Batoh do přírody na dlouhé výlety – recenze Pinguin Explorer 75

Batoh do přírody na dlouhé výlety – recenze Pinguin Explorer 75

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pinguin Explorer 75
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, cestovatelský, expediční
Objemová kategorie Velký - 51 l a více
Materiál 1 Hicor
Materiál 2 3D
Objem batohu 75 l
Hmotnost 2350 g
Počet komor 2
Počet vnějších kapes 4
Počet vnitřních kapes 1
Velikost zad XL/XXL
Barevné varianty zelená, černá modrá, petrolejová
Výška 87
Šířka 32
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ano
Infocena 3260 Kč
Dodává Pinguin

Zaujalo mě

  • univerzální využití pro různé aktivity
  • snadnost správného seřízení na různě velké postavy
  • vytvoření ledvinky z víka

PODROBNÝ POPIS

Pro maximalisty existuje i Explorer 100, nebo naopak je i menší velikost, Explorer 60.

Prázdný batoh váží 2350 g, což je takový průměr mezi obdobnými velikostmi. Nižší hmotnost bývá pak už často na úkor životnosti, kde zvlášť když je dost naložený, dostává konstrukce pořádně zabrat. Jde mu ale také sundat víko a případně i odpojit bederák, pak je váha nižší a s použitím kompresních popruhů jde i jeho objem dostatečně zmenšit, například při lezení. Víko s bederákem, kde jsou dvě kapsy a pláštěnka, jde spojit do takové větší ledvinky, jdeme-li třeba na průzkum další cesty jen s minimem výbavy.

1Celkový pohled na batoh Pinguin Explorer 75

Poctivé materiály

Batoh je vyroben s poctivých materiálů, jako látka byl zvolen Hicor, polyesterová pevná látka s vnitřním PU zátěrem, jehož část je zde ve slabším, ale ripstopovém provedení. Zajímavý je 3D prostorově tkaný materiál který dobře odvětrává celý nosný systém batohu, zipy jsou známé japonské YKK, plasty pak Nexus a Duraflex oba kvalitní a s doživotní zárukou.

Zádový systém

Zádové dvě výztuhy jdou vyndat a i trochu upravit podle tvaru našich zad. Nosný systém je poměrně dobře větraný, což je důležité, protože se s plným batohem snadno zapotíme. Použit je typ ABS s výškově nastavitelnými ramenními popruhy a sedne tak asi většině lidí, nutné je si ale předem všechno pořádně nastavit na zádech a vyzkoušet zatížený už před koupí.

Batohová látka Hicor má sice vodoodpudivou i nepromokavou úpravu (PU zátěr), na větší déšť je ale nutné použít nepropustný černý obal ukrytý ve víku.

Využití pruženkyVyužití pruženky

Litrová láhev v kapseLitrová láhev v kapse

Zapnutý prsák a systém ABSZapnutý prsák a systém ABS

Jak se do něj všechno vejde

Vnitřní prostor komory je rozepínatelnou přepážkou možné rozdělit na dva, a dolní část je také samostatně přes zip přístupná. Zajímavá je i možnost pomocí postranních zipů vstup s obou stran do horní části batohu. Hlavní zipy jsou výrazně červené, protože jsou skryté, pro jejich snadné nalezení. V dolní části z boků jsou dvě pevné, nesíťové kapsy s překvapivým zakončením popruhu uvnitř.

Dále jsou zde nahoře dvě prostorné skládané boční kapsy. Postranní a spodní zipy jsou jištěny vždy dvěma stahovacími popruhy.

Uvnitř komory je i velká plochá kapsa třeba na hydratační systém a ten má samozřejmě i vývod středem ven, takže hadičku lze umístit jak vpravo, tak i vlevo, podle zvyku. Neseme-li také lano pod víkem, lze ho jednoduše zajistit pevným popruhem proti sesunutí do stran. Jaká je uvažovaná maximální konstrukční nosnost batohu jsem nezjistil, ale určitě bych se nebál ani 35 kg.

Možné využití kapsy a popruhůMožné využití kapsy a popruhů

Zapnutý prsák s využitím D kroužkuZapnutý prsák s využitím D kroužku

Nástavec hlavní komoryNástavec hlavní komory

Drsný test

Během testu jsem v tomto batohu pomáhal stěhovat kolegovi byt a i plný knih se při výstupech do 6. patra zcela osvědčil. Plně nabalený batoh je už pěkný „macek“, přičemž jeho nosný systém se šetří, pomůže-li nám s takto naloženým někdo na záda. S vlastní zkušenosti nemohu doporučit nabalit si batoh o dost vyšší než je naše výška, protože se pak nestačíme divit, kde všude narazíme a do čeho, s jeho výškou.

Jak s batohem budeme zacházet, tomu bude odpovídat i jeho životnost, zatím však žádné opotřebení nepozoruji. Z barev si můžeme vybrat modrou, petrolejovou, černou anebo mou oblíbenou nenápadnou lesní zelenou.

Celkový pohled na batoh Pinguin 75Celkový pohled na batoh Pinguin 75

Plně naložen

Jak se osvědčil hlavně na mých zádech lze samozřejmě polemizovat, protože jsme určitě každý vzrůstem jinak stavěný. Mě tento batoh sedne dobře, samozřejmě po nastavení ramenních, balančních a kompresních popruhů, při předchozím usazení bederního pásu. Čím těžší náklad si naložíme, tím je správné nastavení všech prvků důležitější. Vzhledem k tomu, že jsem s ním zatím neabsolvoval příliš dlouhou a náročnou cestu, expedici s plným naložením, tak při celodenních nošeních proměnlivé váhy mezi odhadem 15 až 25 kg jsem problémy s batohem, ani na sobě nepozoroval.

Využíval jsem hlavně jeho dostatečný objem, takže se třeba nemusí spacák apod. kompresovat na maximum a vše se vždy pohodlně vejde. Považuji zde za nutné zdůraznit známou pravdu, když se tam ještě něco vejde, tak si to taky vezmu. Takto prosím ne, předem navržené věci je nutné si pečlivě sbalit, a případný zbylý prostor stáhnout kompresními popruhy, aby těžiště bylo co nejblíž zad a jít. Nic už nepřidávat! Velký objem batohu svádí brát si náhrady náhrad a další zbytečnosti.

Nosný systém ABSNosný systém ABS

Boční kapsa bez kompresních popruhůBoční kapsa bez kompresních popruhů

Uzavírání stočeného popruhuUzavírání stočeného popruhu

Batoh s kapsami

Boční skládané kapsy jsou dobré, ale je nutné je naplnit ještě před úplným naplněním batohu, protože v opačném případě se tam už téměř nic objemnějšího nevejde. U dolních nesíťových kapes, což oproti síťovým vítám, výrobce umístil uvnitř upevněný stahovací popruh od bederního pásu, je ale poměrně špatně přístupný, a ten je nutný nastavit, rozhodně dřív, než si kapsy naplníme. V rohu kapsy je i malý otvor, aby voda, s případně napadaného sněhu, měla odkud vytéct. Otvor je asi 1 cm velký, tak pozor na drobné předměty tam uložené!

Doporučení

I přes opravdu nepromokavou pláštěnku a částečně nepromokavou látku a nelepené švy batohu, doporučuji buď vše, nebo jen kritické věci mít opravdu dobře nepromokavě zabalené, voda si přes záda dovnitř vždy cestu nějak najde. Lze ale použít i dobré pončo s místem pro batoh, ale to nejde v silném větru. Já používám často pláštěnku, i když neprší, ale mohu si pak vždy odložit batoh na ní tak, že mi ani v mokré trávě nic nezvlhne, nebo špíně na cestě se nezašpiní.

Boční kapsa na čepici a rukaviceBoční kapsa na čepici a rukavice

Uzavírání stočeného popruhuUzavírání stočeného popruhu

Boční kapsa s kompresními popruhyBoční kapsa s kompresními popruhy

Praktické zakončení popruhů

Zajímavé a praktické se mi zdá způsob ošetření volných konců popruhů. Volné konce všech vnějších popruhů lze stočit kolem poutka, takže pří větru, nebo i bez něj, nám nepoletují volné konce kolem dokola, což nejen mě dost vadí. Poutko je spojeno suchým zipem, takže po rozpojení, je smotání popruhu a zajištění, už dost snadné a je po problému.

Víko batohu

Je připevněno čtyřmi popruhy, takže ho lze posunout snadno nahoru, dolů, podle množství co máme nabaleno v hlavní části. V zádové části látka batohu jde ještě o 20 cm nad batoh, takže takto posunuté víko, bude stále bezpečně krýt stahovací vstup dovnitř batohu. Ze zadní strany nejníže, je za kratším zipem ukryta dostatečně velká pláštěnka s okrajovou pruženkou a odpojitelným popruhem kterým je spojena s víkem batohu. O něco výše je delším zipem s poutkem umožněn přístup do hlavní dostatečně rozměrné kapsy víka. Na vrchu víka jsou čtyři poutka, kde pří protažení popruhy lze připevnit ještě další výbavu. Další dvě poutka jsou i z boku pro podobné využití.

Vnitřní kapsa víkaVnitřní kapsa víka

Boční kapsa s lahvíBoční kapsa s lahví

Vstup do spodní částiVstup do spodní části

Zespodu víka se zdá, jakoby byla síťová kapsa, je to však jen opěrka zad, použijeme-li víko jako samostatnou ledvinku. Pod ní se ale pomocí zipu dostaneme do druhé využitelné kapsy, která je také poměrně rozměrná. Objem těchto dvou kapes víka je i přes jejich velikost trochu limitován objemem pláštěnky, která při své velikosti přeci jen zabere dost prostoru.

Pláštěnku ale nemusíme při stabilním počasí nosit, nebo ji lze mít stále nasazenou a využitelný objem kapes víka pak bude o dost větší. Připomínám, že látka batohu a tedy i víka je sice nepromokavá, ale švy a zipy se voda i při krátké přepršce může dostat dovnitř a způsobit nemilé překvapení.

Hlavní část a komory

Hlavní část vlastního batohu se svrchu uzavírá stahováním samosvorkou, ale prostor jde ještě asi o 15 cm zvýšit pomocí nástavce ze slabší látky, stejně stahovanou. Při používání batohu bez víka bych ale rozhodně nezapomenul na pláštěnku i jen proti drobnému dešti. Tělo batohu, krom již zmíněných bočních a spodních kapes a krytých červených zipů pro vstup do spodní a ze dvou stran i horní části batohu, má v šesti reflexních poutkách uchycenou stahovací pruženku, pro případné přichycení asi helmy, lopaty, či částí oděvů kterou nechceme mít v batohu.

Boční vstup do hlavní komoryBoční vstup do hlavní komory

Vstup do spodní části komoryVstup do spodní části komory

Jistící popruh hlavní komoryJistící popruh hlavní komory

Pevná oka a zádový systém ABS

Nad touto pruženkou je poměrně pevné oko k zajištění třeba té helmy, lopaty proti ztrátě. Podobné pevné oko je i nahoře v zádové části, má zřejmě usnadnit manipulaci s batohem, či jeho připevnění, případně zajištění. Propojíme-li pak obě oka popruhem, usnadní to určitě třeba vytažení batohu neschůdnou částí cesty, či s jídlem na strom, jsou-li v okolí medvědi.

Batohu samozřejmě nechybí ani tradiční upevnění pro dva cepíny. Bederní pás je dostatečně tuhý, aby umožnil převzít svou část váhy batohu. Vzadu je 15 cm široky, zužující se do 10 cm vpředu, kde je robustní rozpínací spona na nastavitelném popruhu. Bederák, přestože je odpojitelný, držel během testování pevně a podpěrná část batohu v křížové části byla správně umístěna. Na bederáku nejsou žádné boční kapsičky ani poutka. Vlastní nosný ABS systém (adjustable back system) umožňuje nastavit vzdálenost ramenních popruhů od bederáku podle velikosti těla nosiče. Rozsah odhaduji asi 5 cm, což při největším nastavení velikosti mým 194 cm dostačuje. Pro drobnou malou postavu nevím, zda by nejmenší velikost dostačovala, neměl jsem v rodině, ani mezi přáteli nikoho drobného. Ono taky takto velký batoh asi nevyužijí.

Horní kapsa víkaHorní kapsa víka

Ramenní popruhy

Ramenní popruhy nejdou díky upevnění šířkově nastavit, takže i zde by mohl mít někdo útlý problém. Ramenní popruhy jdou samozřejmě délkově stahovat, podle vrstev oblečení co máme právě na sobě, jsou zde i balanční popruhy, aby batoh pevně seděl a byl co nejblíže těžišti těla. Prsní popruh je výškově regulovatelný v délce 9 cm a je bez píšťalky. Na obou 3D tkaninou polstrovaných popruzích jsou našita i dvě D-oka, pro připevnění čehokoliv, třeba poutek na ruce. Popruhy a polstrování jsou dostatečné tuhé, odvádí pot a také poměrně dobře usychají.

V dešti, nejsme-li zcela skryti pod pončem, například, se nosný systém namočí ale také a musíme pak mít kvalitní oblečení, aby se pod tlakem z nosného systému nedostala voda i na tělo. Naložený batoh v opačném extrému tropů bych na holém těle díky hrubší 3D tkanině daleko nedonesl a ramena a tělo si asi odřel. Životnost nosného systému si neodvažuji odhadnout, změny jsem nepozoroval žádné.

Vstup do spodní části stažením lze oddělitVstup do spodní části stažením lze oddělit

Verdikt testéra

Batoh hodnotím velmi dobře, správně nastavený pevně sedí, popruhy netlačí a nedřou, bederák je tedy dobře navržen a proto se i s plně naloženým batohem lze vydat kamkoliv za dobrodružstvím a poznáním. Moje dojmy jsou samozřejmě subjektivní, ale potkal jsem i dalšího majitele tohoto batohu, ovšem také podobné postavy jako jsem já, a můj dojem, dosavadní zkušenost s ním, mi, po své asi už i delší než mé půlroční, zkušenosti potvrdil. Doporučuji si jej hlavně správně nastavit a zatížený v prodejně vyzkoušet, prodávající by měl samozřejmě radou pomoct. Pak budeme všichni uživatelé spokojeni.

Další informace

 

Pinguin

Pinguin je český výrobce s vlastním vývojem. Všechny produkty jsou testovány v extrémních podmínkách. Batohy Pinguin jsou zárukou kvality.

Kompletní informace naleznete na www.pinguin.cz

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Alfred Riedel

Já mám modrou variantu tohoto batohu a z jeho užívání jsem velmi rozladěn. Batoh je sice dobře vymyšlen, ale po stránce materiálu a kvality je špatný. Už jsem jej posílal do opravy, vytrhl se pásek přezky. Pásek byl ve švu přišit za minimální okraj. Trhá se mi horní šusťákový límec, byl zašitý do švu minimalisticky a vytrhl se při stažení šňůry při balení. Když máte druhý den odletět na 14 denní trek, tak to nas…. Když jsem si procházel recenze, bohužel až zpětně, tak jsem zjistil, že to není náhoda, ale podobnou zkušenost mají i jiní. Takže já jsem s Pinguinem zkončil.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: