Dělník skal – recenze expresky Singing Rock COLT

Dělník skal – recenze expresky Singing Rock COLT

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Expreska COLT
Typ výrobku Expreskový set
Použití lezeckého vybavení na skály, na lezení v horách, big wall
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Popruh: Polyamid
Materiál 2 Karabina: dural
Hmotnost 99 g
Pevnost podélná 26
Pevnost příčná 8
Pevnost s otevřeným zámkem 11
Světlost 21
Typ karabiny D
Výbava 1 Key lock
Výbava 2 Široký polyamidový popruh
Infocena 333 Kč
Dodává Singing Rock
Více info na www.singingrock.cz

Zaujalo mě

  • příjemný chod západek
  • key lock
  • vysoká pevnost s otevřeným zámkem

Shrnutí recenze

Odolná expreska s kovanými karabinami za tepla a s plnými zámky určená zejména pro sportovní lezení. Expreskový set COLT se širokým polyamidovým popruhem je opravdovým dělníkem skal. Působí bytelně a to díky popruhu a poctivému šití na něm. Karabiny mají plné západky opatřené key lockem. Ideální pro sportovní lezení a nacvičování v takových cestách nebo pro všechny, kteří mají rádi jistotu a velkou pevnostní rezervu.

PODROBNÝ POPIS

Popruh

Široké popruhy na expreskových setech se zase vrací. Po období, kdy výrobci soutěžili o co nejtenčí expreskové popruhy se pravděpodobně širší, klasické popruhy vrací. Jednak budí důvěru a také se dobře drží, když se potřebujete přitáhnout k jištění. Použitý polyamidový popruh má parametry rozšíření 16/25 mm. Takže působí opravdu důvěryhodně. Barevně je sladěn s karabinami, takže vám na sedáku celá rodinka udělá velikou parádu.

Balení expreskového setu COLT s blistrem.Balení expreskového setu COLT s blistrem.

Balení expreskového setu COLT s blistrem a přiloženým návodem k použití.Balení expreskového setu COLT s blistrem a přiloženým návodem k použití.

Expreska COLT v pískovcovém kruhu.Expreska COLT v pískovcovém kruhu.

Karabiny

Díky odlehčené hot-forged I-beam konstrukci jsou karabiny velmi lehké a při tom pevné tak, že vydrží zatížení 11 kN s otevřeným zámkem. Matná barva se mi jeví subjektivně hezká a příjemná. Hezčí než lesklé karabiny. Odpor západky je příjemný. Obě karabiny se dobře ovládají a drážky pro otevření karabiny na západkách jsou dostatečně velké a snadno se tak karabiny otevírají.

Spodní karabina (ta s prohnutou západkou) je zafixována gumovým O-kroužkem pro držení správné pozice a snadnějším cvakání lana. Výrobce standardně dodává expresku s karabinami otočenými jedním směrem. V případě, že preferujete způsob, kdy karabiny západky karabin směřují každá na jinou stranu, snadno si tuto expresku můžete upravit. A vyladit podle svého. A potom o tom „sáhodlouze“ diskutovat ve skalách nebo v hospodě, který způsob je lepší. Nejlepší je asi ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Klasický key lock zabraňuje zachytávání ve smyčkách, nýtech či na materiálových poutkách na sedáku. Vhodné jsou tedy i pro vycvakávání z mezijištění při spouštění. Protože expreska bývá zatížená a je výhodné, když se nos karabiny nikde nezachytává. A to tahle ta karabina umí skvěle. Každá karabina je ve výrobě individuálně testována na zatížení 10 kN. Další bonus!

Horní karabina expreskového setu COLT.Horní karabina expreskového setu COLT.

Spodní karabina expreskového setu COLT.Spodní karabina expreskového setu COLT.

Expreska COLT v pískovcovém kruhu.Expreska COLT v pískovcovém kruhu.

Hmotnost

Když si jich hodíte na sedák 10 ks, složíte dohromady jeden kilogram. Což ve srovnání s nejlehčími expreskami byste jich na sedák do jednoho kilogramu dostali třeba i 18 ks! Zvážit však musíte účel, pro který si expresky pořizujete a co od nich očekáváte. Hmotnost vs. další užitné hodnoty.

Když je potřeba dodat odvahu a důvěru.Když je potřeba dodat odvahu a důvěru.

Verdikt testera

Tenhle ten expreskový set jsem tasil jako „COLT“ vždy když jsem věděl, že mě čeká těžký odlez nebo dlouhý „runout“. Podvědomě jsem do kruhu nebo nýtu cvakal tento robustní set se širokým popruhem a karabinami s plnými zámky. Pořízením COLTU dostáváte poctivou expresku na kterou se můžete spolehnout. Ve skalách i ve velké stěně.

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

SINGING ROCK logotype.

Firma SINGING ROCK propaguje horolezectví jako zdravou aktivitu, která rozvíjí ducha i tělo, zdravou aktivitu pro každého, kdo hledá znovuprožití přírodních zákonitostí na vlastní kůži, kdo chce prostřednictvím horolezectví poznat nejenom svoje okolí, ale zejména sám sebe.

Kompletní informace naleznete na www.singingrock.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: