60R dojmem „bombproof“. Nedokážu si představit, co bych měl s čelovkou provádět, aby se mi povedlo ji nějakým způsobem fyzicky poškodit. Kompaktní tělo je celé vyrobené z leteckého duralu a působí maximálně bytelným a robustním dojmem. K tomu voděodolnost dle standardu IPX8 (tedy ponoření do dvoumetrové hloubky).

Čelovka Fénix HL60RČelovka Fénix HL60R

Verdikt testéra

Více než dostatečný světelný výkon i dosvit, volba šesti režimů od 1 do 950 lm, maximální robustnost, vodotěsnost do 2 metrů, stále relativně kompaktní rozměry a k tomu možnost dobíjení akumulátoru přímo v čelovce přes microUSB konektor – skutečně nevím, co víc bych si od čelovky ještě mohl přát.

O autorovi

Jakub Havel
Dlouholetý novinář, publicista a PR konzultant. Mj. jeden z prvních autorů Malého průvodce světem outdooru, zakladatel Outdoor magazínu, redaktor Dobrodruha, autor knihy Island – soulad protikladů atd. Původně kanoista, běžec na lyžích a jezdec endura, později závodník na horském kole, horolezec a mnohonásobný účastník závodů Adventure race. Nejraději vymýšlí a realizuje netradiční výpravy spojující více disciplín.

Další informace

FENIX

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: