HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bezpečně vyměřený pád – recenze jistítka Camp Matik

Bezpečně vyměřený pád – recenze jistítka Camp Matik

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Camp Matik
Typ výrobku jistítko
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 tělo - alu
Materiál 2 mechanismus - nerezová ocel
Hmotnost 276
Průměr pro lano 1 8,6 - 10,2 mm
Infocena 2990 Kč
Dodává TotalOutdoor
Více info na www.campitaly.cz

Zaujalo mě

  • univerzální použití
  • postupné tlumení pádu
  • anti-panic pojistka

Shrnutí recenze

Camp Matik je poloautomatické jistítko schopné v případě pádu lezce samo sevřít lano a pád zastavit. Tato vlastnost, společná všem poloautomatickým jistítkům, jej činí vhodným pro začátečníky, nepříliš zdatné jističe nebo pro případ velkého váhového rozdílu mezi prvolezcem a jističem. Snižuje také nároky na pozornost a schopnost jističe, snižuje tedy možnost nezachycení pádu v důsledku nepozornosti.

PODROBNÝ POPIS

Podobných jistítek je na trhu již celá řada, více či méně napodobující legendární Grigri od Petzlu. Camp měl při vývoji svého jistítka ambici tento mechanismus vylepšit a eliminovat některé jeho nedostatky.

Začněme zpracováním. Frézovaný hliník bez jediné ostré hrany působí velice solidně a příjemně se drží a ovládá. Absence hrotů na brzdící vačce slibuje menší opotřebení lana při častém používání. Plastová součást je jen jedna a to postranní krytka spouštěcího mechanismu, samotná páčka je též kovová. Celkově je zpracování designem i technologicky na vysoké úrovni.

Hladký design bez ostrých hran padne krásně do rukyHladký design bez ostrých hran padne krásně do ruky

Kostrukce

Konstrukce jistítka Camp Matik umožňuje značně intuitivní používání, velmi napodobující běžné jistící kyblíky. Lano se vkládá z vrchu, konec směřující k prvolezci blíže u těla, místo do karabiny se však založí za jistící vačku. Ta uvolní prostor pro zacvaknutí karabiny teprve, pokud je lano správně založeno a jištění je funkční. V praxi tedy takřka nelze cvaknout na sedák špatně založené jistítko.

Funkce

Zde si konstruktéři z Campu vyhráli nejvíce. Matik totiž umí dynamický prokluz v případě pádu s velkým pádovým faktorem. Jistící vačka je pohyblivá a s vůlí, která umožňuje prokluz lana, až o zhruba jeden metr. To snižuje síly přenesené na jističe a padajícího lezce a zároveň snižuje okamžité zatížení jistícího bodu. Padáte tedy měkčeji. Tuto vlastnost ale rozpoznáte teprve u opravdu velkých pádů, kde ji i oceníte. U běžného odskakování na umělých stěnách nebo kratších pádů na sportovních cestách ji nemusíte ani zaznamenat.

Dvoustupňově sklápěcí páka a volný průchod lana jistítkem pro hladkou manipulaci při jištěníDvoustupňově sklápěcí páka a volný průchod lana jistítkem pro hladkou manipulaci při jištění

Revoluční design poskytující bezkonkurenční kontrolu na jištěním a slaňovánímRevoluční design poskytující bezkonkurenční kontrolu na jištěním a slaňováním

Jistítko je opatřeno anti-panic systémem automaticky blokující lano při ztrátě kontroly nad spouštěnímJistítko je opatřeno anti-panic systémem automaticky blokující lano při ztrátě kontroly nad spouštěním

Další parádní funkce Matiku je anti-panic pojistka spouštění lezce. Lezec se spouští stlačením páčky přičemž aby ke spouštění došlo musí jistič vědomě udržovat páčku zhruba ve středu jejího rozsahu, obě mezní hodnoty způsobí zabrždění lana. V praxi tedy puštění i úplné zmáčknutí páčky spouštění přeruší. Osobně poloautomatická jistítka, díky jejich malé variabilitě, používám zejména tehdy, vím-li, že mě bude jistit někdo méně zkušený, a tato funkce mi rozhodně přidá na klidu.

Průměry lan

Výrobce udává pro použití s Matikem lana s průměrem až do 10,2 mm. Ideální funkce lze dosáhnout u lan s průměry 8,6 – 9,6 mm. Sleduje tím aktuální trend používání nižšího průměru lan na sportovních cestách. Z osobní zkušenosti z použití staršího chlupatějšího lana (kdysi 10mm) může dojít k horšímu průchodu lana jistítkem které ztěžuje podání lana prvolezci např při cvakání expresky, jisticí funkci to však příliš neovlivňuje. Práce s lanem nižšího průměru kolem 9 mm je v Matiku rozhodně příjemnější.

Široké oko pro uchycení karabiny umožňující průchod a otáčení karabiny v okuŠiroké oko pro uchycení karabiny umožňující průchod a otáčení karabiny v oku

Shrnutí

Celkově byl u vývoje Matiku dán velký důraz na bezpečnost při používání a kvalitu zpracování, což se velmi odrazilo na výsledném komfortu při používání. Ten většina z nás, kteří jsme zatím měli tu možnost Matik testovat, hodnotí jako vynikající. Matik dobře sedí do ruky a na jeho používání se rychle zvykne.

A komu bych Matik doporučil? Lidem, které často jistí někdo nezkušený nebo se nechávají jistit někým výrazně lehčím (např. štíhlou partnerkou) nebo těm, kteří plánují často padat a chtějí mít jistotu, že budou padat měkce a bezpečně. A vlastně i všem, kteří nevyžadují variabilitu kyblíků typu ATC-Guide, Ferry… a jiné poloautomaty jim nepadnou do ruky.

Další informace

Recenze vznikla ve spolupráci s prodejcem outdoorového vybavení Hanibal, na jehož stránkách také v původní verzi vyšla. Autor recenze je členem Hanibal Teamu.

Test byl znovu proveden v roce 2016 horským vůdcem Vojtěchem Dvořákem

S lanem o průměru 9,7 mm si CAMP Matik rozuměl skvěle.S lanem o průměru 9,7 mm si CAMP Matik rozuměl skvěle. Horský vůdce Vojtěch Dvořák.

Jaký je jeho názor?

Nadupané jistítko, které toho umí opravdu hodně, ale nechávat ho budete při lezení pravděpodobně pod skálou. Je určeno pouze pro jištění jednoduchým lanem a také něco váží.

CAMP Matik byl testován a vyzkoušen na celé řadě lan. Od průměru 9,2 až po 10,5 mm.CAMP Matik byl testován a vyzkoušen na celé řadě lan. Od průměru 9,2 až po 10,5 mm.

Doporučené průměry lan a správné založení lana je znázorněno na těle jistítka výrazně a srozumitelně.Doporučené průměry lan a správné založení lana je znázorněno na těle jistítka výrazně a srozumitelně.

Pokus o procvaknutí karabiny při úplném vyklopení vačky bylo neúspěšné. Opět další bezpečnostní prvek navíc.Pokus o procvaknutí karabiny při úplném vyklopení vačky bylo neúspěšné. Opět další bezpečnostní prvek navíc.

Co tedy umí?

Při zachycení pádu malý prokluz snižuje rázovou sílu a tím zvyšuje komfort pádu pro lezce, jištění pro jističe, menší zatížení pro lano a mezijištění. Anti-panic systém automaticky blokuje lano při přílišném zatažení dvoustupňově sklápěcí páky. Tedy při maximálním otevření páky při spouštění. Matik má nejraději lana 8,6 – 9,6 mm. Zvládne až 10,2 mm. Lezení s lanem 9,7 mm bylo bez problémů. Dílenské zpracování je příkladné.

  • Testování probíhalo na různých skalách a s různými lany. Kromě jištění prvolezce a dobírání druholezce bylo jistítko vyzkoušeno i na slaňování.
  • S novými lany při slanění pomalu, ale jistě Matik projíždí. Jak jinak. Spojit dynamický prokluz při zachycení pádu a dokonalo STOP funkci při slanění zatím nejde. Ale třeba?
  • Spouštění je citlivé, ale né moc. S absolutními začátečníky bych navrhoval otestovat při TR jištění a spuštění kousek nad zemí a případně s druhým „backup“ jističem, který drží lano ještě za jističem.
  • Při rychlém dávání lana lezci je potřeba mít dobře vypracovanou tuto techniku tak, aby šlo lezci lano rychle avšak bezpečně. V odborné literatuře se uvádí tzv. „pistolengriff“. Více než slova napoví obrázek. Jedná se o několik činností. Držení lana a zároveň přidržování vačky tak, aby šlo lano rychle podávat k lezci. Dle našich pokusů tato technika vyžaduje cvik, ale funguje. Nic lepšího jsme nevymysleli.

Rychlé dávání lana s Matikem podle DAV. Tzv. pistolgrif. Autor: Christop Hummel, DAV.Rychlé dávání lana s Matikem podle DAV. Tzv. pistolengriff. Autor: Christoph Hummel, DAV.

Verdikt testera

Poloautomatické jistítko pro ty, kteří chtějí mít na skalách jistotu a kteří za svoje peníze očekávají odolný lezecký cajk. Není pro ty, kteří řeší každý gram. Což skalkaři většinou nejsou. Jistí a jistí a hodně lezou. A to jištění jde Matiku skvěle.

Opět zdůrazňuji nutnost prostudovat návod, zvláště špatné používaní a manipulaci s jistítkem.Opět zdůrazňuji nutnost prostudovat návod, zvláště špatné používaní a manipulaci s jistítkem.

Zkouška přetažení páky až do polohy Antipanic při slanění.Zkouška přetažení páky až do polohy Antipanic při slanění.

CAMP Matik během slanění při zastavení pomalu, ale stále projíždí.CAMP Matik během slanění při zastavení pomalu, ale stále projíždí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: