HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Držák do těžkého terénu – recenze batohu Berghaus Centurio 45

Držák do těžkého terénu – recenze batohu Berghaus Centurio 45

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Berghaus Centurio 45
Základní rozdělení podle pohlaví Pánský
Určení batohu treking, cestovatelský, volnočasový
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 Ardura 1000D
Objem batohu 45 l
Hmotnost 1350 g
Velikost zad XS
Výška 56
Šířka 35
Hloubka 32
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ano
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ano
Výbava 2 upevňovací systém PALS
Infocena 3640 Kč
Dodává Military Range
Více info na www.Berghaus-Military.cz

Zaujalo mě

  • možnost připojení příslušenství
  • kvalita zpracování
  • variabilita

Shrnutí recenze

Jednoduchý, účelný, odolný a univerzální – tak by se dal zhodnotit testovaný batoh britského výrobce Berghaus, model Centurio 45. Ne nadarmo si ho do své výstroje vybrala řada armád z celého světa. Kromě military fandů je oceňován také horolezci a vyznavači outdooru, je to zkrátka držák do těžkého terénu.

PODROBNÝ POPIS

Ač civilní firma, založená už před 49 roky v Newcastlu dvojicí britských horolezců, splňuje tento batoh s vnitřním rámem přísné vojenské normy, co se týče kvality zpracování (zaručující „dlouhověkost“), lehkostí, trvanlivosti použitého materiálu.

Zcela naplněný batoh Berghaus Centurio 45 připravený do přírodyZcela naplněný batoh Berghaus Centurio 45 připravený do přírody

Velkým plusem nejen batohu Centurio 45 o rozměrech 56 x 35 x 32 cm a váze pouhých cca 1,35 kilogramu, ale konečně i dalších výrobků firmy Berghaus je vybavení příslušenstvím MMPS – Multi Mission Pack System. Jedná se o vlastní vynález zakladatelů firmy, který je od války o Malvíny v roce 1982 dodnes hojně používán nejen na armádních batozích britské armády Bergman, ale od 21. století i Armády České republiky. Kromě těchto ozbrojených sil používají batohy Berghaus také Australané, Novozélanďané, Holanďané, Norové, Belgičané a částečně i Francouzi. Firma využívání možnosti testovat své výrobky u těchto vojáků k vychytání „dětských chyb“ takže k civilním zájemcům se pak už dostávají prověřené a vyzkoušené věci.

Materiál Ardura odolá všem povětrnostním vlivům i mechanickému poškozeníMateriál Ardura odolá všem povětrnostním vlivům i mechanickému poškození

Základem triumfu MMPS jsouodepínací boční kapsy, které podle potřeby můžete připnout k batohu nebo je nosit samostatně spojené jako malý jednodenní batoh. To je velká výhoda – v ceně jednoho batohu máte vlastně dva, vícedenní i jednodenní. Kapsy o obsahu 20 litrů přitom při rozměrech u testovaného vzorku 40x43x16 cm váží jen 0,56 kg, takže se u kompletu s batohem dostáváme na velmi příjemné ani dva kilogramy, což batoh Berghaus předurčuje i pro tzv. „ultralight trekking“.

Spojení kapes do samostatného batohuSpojení kapes do samostatného batohu

Spojením kapes vám vznikne malý batoh o objemu 20 lSpojením kapes vám vznikne malý batoh o objemu 20 l

Vrchní kapsa je přístupná i z čela, takže se do ní snadno dostane i váš parťákVrchní kapsa je přístupná i z čela, takže se do ní snadno dostane i váš parťák

Obě kapsy lze připnout jak na opasek, tak díky popruhům (každá kapsa má zezadu jeden popruh) po sepnutí dohromady bytelným zipem na záda. Kapsy lze navíc kombinovat s kterýmkoliv novějším batohem se systémem MMPS, takže pomocí dvou batohů a kapes k nim lze vytvořit šest různých kombinací objemů. Boční kapsy se vyrábějí ve dvou velikostech, jako organizační kapsa i jako hydratační vak, což zvyšuje variabilnost a kompatibilitu. Samotný hydrovak, na vnitřní straně navíc pokrytý hliníkovou fólií, lze ale buďto připnout na místo jedné kapsy na bok batohu (zip je shodný) a tu si dát třeba na opasek, nebo si ho zabalit do batohu a v případě potřeby ho pak v terénu vybalit a vzít si na záda. Na rozdíl od klasických kapes, které mají po jednom popruhu, má totiž hydratační vak popruhy dva. Je to tedy standardní malý batůžek, doplněný na horní straně hned vedle otvoru pro vývod hadičky na vodu malou kapsou na zip. Navíc také na hydrovak lze – stejně jako na zadní stěnu batohu – ještě navíc přidat další vybavení a to díky universální vazba typu PALS. Vazbou PALS jsou vybaveny také popruhy. Popruhy k tomu potřebné si ale musíte přikoupit nebo zkusit, nebudou-li z vaší další výstroje doma v kumbále pasovat jiné.

Batoh Berghaus Centurio 45 z profiluBatoh Berghaus Centurio 45 z profilu

Abych jen nechválil, tak nutno říci, že z mého pohledu má batoh i pár neduhů. Nutno si dávat pozor  – třeba v zimě při manipulaci v rukavicích – na zipy uzavírající víka bočních kapes. Jsou totiž překvapivě malé a zdají se být i křehké. Zdá se, že výrobce si tohoto rizika byl vědom a pojistil uzavírání kapes karabinkami, žel plastovými. Je třeba také počítat s tím, že při plně nacpaném batohu s připnutými kapsami je poutník docela široký, což může být při průchodu skalním terénem občas problém.  Co je ale horší, že batohu by i v této velikosti slušel bederní pás, který konečně – jak znají všichni poutníci – dokáže ušetřit ramenům až polovinu váhy batohu.

Centurio 45 bez přidaných postranních kapesCenturio 45 bez přidaných postranních kapes

Připojování postranních kapes pomocí MMPS vazbyPřipojování postranních kapes pomocí MMPS vazby

I polstrované ramenní popruhy mají na sobě vazbu PALSI polstrované ramenní popruhy mají na sobě vazbu PALS

Co se mi však na batohu Berghaus Centurio 45 ještě líbí, jsou jeho kvalitní usazení na zádech i během překonávání náročného terénu a fakt, že vrchní kapsa je přístupná zipem zepředu, takže se k ní lépe dostane parťák. Navíc je dvojitá. Prostě malá, ale milá vychytávka. Potěší také integrovaná vnitřní kapsa a nastavitelné polstrované popruhy s vazbou PALS, která umožní připevnění dalších doplňků (fotoaparát, lékárnička, karabiny apod.).

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: