HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Dobrý sluha pro venkovní aktivity – recenze telefonu CAT S30

Dobrý sluha pro venkovní aktivity – recenze telefonu CAT S30

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku CAT S30
Druh výbavy Mobilní telefon
Materiál 1 displej: Gorilla Glass 4
Hmotnost 181
Velikost displeje 4.5“
Rozlišení displeje 480 × 854 px
Procesor 4jádrový Qualcomm 1,1Ghz
RAM 1
Interní paměť 8
Paměťové karty až 64GB SDXC
Operační systém Android 5.1 Lollipop
Rozlišení zadního fotoaparátu 5Mpx s bleskem
Video FullHD 1080/60p
Doba volání až 18 h
Stand-by režim až 39 dnů
Napájení Li-on 3000 mAh
Šířka 73 mm
Výška 142 mm
Hloubka 13 mm
Teplotní limit -25 až 55 °C
Další funkce 1 GPS, GLONASS, aGPS
Infocena 7599 Kč
Dodává TCCM
Více info na www.catphones.com

Zaujalo mě

  • citlivost displeje
  • vysoká odolnost
  • výdrž baterie

Shrnutí recenze

CAT S30 je menší bratříček modelu S40, který jsme recenzovali v minulém čísle. Displej se zcvrknul na 4,5″, fotoaparátu se ubralo pár megapixelů a zmenšila se i vnitřní paměť. Co zůstalo stejné je kapacita baterie 3000mAh. Kombinace těchto parametrů se pozitivně projevila na výdrži, kdy se s běžným používáním dostanete až na tři dny bez nabíjení.

PODROBNÝ POPIS

První dojem

V létě mi vlivem horka odešel do věčných lovišť displej vlakové lodi renomované značky smartphonů  a já se už nějaký čas pokoušel o opravy. Tou dobou přišel do redakce telefon značky CAT S30.

Už dlouho jsem se svým předchozím telefonem zkoušel celou řadu pouzder slibujících odolnost a nepoškrábání displeje. Nyní jsem měl možnost vyzkoušet telefon, který je na můj způsob života ušitý.

První dojem mi hned napověděl, že jsem si polepšil s velikostí i kompaktností přístroje. Oproti smartphonu v odolném pouzdře byl přístroj sice těžší, ale pocitově příjemnější, protože na něm nebylo nic „jakoby“ navíc (pouzdro). Trochu jsem byl zklamaný, že tento typ není stylizován v gumě a slitině hliníku, ale v gumě a plastu. Dlouhodobá zkušenost ukázala, že je to jen věc designu. Telefon mi pasuje přesně do ruky a není problém jej ovládat jednou rukou.

CAT S30CAT S30

Aparát je vybaven baterií o kapacitě 3000mAh, což by mělo zajistit výdrž až tři dny aktivního používání. Pro mne je telefon pracovní nástroj a při využívání dat, navigace, a několika nezbytných aplikací telefon vydrží 24 až 36 hodin. Když jej moc nepoužívám a vypínám nepotřebné aplikace i data, tak běžně vydrží celý víkend.

Něco o špuntících a tlačítkách

Telefon má integrovanou baterii a tedy žádný zadní otevírací kryt. Vstup pro USB, sluchátka, 2 sim a SD kartu jsou uzavřeny velmi těsnými gumovými špunty. Tlačítka zprava jsou na hlasitost, zleva pak na vypnutí telefonu a programovatelné tlačítko. To používám na svítilnu. Občas si omylem zmáčknu tlačítko hlasitosti, ale prakticky ani jednou se mi nepovedlo si omylem telefon vypnout.

Přečtěte si i recenzi telefonu CAT S40 a porovnejte oba modely.

Ačkoli používám odemykání obrazovky gestem, velmi často se mi stává, že když vědomě nevypnu displej před vstrčením telefonu do kapsy, zavolám někomu z oblíbených čísel. Po páté už to není vtipné. Možná za to může neznalost nastavení či je to daň za citlivost displeje. Citlivost a zároveň vysoká odolnost displeje, vyrobeného z tvrzeného skla Gorilla Glass čtvrté generace, je fascinující. Dříve jsem si v rukavicích musel telefon otevírat a ovládat nosem, ještě že jej mám tak velký a špičatý. Teď už to nemusím řešit, CAT S30 není problém ovládat i v rukavicích od bláta.

Mechanická odolnost armádních norem

Telefon jsem měl na test, a tak jsem s ním bez obav z újmy na přístroji od začátku zacházel bez skrupulí.  Samozřejmě se zvědavostí, ale ne destruktivně. Zásadně totiž telefon nepřejíždím autem, nenechávám přes noc ve studni a pokouším se na něj ani nesedat. Telefon je podle výrobce odolný proti pádu až z výšky 1,2 m a také proti vniknutí prachu a špíny. To ho činí ideálním pro použití při všech venkovních aktivitách.

Vyjma dvou dní v kanceláři se celý týden pohybuji buď na malé farmě, nebo v přírodě. Telefon mám u sebe vždy. Ať už jde o výlet s dětmi, na kole, na koni či kopání septiku s veterán-bagrem Waryński.

Telefon od bláta, i dalších nečistot, stačí opláchnout vodou a je jako nový.Telefon od bláta, i dalších nečistot, stačí opláchnout vodou a je jako nový.

Jak se ukázalo, armádní normu MIL-STD 810G nezískal telefon náhodou. Osvědčil se třeba na vyjížďce s koňmi, kde vlivem otřesů každá technika extrémně trpí. Po zkušenostech jsem vůbec neřešil ani celodenní práci v traktoru, či momenty, kdy se o telefon (kvůli hře) zuřivě tahaly mé dcery. Telefon bez úhony vydržel, i když jsem se o něj opřel při práci v lese páčidlem při vyprošťování pily z řezu nebo když mi ujely nohy na skále při pokusu o zdolání stěny.

Voda neublíží, ale může listovat

Moc mne zajímala také proklamovaná odolnost proti vodě normy IP68 (vydrží 60 minut pod vodou). Ačkoli měl být telefon podroben outdoor testu, tak jsem jako první s telefonem vyřizoval maily ve vaně. S běžným dotykovým displejem je to hrou na kočku a myš, kdy nevíte, co se s dalším dotekem na displej stane, a neustále si přitom otíráte aparát i ruce ručníkem. Plynule jsem přešel na telefonování pod vodou. Přístroj na to stavěný zřejmě je, ale mé ucho ani malá vana ne, a tak byl výsledek nejistý, nicméně po vytažení z vody jsem hovory úspěšně dokončoval.

Posilněn zkušeností jsem pak telefon na výletech demonstrativně namáčel do každé louže. Jediné, co se ukázalo jako problém, bylo, že v prudce proudící vodě vlnky listují mezi jednotlivými obrazovkami a někdy spustí i některou aplikaci. To už byl ale listopad a tak na nějaké větší potápění nebyl čas. Když přišlo na déšť, byl jsem už právem zcela bez obav.

Proud vody může občas zalistovat mezi stránkami nebo spustit aplikaci, telefonu ale neublíží.Proud vody může občas zalistovat mezi stránkami nebo spustit aplikaci, telefonu ale neublíží.

Není na hraní

Když jsem překonal nové prostředí Androidu 5.1 a naučil jsem se všechny nové cesty a funkce, tak se telefon najednou zpomalil. Hned jsem zjistil čím to je. Děti si tam stáhly několik náročnějších her. Konfigurace telefonu rozhodně není herní. Ale když jsem vše vymazal, telefon se vrátil do předchozího stavu. I tak je odezva od kliknutí na hovor po naskočení vytáčení trochu delší než bych očekával.

V aplikacích, jež používám pro práci, jsem žádný rozdíl od předchozího „chytrého“ telefonu nepocítil. Nikdy se telefon nezasekl ani nerestartoval. Pravda je, že rozhodně nejsem mág přes aplikace a telefon mi slouží především pro komunikaci a zajištění informací.

Další praktické funkce

Díky kombinaci příjmu družic systémů GPS a GLONASS je možné získat velmi přesnou polohu. Při testu mě GPS ani jednou nezklamala, ovšem někdy při vypnutých datech byla tato funkce trošku slabší.

Telefon CAT S30 má 5 Mpx fotoaparát a spolu s aplikací nabízí mnoho přednastavených filtrů, video může nahrávat ve FullHD. Fotky z S30 odpovídají zaměření telefonu a rozhodně mne nepřekvapily svojí kvalitou.

Fotoaparát telefonu odpovídá jeho zaměření, ve špatných světelných podmínkách není kvalita fotek ideální.Fotoaparát telefonu odpovídá jeho zaměření, ve špatných světelných podmínkách není kvalita fotek ideální.

Podobně se telefon nehodí ani pro focení objektů v pohybu.Podobně se telefon nehodí ani pro focení objektů v pohybu.

Pro momentky na památku ale postačí.Pro momentky na památku ale postačí.

Dle mého je foťák vhodný spíš na vyfocení čísla na motoru nebo dokumentaci výkopu než jako plnohodnotný foťák. Nejlépe dopadla jasem vyvážená fotka pražského hradu. Ostatní snímky pořízené v pohybu nebo ve zhoršených světelných podmínkách dopadly hůř.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: