HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Cestovatelská duchna – recenze spacáku Warmpeace Viking Blanket

Cestovatelská duchna – recenze spacáku Warmpeace Viking Blanket

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Warmpeace Viking Blanket
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Náplň (Spacáky a Žďáráky) peří
Použití spacáku Na letní výlety, Ultralehký
Materiál - svršek Loft Nylon DWR+
Materiál - vnitřek Loft Nylon DWR+
Materiál - náplň (celý popis) kachní peří 90/10, 600cuin
Hmotnost 730 g
Testovaná velikost 180 cm
Plnivost peří 600 cuin
Barevné varianty petrol/steel grey/black
Výška postavy 180
Šířka v obalu 30 cm
Průměr v obalu 20 cm
Šířka v obalu po kompresi 16 cm
Průměr v obalu po kompresi 20 cm
Teplotní parametry - komfort M 8 °C
Teplotní parametry - extrém -10 °C
Dostupné velikosti 170 cm / 180 cm / 195 cm
Počet vchodů 2
Výbava 1 Kompresní obal vel. S
Výbava 2 Skladovací obal
Výbava 3 Péřová nápň 330 g
Infocena 3949 Kč
Dodává Warmpeace
Více info na www.warmpeace.cz

Zaujalo mě

  • Možnost vytvoření deky
  • Větrání v nožní části
  • Možnost spojení spacáků

Shrnutí recenze

Cestovatelský nebo letní spacák s přesahy do teplého jarního či podzimního období. Univerzální spacák na chaty a chalupy, do auta nebo pro zamilované dvojice, které ocení vytvoření deky. Co všechno umí a jak obstál při spaní venku? Chcete vědět jak moc se dá zmáčknout a jak moc hřeje 330 g peří?

PODROBNÝ POPIS

Viking Blanket je letní péřová mumie s možností rozložení na přikrývku s menším množstvím náplně, nízkou hmotností (730 gramů) a tomu odpovídajícím objemem. Rozložení oceníte při spaní v místnosti, autě či při sdílení přikrývky za velmi teplých nocí. Konstrukčně však vychází z modelu Viking 300.

Spacák VIKING s uzavřeným prostorem pro nohy.Spacák VIKING s uzavřeným prostorem pro nohy.

Zip po celé délce spacáku dovoluje jeho úplné rozepnutí a vytvoření přikrývky.Zip po celé délce spacáku dovoluje jeho úplné rozepnutí a vytvoření přikrývky.

Při výšce 174 cm je tu ještě rezerva pro výšku 180 cm.Při výšce 174 cm je tu ještě rezerva pro výšku 180 cm.

Jak ta věc funguje?

Protisměrní jezdci YKK poskytují snadný vlez a případné dodatečné větrání. Rozložení spacáku na deku je možno až po posunutí obou jezdců směrem k nohám. Pak lze snadno oddělit oba díly spacáku a vytvořit tak péřovou přikrývku.

Rozdělitelná zdrhovadla na pravé nebo levé straně spacáku umožňují sepnutí dvou spacáků dohromady. Léga zipu je bez izolace a zabraňuje pouze zadrhávání zipu a případně přímému průniku chladu. Stahování dna spacáku a prostoru okolo hlavy je řešeno tkanicí se samosvorkou. Kolem hlavy se jedná o pružnou tkanici a v oblasti nohou je tkanice pevná tak, aby zamezovala „vystrčení“ nohou. Izolační schopnosti jsou testovány zejména praktickým používáním a pro srovnání také dle normy EN13537.

Vnitřní etiketa s důležitými údaji o spacáku Viking Blanket.Vnitřní etiketa s důležitými údaji o spacáku Viking Blanket.

Etiketa kvalitního německého dodavatele peří Karla Sluky.Etiketa kvalitního německého dodavatele peří Karla Sluky.

Při zapnutém spacáku je horní zip bez zajištění suchým zipem či přídavnou légou.Při zapnutém spacáku je horní zip bez zajištění suchým zipem či přídavnou légou.

Konstrukce spacáku

Komorová konstrukce je typu H. Nejedná se tedy vůbec o prošívaný letní spacák se studenými švy, ale je jasné, že možnost rozložení na deku dává oproti klasické mumii prostor tepelným únikům – je to kompromisní řešení typu „něco za něco“. Možnost rozložení a použitá izolace u tohoto letního spacáku jsou tedy jednoznačně jeho největší předností.

Jak si stojí peří vs. syntetika?

Letní spacáky se většinou vyhýbají používání péřových náplní, zejména s odůvodněním, že to není v létě třeba a syntetika, o kterou není třeba tolik pečovat, že stačí. Péřová náplň při spaní v plusových teplotách dává vyniknout schopnostem peří pracovat správně s tělesnou vlhkostí – podobně jako vlna obsažená v prádle má peří vysokou schopnost absorpce vlhkosti a udržuje tak spáče v relativním suchu.  Právě v létě, za vyšších okolních teplot, se více potíme a je dobré, když si s tím náš spacák poradí. Takže se nejedná o spaní jako v bavlnce, ale pod péřovou dekou. V suchu a v teple.

Uvedená velikost testovaného spacáku (180) opravdu odpovídá velikosti postavy, která hodlá ve spacáku Viking Blanket přečkat noc. Avšak přiměřeně rostlá do šířky.

Jak hřeje 330 gramů peří?

Výrobce uvádí ve svých materiálech T limit (tedy spodní komfortní hranici pro muže) 3 stupně Celsia nad nulou. Při testování okolo 5 stupňů na nulou bylo spaní komfortní. Ležení bylo na kvalitní pěnové karimatce. Na sobě jsem měl ponožky, vlněné 3/4 Devold Active, triko POWER STRETCH Millet a na hlavě pletenou čepici KAMA. Nad ránem však teplota klesla na -2 až – 3 C a to už mě probudilo. Čili dle mého subjektivního vnímání chladu a zimy je tento spacák určen jasně nad teploty na nulou a uvedená hodnota T limit může odpovídat realitě.

Jak se dá spacák Viking Blanket sbalit?

Normální transportní obal má před kompresí rozměry 30 x 20 cm. Po jeho zatažení stlačíte spacák na takový malý kopací míč o rozměrech 15 x 20 cm.

Po zatažení má spacák v transportním obalu šířku cca 15 cm.Po zatažení má spacák v transportním obalu šířku cca 15 cm.

Průměr transportního obalu je cca 20 cm.Průměr transportního obalu je cca 20 cm.

Délka transportního obalu před stažením je cca 30 cm.Délka transportního obalu před stažením je cca 30 cm.

Verdikt testéra

Univerzální letní péřový spacák pro cestování, treking se spaním na chatách nebo ve stanu. Kvalitní zpracování a kvalitní náplň odpovídá cenové relaci.

Testér

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

WARMPEACE

WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: