Cyklosvítilna, se kterou Slunce nezapadá – recenze Ledlenser B5R a B2R

Cyklosvítilna, se kterou Slunce nezapadá – recenze Ledlenser B5R a B2R

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Ledlenser B5R a B2R
Druh svícení (Svícení) svítilna na kolo, čelovka
Hmotnost 96 g
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor, AAA
Počet akumulátorů nebo baterií 3, 1
Mody svícení 5
Světelný tok v jednotlivých modech 180 lm
Doba svícení v jednotlivých modech 20 h/30 h
Dosvit v jednotlivých modech 120 m/ viditelnost na 1,9 km
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-8
Použité LED diody High End Power End/ High End LED
Upevnění čelovky jednopáskové
Výbava 1 Počet režimů: 4/5
Infocena 2045 Kč
Dodává LEDLENSER
Více info na www.ledlenser.cz

Zaujalo mě

  • Pevné uchycení svítilny
  • Zoomování reflektoru
  • Výdrž maximálního výkonu

Shrnutí recenze

Podzim a zima je spojena s krátkými dny a pro většinu z nás také spojena s návraty z práce za tmy. To znamená pro každého kdo chce jezdit na kole i v tomto ročním období potřebu vlastnit cyklosvítilnu. Nabídka nejrůznějšího cyklistického osvětlení je nepřeberná, my jsme tentokrát do testu vybrali sadu předního a zadního světla od známé firmy Ledlenser.

PODROBNÝ POPIS

Sada s typovým označením Ledlenser SEO B5R + B2R obsahuje přední bílé světlo a zadní červenou blikačku. Přední světlo je vlastně čelovka SEO 5R, kterou lze koupit také samostatně, v cyklistické sadě však nenajdete čelenku k připevnění na hlavu. I tu si ale můžete pořídit separátně.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R.Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Fixace na řidítka.Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Fixace na řidítka.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Blikačka.Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Blikačka.

Balení

Balení se skládá z přední svítilny, zadní blikačky, gumových pásků k upevnění, Li-Ion baterie, držáku k upevnění na kolo, čelenku pro uchycení na hlavě a nabíjecího USB kabelu.

Hlavní světlo

Přední světlo je osazeno vysocesvítivou Cree Power LED diodou s maximálním světelným tokem 180 lumenů. Kromě toho má ještě vestavěnou malou červenou LEDku, kterou však na kole asi nevyužijete, byť jak se dozvíte dále, i zde svoji funkci má. Hlava je směrem dolů výklopná – cca o 45 stupňů v osmi poněkud slabě aretovaných krocích, reflektor je zoomovací. Nejširší úhel světla využijete například při jízdě v členitém terénu, nejužší „ohnisko“ tak trochu připomíná dálková světla motorových vozidel. Já jsem nejčastěji jezdil se zoomem nastaveným tak nějak uprostřed, kdy světlo umožňuje komfortní vidění i při svižné jízdě.

Ledlenser Detail přední svítilny zepředu.Ledlenser Detail přední svítilny zepředu.

Ledlenser Detail upevnění přední svítilny z boku.Ledlenser Detail upevnění přední svítilny z boku.

Ledlenser Celkový pohled na řídítka s upevněným světlem.Ledlenser Celkový pohled na řídítka s upevněným světlem.

Režimy

Přední světlo Led Lenser B5R pracuje ve třech, respektive čtyřech režimech: plný výkon, plynule regulovaný výkon 100–15 %, blikání frekvencí cca 2× za sekundu a trvalé svícení již zmíněné červené LEDky, kterému výrobce říká Signal mód. Druhý režim je zajímavý tím, že si skutečně můžete plynule měnit intenzitu světla podržením hlavního vypínače. Jakmile „nějakou“ svítivost zvolíte, po příštím zapnutí již bude do tohoto módu svítilna nastavena.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Akumulátor a místo pro umístění akumulátoru v přední svítilně.Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Akumulátor a místo pro umístění akumulátoru v přední svítilně.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Obsah balení.Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Obsah balení.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Fixace svítilny na řídítkách.Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Fixace svítilny na řídítkách.

Napájení

Napájení přední svítilny obstarává buďto dodávaný 3,7V Li-Ion akumulátor s kapacitou 880 mAh, nebo tři AAA baterie. Akumulátorový blok se nabíjí přes USB kabel, v testech jsem zaznamenal dobu cca 2,5 až 3 hodiny nabíjení ze stavu, kdy akumulátor nebyl zcela vybitý, ale již nedokázal dodávat světlu energii k maximálnímu výkonu – čili svítilo už pouze na snížený výkon. Mimochodem, úbytek kapacity baterií nebo akumulátoru svítilna „hlásí“ blikáním červené LEDky. Nestane se vám, že by se snad najednou vypnula pouze postupně snižuje intenzitu světla.

Přední svítilna má hmotnosti 90 g při použití Li-Ion baterie.Při napájení 3× AAA je to o něco víc. Svítilna je upevněna klasickým “gumičkovým“ způsobem. I při jízdě v členitém terénu svítilna neměla tendenci padat dolu a tím pádem neustále upravovat pozici svítilny jak se často stává u tohoto typu upevnění.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Fixace na řidítkaLedlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Fixace na řidítka

Výdrž

Co se výdrže týče, výrobce uvádí až 7 hodin na maximální výkon. Já jsem tento parametr otestoval s následujícími výsledky. S dodávaným Li-Ion akumulátorem přední svítilna B5R vydržela maximálně 5.5h a při napájení třemi alkalickými AAA bateriemi už byla výdrž kolem 7h. Podotýkám, že jsem měřil pouze výdrž v maximálním výkonu. Svítilna totiž i poté vydrží dalších několik hodit pracovat s postupně se snižující intenzitou osvětlení. Celkově výdrž hodnotím velice pozitivně ve srovnání s jinými podobnými produkty, které jsem měl možnost vyzkoušet.

Ledlenser Ideální nastavení zoomu při jizdě.Ledlenser Ideální nastavení zoomu při jizdě.

Ledlenser Kužel světla na maximální přiblížení.Ledlenser Kužel světla na maximální přiblížení.

Ledlenser Kužel světla při maximálním oddálení.Ledlenser Kužel světla při maximálním oddálení.

Zadní blikačka

Zadní červená blikačka B2R má vestavěný Li-Ion akumulátor, taktéž se nabíjí přes USB. Výrobce uvádí výdrž 30 hodin. Blikačku jsem nechal blikat po celý den bez jakéhokoliv problému. Přesnou výdrž jsem nezjistil nicméně bych tvrzení výrobce klidně věřil. Blikačka B2R se zapíná zmáčknutím a podržením červeného krytu a pracuje v pěti režimech: trvalé svícení, pomalé, střední a rychlé blikání a v režimu plynulého pohasínání a rozsvícení LED diody. Připevnění na kolo obstarává pružný gumový pásek, montáž je tedy otázkou několika sekund.

Sada cyklosvětel Ledlenser SEO B5R + B2R je samozřejmě vodotěsná, výrobce deklaruje krytí IPX6, čili „ochranu proti vlnobití“ není třeba se tedy obávat jízdy v dešti. Sám jsem jednu jízdu absolvoval za deště bez jakéhokoliv problému.

Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Blikačka.Ledlenser čelovka a svítilna na kolo B5R + B2R. Blikačka.

Testováno na lidech

Svítilnu jsem testoval při různých sportech a to při cyklistice během večerních švihů jak po silnici tak i v terénu. Dále jsem ji vyzkoušel při večerním a běhu a poslední využití bylo při večerním běžkování. Při všech aktivitách jsem si nemohl na nic stěžovat. Především musím vyzdvihnout výkon předního světla, kdy jsem se nemusel bát to pustit ve sjezdu na kole či na běžkách. Dále se mi velice líbí funkce zoomování, které je velice jednoduché a rychle nastavitelné i během sportovní aktivity.

Ledlenser Upevnění zadní blikačky na zadní stavbě kola.Ledlenser Upevnění zadní blikačky na zadní stavbě kola.

Verdikt testera

Jméno Ledlenser je obecně zárukou kvalitního výrobku, které ani v tomto případně nezklamalo a za sebe mohu cyklosvítilnu jedině doporučit. Kvalita má však také svoji cenu a proto svítilna patří mezi dražší výrobku na trhu. Na druhou stranu své peníze dobře investujete do svítilny, která Vám bude dobře sloužit při různých aktivitách.

Další informace

Ledlenser-logo-new

Svítilny Ledlenser lze dobíjet a přesvědčí své uživatele svými inovativními světelnými funkcemi, jakož i promyšlenými koncepcemi upevňování. Materiál odolný proti nárazu, nízká hmotnost a extrémní intenzita světla dělá ze svítilen Ledlenser ideálního partnera v profesionální a soukromé oblasti. Ani záruka 7 let není u svítilen zcela běžná.

S více než 200 technologickými a designovými patenty od roku 2000 spustili zakladetelé Harald a Rainer Opolkovi revoluci ve světě svítilen. Toto se nepovedlo nikomu před nimi.

www.ledlenser.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: