Boty na dlouhou trať – recenze trekovky ASOLO TPS Equalon

Boty na dlouhou trať – recenze trekovky ASOLO TPS Equalon

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku ASOLO TPS Equalon
Určení těžký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek hydrofobní kůže 1,8 mm + vysoce odolný nylon
Materiál: jazyk vysoce odolný nylon
Materiál: membrána GORE-TEX®
Materiál: mezipodešev Asoflex 00 MR (4 mm)
Materiál: podešev Vibram® s technologií TPS Evo
Hmotnost 1600
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty graphite/mineral yellow, dark brown/cendre, grey/blue peacock, graphite/redbud
Dostupné velikosti 7 - 16
Stélka (vložka) Lite 2
Odpružení Asobrake + TPS evo
Infocena 5290 Kč Kč
Dodává SPORT prima
Více info na www.asolo.cz

Zaujalo mě

  • Snadné utahování
  • Dostatek místa na prsty
  • Masivní mezipodešev chránící botu
  • Tlumící zóny v místech došlapu

Shrnutí recenze

ASOLO TPS Equalon je pevná bota v kombinaci hydrofobní kůže a odolného nylonu, která je určena pro těžší treking s batohem. Testována byla na výpravách s batohem i bez něj. Zvládla i via ferratu Vodní brána u Semil. Uvádím svoje první dojmy, jelikož tuhle botu čeká dlouhodobý test.

PODROBNÝ POPIS

První pohled

Testovaná trekovka ASOLO TPS Equalon je v přírodní barvě a kdybyste chtěli být v přírodě nenápadní, mohla by být tato bota přesně to pro vás. Bota kombinuje odolný nylon a hydrofobní kůži. Šněrovací očka jsou přiměřeně masivní a jsou vyrobena z lehké slitiny. Od spodu je šněrování tvořeno čtyřmi páry pohyblivých oček, dále jedním párem zasekávacích háčků a dvě páry klasických volných háčků na zatažení horní části boty. Podešev působí masivně a do boků mírně přesahuje a chrání tak svršek boty před poškozením. Podrážka zaujme na první  pohled třemi „terčíky“, které mají za úkol tlumit došlap. Vzorek podrážky je hrubý a je určen do terénu.

Pohled na vnější stranu boty. Zřetelné je označení podešve EVO a TPS.Pohled na vnější stranu boty. Zřetelné je označení podešve EVO a TPS.

Pohled na vnotřní stranu boty. Zřetelná je masivnost podešve.Pohled na vnitřní stranu boty. Zřetelná je masivnost podešve.

Masivní pata dobře chrání tuto část zejména při sestupech různým terénem.Masivní pata dobře chrání tuto část zejména při sestupech různým terénem.

Šněrování

Systém se zatahovacím háčkem dovoluje rozdílně zatáhnout nártovou část a horní část boty. Tkaničky je možno ještě navíc protáhnout tenkým popruhem našitým na jazyku a tako je fixovat. Kulatá tkanička vyžaduje ještě pojistný uzel. Tkanička je barevně sladěna se svrškem boty. První čtyři páry šněrovacích oček jsou šikovně nanýtovány do kůže a masivního houževnatého materiálu a nejsou tak fixovány přímo do svršku boty.

Podešev

Inovovaná Vibram® TPS evo podešev má uvnitř tři tlumící válce a na nejdisponovanějších místech chodidla tlumí nárazy při došlápnutí. Každý z nich se skládá ze dvou vrstev polyuretanu odlišné hustoty. Na podešvi jsou snadno rozpoznatelné díky barevnému rozlišení. Jednotlivé složky podešve jsou vstřikovány v jednom výrobním procesu a nemůže tudíž dojít k jejich rozlepení. Na špičce a na patě je podešev ještě vytažena nahoru a chrání tak lépe botu proti okopávání.

Mezipodešev

Na tuto část boty byla použita technologie Asoflex. Jedná se o vstřikovanou mezipodešev obuvi, velmi lehkou a odolnou. A poskytuje tak přirozenou spojnici mezi chodidlem a podešví.

Vodní test. Výprava proti proudu řeky Jizerky v Krkonoších.Vodní test. Výprava proti proudu řeky Jizerky v Krkonoších.

Test výstupu do strmého svahu.Test výstupu do strmého svahu.

Zkouška tuhosti celé boty na skalním stupu ferraty Vodní brána u Semil.Zkouška tuhosti celé boty na skalním stupu ferraty Vodní brána u Semil.

Svršek

Voděodolnost a prodyšnost zajišťuje značková membrána GORE-TEX®. Výrobce uvádí použité materiály na svršek jako hydrofobní kůž 1.8 mm a odolný nylon. Během testu zatím kůže ani nylon nevykazuje opotřebení. Testována je pánská verze pro širší nohu. Čili jsem měl během testu dostatek místa na prsty a to i přesto, že mám širší nohu.

Malé poutko na patě je určeno především k zavěšení boty na batoh během transportu či brodění nebo někam na háček či šňůru při sušení. Navíc se jedná o designový prvek, který pěkně zakončuje linii paty.

Dojmy

Bota pevně obepíná nohu. Došlap je jistý a díky mírně zvednuté špičce se i při chůzi po silnici dobře „odvaluje“. Kulatá tkanička při mém způsobu zavazování potřebuje pojistku. Zjištěno a odpozorováno mám, že mi tak činí většina kulatých tkaniček. Jazyk je zašitý tak vysoko, že sahá až k předposlednímu páru šněrování a dovoluje tak vstupovat i do hlubších kaluží či překonávat vodní toky.

Dle dosavadních zkušeností si troufám tvrdit, že tato bota přejde hravě Krkonoše a obstojí i při výstupu na Grossglockner. Samozřejmě, když si k nim vezmete vhodné mačky případně návleky.

Na nové botě se i po vstupu do vody zatím tvoří vohní kuličky. Bota stále bez ošetření.Na nové botě se i po vstupu do vody zatím tvoří vodní kuličky. Bota stále bez ošetření.

Díky této barevné kombinaci se jedná takřka o neviditelnou botu.Díky této barevné kombinaci se jedná takřka o neviditelnou botu.

Mírně zvednutá špička zpříjemňuje chůzi.Mírně zvednutá špička zpříjemňuje chůzi.

Další fotografie naleznete ve fotogalerii

Dlouhodobé testování

Bota Asolo TPS Equalon si během testování prošla různými terény a akcemi. Má za sebou pohyb na sněhu, kamení, ale i lezení na via ferratách v Lienzkých Dolomitech během sezóny 2016. Stále si udržuje barvu a tvar. Podešev je odolná a velmi pomalu se ošlapuje. Vše drží jak má a nikde se nic nepáře. Jako tester jsem s botou velmi spokojený. Potvrdila se mi pohodlnost a v botě vydržím i dlouhé přesuny a pochody. Malinko i díky širší verzi boty, což pro všechny, kteří mají širokou nohu jako já, je příjemná vychytávka.

Dlouhodobé testování pohorek ASOLO TPS Equalon v Lienzkých Dolomitech.Dlouhodobé testování pohorek ASOLO TPS Equalon v Lienzkých Dolomitech.

Testování na krkonošském sněhu.Testování na krkonošském sněhu.

Dlouhodobé testování pohorek ASOLO TPS Equalon ve Vysokých Tatrách.Dlouhodobé testování pohorek ASOLO TPS Equalon ve Vysokých Tatrách.

Testér

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

Společnost SPORT prima působí na českém trhu od roku 1993. Od samého počátku se specializuje na dovoz a prodej známých outdoorových a sportovních značek včetně světoznámého italského výrobce obuvi ASOLO.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: