HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Dámská volenka na treky – recenze Lowe Alpine Axiom 5 Manaslu ND 55:65

Dámská volenka na treky – recenze Lowe Alpine Axiom 5 Manaslu ND 55:65

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Lowe Alpine Axiom 5 Manaslu ND 55:65
Základní rozdělení podle pohlaví Dámský
Určení batohu treking
Objemová kategorie Velký - 51 l a více
Materiál 1 N6.6 Mini Rip
Objem batohu 55 l
Hmotnost 2250 g
Počet komor 2
Počet vnějších kapes 6
Počet vnitřních kapes 2
Velikost zad UNI
Barevné varianty modrá, černá, červená
Výška 71
Šířka 36
Hloubka 29
Nosnost 30
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ano
Výbava 1 kapsa na hydrovak
Výbava 2 integrovaná pláštěnka
Výbava 3 systém pro upínání cepínu a trekových holí
Výbava 4 Vrchní, spodní i přední vstup do batohu
Infocena 5590 Kč
Dodává SPORT Prima
Více info na www.lowealpine.cz

Zaujalo mě

  • skvělé odvětrání zad
  • přizpůsobení ženské postavě
  • systém pro upevnění hůlek hrotem dolů

Shrnutí recenze

Všestranný trekový batoh Lowe Alpine Axiom 5 Manaslu ND 55:65 o objemu až 65 litrů využijete při vícedenních výpadech do hor s plnou polní. Konstrukce speciálně uzpůsobená ženské postavě zajistí pohodlné nošení nákladu i zástupkyním něžného pohlaví.

PODROBNÝ POPIS

Na co se hodí?

Dvoukomorový batoh o objemu 55 – 65 l využijete na poctivých několikadenních trecích, při kterých ponesete veškeré vybavení na zádech. Propracovaný zádový systém, široké polstrované ramenní popruhy i mohutný bederní pás zajistí pohodlné nošení nákladu po celý den. Díky řadě praktických kapes a popruhů pro uchycení vybavení se batoh jistě osvědčí při většině horských výpadů.

Krkonoše u Špindlerovy boudy.Krkonoše u Špindlerovy boudy.

Jak se nosí?

Zádový systém Axiom 5 se dá zatažením za smyčku uvolnit a jednoduše nastavit pro různou výšku postavy. Štědré polstrování v oblasti beder chrání proti otlačeninám, naopak v oblasti hrudní páteře se o lepší odvětrání stará síťovina, která nechává mezi zády a batohem prostor pro ventilaci vzduchu.

Zádový systém Axiom 5 výborně větrá díky síťovanému dílu v oblasti hrudní páteře.Zádový systém Axiom 5 výborně větrá díky síťovanému dílu v oblasti hrudní páteře.

Na levém boku stojí za povšimnutí zelené očko pro nastavení výšky zad.Na levém boku stojí za povšimnutí zelené očko pro nastavení výšky zad.

Zatažení za zelené poutko dojde k uvolnění zad a je možné nastavit je na požadovanou výšku.Zatažení za zelené poutko dojde k uvolnění zad a je možné nastavit je na požadovanou výšku.

Prohlédněte si celou fotogalerii k recenzi…

Bederní pás se dvěma postranními kapsičkami je poměrně mohutný a chvíli mi trvalo si na něj zvyknout. Dá se přitáhnout z obou stran a rozložit tak zátěž rovnoměrně. Široké polstrované ramenní popruhy fixuje na místě nastavitelný a odnímatelný hrudní pás s píšťalkou. Díky konstrukci uzpůsobené drobnější ženské postavě mi batoh pohodlně sednul na záda a dobře se nosil i plný např. při výšlapu v Krkonoších.

Jak sedí bederní pás?Jak sedí bederní pás?

Pohodlné nošení zajišťuje zádový systém Axiom 5.Pohodlné nošení zajišťuje zádový systém Axiom 5.

Hrudní popruh je vybaven nouzovou píšťalkou.Hrudní popruh je vybaven nouzovou píšťalkou.

Co se do něj vejde?

Objem 55 – 65 l slibuje celkem velký úložný prostor, Manaslu navíc zaujme i zajímavým rozdělení kapes. Kromě vrchního a spodního vstupu má batoh i šikovný přední vstup, a najít něco nezbytného uprostřed batohu tak nepředstavuje problém.

Přední vstup je opravdu prostorný, a pokud batoh leží na zádech, ani by nemělo z batohu nic vypadnout.Přední vstup je opravdu prostorný, a pokud batoh leží na zádech, ani by nemělo z batohu nic vypadnout.

Hlavní dvě komory od sebe odděluje rozepínatelná přepážka. Ve vrchní komoře se na zádech skrývá kapsa na hydrovak, která pojme vak o objemu 2 litry. Vývod se dá provléknout na bok batohu a šlahoun se dá upevnit pod gumičku na ramenním popruhu.

Vrchní vstup se uzavírá pomocí dvou stahovacích samosvorek.Vrchní vstup se uzavírá pomocí dvou stahovacích samosvorek.

Kapsa na hydrovak v hlavní komoře batohu.Kapsa na hydrovak v hlavní komoře batohu.

Boční vývod na hydrovak.Boční vývod na hydrovak.

Další velká strečová kapsa ze síťoviny se nachází v pření části batohu – je ideální na nošení mokrých kousků oblečení nebo případně helmy.

Přední strečová kapsa se výborně hodí např. pro helmu. Na obou stranách od ní se pod látkou skrývají další oka pro uchycení materiálu.Přední strečová kapsa se výborně hodí např. pro helmu. Na obou stranách od ní se pod látkou skrývají další oka pro uchycení materiálu.

Prostorný vstup do přední strečové kapsy.Prostorný vstup do přední strečové kapsy.

Velká strečová přední kapsa se nahoře upevňuje provléknutím přezky skrz poutko. Popruh u přezky se dá utáhnou i povolit.Velká strečová přední kapsa se nahoře upevňuje provléknutím přezky skrz poutko. Popruh u přezky se dá utáhnou i povolit.

Další prostor pro lahve s vodou nebo jiné nezbytnosti nabízí dvě strečové postranní kapsy z drobné síťoviny, ve kterých máte věci okamžitě po ruce. Také nastavitelné víko batohu disponuje vrchní a spodní kapsou na zip. Dvě menší kapsy najdeme i po stranách bederního pásu, pohodlně se do nich vejde např. telefon, kompas, kapesníky, menší foťák apod.

Do bočních kapes se pohodnlně vejde litrová lahev na vodu, vešla by se ale i větší.Do bočních kapes se pohodnlně vejde litrová lahev na vodu, vešla by se ale i větší.

Co a jak na něj lze přichytit?

Ve spodku batohu najdeme jedno poutko na cepín. Celkem netradiční je systém pro uchycení holí hroty dolů – hrot hůlky se prostrčí pružným kolečkem a vrchní tělo hole se upevní pomocí stahovací gumičky na boku batohu. Moje třídílné trekové hole ale při tomhle uchycení dost trčely a víc se mi osvědčilo klasické přichycení obou holí naráz pomocí bočních popruhů na straně batohu.

Plastový kroužek pro uchycení hrotu hole.Plastový kroužek pro uchycení hrotu hole.

Gumička se svorkou drží vrchní část hole. Díky háčku se dá gumička snadno uvolnit a hůl vyháknout.Gumička se svorkou drží vrchní část hole. Díky háčku se dá gumička snadno uvolnit a hůl vyháknout.

Upevnění holí na batoh.Upevnění holí na batoh.

Popruh pod vrchlíkem je vhodný pro uchycení lana. Po obvodu přední síťované kapsy se šikovně skrývá na každé straně pět ok pro uchycení dalšího materiálu, která na první pohled nejdou vidět.

Zabaleno na hory, optimální místo pro helmu, lano i další materiál.Zabaleno na hory, optimální místo pro helmu, lano i další materiál.

Díky dvěma dodatečným popruhům umožňují skrytá oka také uchycení karimatky. Bohužel je tím vyřazena z provozu vrchní síťovaná kapsa na helmu a částečně i přední vstup do batohu.

Popruh pod víkem výborně zajistí i 60 m lana.Popruh pod víkem výborně zajistí i 60 m lana.

Uchycení karimatky pod popruhy vrchlíku.Uchycení karimatky pod popruhy vrchlíku.

Uchycení karimatky pomocí přídavných popruhů a extra oček na materiál.Uchycení karimatky pomocí přídavných popruhů a extra oček na materiál.

Použitý materiál

Svrchní materiál batohu je opatřen ripstop technologií, díky které je odolný vůči protržení, ovšem při zachování lehkosti materiálu.

Jaké má vychytávky?

Na dně batohu najdeme kapsu na zip, ukrývající svítivě červenou integrovanou pláštěnku, která je dost velká, aby schovala např. i karimatku přidělanou vně batohu.

Batoh i s karimatkou pláštěnka zakryje.Batoh i s karimatkou pláštěnka zakryje.

Po obou stranách se dá pláštěnka přidělat, aby z batohu nesjížděla.Po obou stranách se dá pláštěnka přidělat, aby z batohu nesjížděla.

Na vrchu lze pláštěnku dotáhnout pomocí samosvorky.Na vrchu lze pláštěnku dotáhnout pomocí samosvorky.

Ve vrchní kapse víka najdeme praktickou klíčenku. Nechybí ani již zmíněná píšťalka na hrudním popruhu a návod pro nouzovou signalizaci, natištěný na vnitřní straně víka. Pro snadnější manipulaci je batoh opatřený madlem nejen nad zády, ale i v přední části.

Vrchní kapsa víka má šikovné uchycení na klíče, které tak nemusíte složitě hledat.Vrchní kapsa víka má šikovné uchycení na klíče, které tak nemusíte složitě hledat.

Na vnitřní straně víka najdete i návod pro nouzovou signalizaci.Na vnitřní straně víka najdete i návod pro nouzovou signalizaci.

Přední madlo pro snadnější manipulaci s batohem.Přední madlo pro snadnější manipulaci s batohem.

Hodnocení testerky

Batoh ve své kategorii nepatří k nejlehčím kouskům, ale zdaleka ani k nejtěžším. Díky své velikosti a propracovanému zádovému systému se výborně hodí na několikadenní treky na těžko v českých i zahraničních horách. Naprosto se osvědčil při víkendových výšlapech do hor, na více než pětidenní trek bych ale už volila batoh s větším objemem. Jedinou slabinu vidím v uchycení pěnové karimatky, ať ji totiž dáte kamkoli, vždy omezí uživatelnost některé z vnějších kapes. Na druhou stranu batoh je dost velký, aby se při trecích vešla skladná nafukovací karimatka dovnitř batohu.

Testováno při podzimním výšlapu po Krkonoších.Testováno při podzimním výšlapu po Krkonoších.

Testerka: Natálie Šírová vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě. Od malička se věnuje různým sportům, dovolenou nejraději tráví na horách s batohem na zádech. Na pozici šéfredaktorky časopisu Svět outdooru se jí podařilo skloubit práci s láskou k horám a všemožným aktivitám v nich.

Další informace

LOWEALPINE Značka Lowe Alpine původem z amerického Utahu je na trhu již od roku 1967. Během let se firma rozrostla ve velkou a uznávanou mezinárodní společnost a patří k nejlepším světovým výrobcům batohů a příslušenství. Jako první přišla značka Lowe Alpine s bočními kompresními popruhy, stabilizátory zatížení a hrudním popruhem.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: