HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bunda naruby – recenze péřovky Columbia Men’s OutDry™ Ex Gold Down Hooded Jacket

Bunda naruby – recenze péřovky Columbia Men’s OutDry™ Ex Gold Down Hooded Jacket

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Columbia Men’s OutDry™ Ex Gold Down Hooded Jacket
Druh sportu outdoor, skialp
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí jarní, podzimní, zimní
Materiál 1 OutDry
Hmotnost 500 g
Náplň neurčeno
Plnivost peří 700 cuin
Barevné varianty Super blue, Deep water, Black
Velikostní varianty S, M, L, XL, XXL
Údaje výrobce 1 Střih: Active fit
Infocena 7699 Kč
Dodává Columbia

Zaujalo mě

  • Voděodolnost
  • Řešení lepených komor
  • Zakončení rukávů

Shrnutí recenze

Jaká je nepromokavá péřovka, která má navíc a vlastně i logicky membránovou vrstvu včetně lepených švů z lícové strany? Kolik vydrží v dešti? Testovali jsme zajímavý kousek outdorového oblečení s několika unikátními technickými řešeními. Jak obstál a jak se nám líbil?

PODROBNÝ POPIS

Lehká zateplovací bunda s kapucí. Péřová izolační výplň a nepromokavost zajišťuje dostatečný komfort při pobytu v přírodě nebo v drsnějších podmínkách, kdy potřebuje přídavnou izolaci. Tahle izolační vrstva vám nenavlhne ani v prudkém dešti. A navíc nemusíte přes tuhle péřovku z rodiny „buřtikatých“ bund přetahovat další nepromokavou vrstvu či hardshellovou slupku.

Celkový pohled na bundu Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket a umístění páru kapes.Celkový pohled na bundu Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket a umístění páru kapes.

Bunda Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket se vyhrnuje minimálně.Bunda Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket se vyhrnuje minimálně.

Stojáček u bundy Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket je spíše nižší a bradu ani po nasazení kapuce nechrání.Stojáček u bundy Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket je spíše nižší a bradu ani po nasazení kapuce nechrání.

Jak funguje a jak se ovládá

Přední straně bundy dominuje celopropínací zip Vislon® YKK, který je podšitý po celé délce bundy. Rukávy jsou příjemně dlouhé a geniálně jednoduše zakončené tak, že nepromokavá membrána je zahnutá dovnitř. Žádné vnější stahování, žádná zatažená zápěstí. Nepromokavá tkanina je přetažená dovnitř a podšívka tak neleze ven. Na bocích jsou dvě kapsy na zip opět Vislon® YKK, do kterých si ruce můžeme schovat a ohřát si je. Stahování je jednoduché. Řešeno pružnou tkanicí protaženou samostatným tunýlkem v podšívce s párem plochých samosvorek.

Bunda Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket v základním táboře pod Sabalanem v Iránu.Bunda Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket v základním táboře pod Sabalanem v Iránu.

Bunda Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket vystoupala i na třetí nejvyšší vrchol Iránu Sabalan 4811 m.n.m.Bunda Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket vystoupala i na třetí nejvyšší vrchol Iránu Sabalan 4811 m.n.m.

Zasloužený odpočinek po náročném výstupu na Sabalan 4811 m.n.m.Zasloužený odpočinek po náročném výstupu na Sabalan 4811 m.n.m.

Potíže mi dělala kapuce. Při jejím zatažení se přední část přetahuje přes celý obličej. Chybí další způsob jak vzadu na kapuci tomuto efektu zabránit. Proto jsme kapuci spíše nosili a používali na volno. Tedy bez zatažení. Tomuto efektu jsem zabraňovali buď nošením kšiltovky nebo horolezecké helmy. Jinak stahování kapuce je vyřešeno pomocí pružných tkanic a geniálně jednoduchých „zdrhovadel“ bez mechanických částí. Stačí pouze zatáhnout za tkanici a pak ji zaseknout do „V“ zářezu. Drží dostatečně. Povolit stačí pouhým zatažením.

Po zatažení kapuce díky absenci jiného nastavení, vám kapuce sjede přes obličej.Po zatažení kapuce díky absenci jiného nastavení, vám kapuce sjede přes obličej.

Po zatažení kapuce stačí pružnou tkanici jenom zaseknout do V výřezu a drží.Po zatažení kapuce stačí pružnou tkanici jenom zaseknout do V výřezu a drží.

Způsob lepení a struktura 15 mm široké pásky na bundě Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket.Způsob lepení a struktura 15 mm široké pásky na bundě Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket.

Šití bez nití

Geniálně jsou i řešeny komory a oddělení peří – vytvoření typických buřtíků tak, aby se peří nesesypávalo. Columbia nepoužila klasické šití se studenými švy, ale jednotlivé vrstvy k sobě slepila a tím vyřešila studené švy a zároveň zachovala i nepromokavost. Délka rukávu u velikosti XL mi vyhovovala. Při zvednutí paží se bunda vyhrnovala v mezích normy. V podstatě překvapivě minimálně.

Zajímavé je řešení komor, které není provedeno švy, ale lepení. Takže takřka odpadají studené švy, tak jak to známe u podobných typů bund.Zajímavé je řešení komor, které není provedeno švy, ale lepení. Takže takřka odpadají studené švy, tak jak to známe u podobných typů bund.

Lepené švy u bundy Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket.Lepené švy u bundy Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket.

Detailní pohled na vnější tape na bundě Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket.Detailní pohled na vnější tape na bundě Columbia OutDry Ex Gold Down Hooded Jacket.

Vodní test

Při náročném vodním testu jsme nechali bundu celý den na vydatném dešti. Na povrchu bundy se tvořily po celou dobu testu vodní kapky. Voda se nevsakovala. Buď rovnou stékala nebo vytvořila typické kapičky. Voda zatekla pouze v oblasti kapes. Tam je pravděpodobně slabší místo celé jinak totálně voděodolné bundě.

Test kropení celonočním deštěm.Test kropení celonočním deštěm.

Kapky i po celonočním dešti zůstávají na povrchu ve formě kapiček.Kapky i po celonočním dešti zůstávají na povrchu ve formě kapiček.

Jediná místa, která zavlhla byly kapsy.Jediná místa, která zavlhla byly kapsy.

Závěr

Celkově hodnotím bundu kladně. Zvláště v podmínkách, kdy prší nebo padá mokrý sníh. Nemusím tolik vrstvit, ale stačí si přetáhnout přes sebe jednou vrstvu a jsem v suchu. Hmostnost půl kila při velikosti XL mi příjde v pohodě respektive adekvátní k jiným podobným izolačním vrstvám případně i výhodněji při představě, že potřebuji vrstvy dvě, abych nezmrznul a zároveň nepromohnul.

Všechny fotografie k recenzi

Prezentace technologie OutDry®

string

Další informace

ColumbiaSpolečnost Columbia Sportswear byla založena jako rodinná firma v roce 1938 v Portlandu (Oregon, USA). Hned od počátku věnovali její majitelé i zaměstnanci své úsilí neustálému posouvání hranic produktové inovace, kvality a funkčnosti. Filozofie firmy zní: „Zkoušíme to!“ Firma uvádí myšlenky do praxe a neustále zkouší nové věci. Přichází s vlastními technologiemi a unikátním oblečením, obuví a vybavením, které byly navrženy za jediným účelem: udržet zákazníky v teple a v suchu nebo jim dopřát osvěžující ochlazení či ochranu. V roce 2000 získala společnost Columbia Sportswear pod svá křídla i značku SOREL.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: