HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Azurový univerzál – recenze sedáku Singing Rock Garnet

Azurový univerzál – recenze sedáku Singing Rock Garnet

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Azurový univerzál - recenze sedáku Singing Rock Garnet
Typ výrobku sedák
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály, na lezení v horách
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Polyesther
Materiál 2 EVA pěna
Materiál 3 nerez ocel
Hmotnost 400 g
Barevné varianty azurová, šedá
Velikostní varianty XS až XXL
Infocena 1500 Kč
Dodává Singing Rock
Více info na www.singingrock.cz

Zaujalo mě

  • materiálová poutka
  • pohodlí při nošení
  • barevné kombinace
  • poutka na materiálové karabiny

Shrnutí recenze

Sedací úvazek Garnet mi připomíná automobil typu SUV. Jde sice o model určený především pro skalní lezení, ale neztratí se ani při lezení v horách, na ledu nebo na umělé stěně. Poskytuje dostatek pohodlí při robustním vzhledu a přitom je relativně lehký. To vše při zachování moderního designu a zářivých barev.

PODROBNÝ POPIS

Pro skalní performery je v nabídce v zářivě azurové barvě v kombinaci se žlutými popruhy, zatímco skalní šedí myšáci dají přednost šedé barvě, rovněž v kombinaci se žlutými popruhy. Mně se líbí obě kombinace, ale každému lezci je jistě jasné, že samotný vzhled dobrý úvazek nedělá.

Přední okoPřední oko

Pominu-li fakt, že sedák musí být především bezpečný, jde především o pohodlí, celkovou kvalitu zpracování a jednotlivé technické detaily. Jelikož se řadím spíše ke kulturistům-teoretikům, nedisponuji na bocích ani stehnech vlastním vyměkčením. Proto se musím spoléhat na to přídavné, kterým vybavil sedák výrobce. A musím říct, že se mu to docela podařilo.

Prodyšný materiál nohaviček

Jádro úvazku tvoří kromě nosného popruhu perforovaná EVA pěna, která úvazku zaručuje tuhost. Díky perforaci je úvazek více prodyšný. Zevnitř jsou pás i nohavičky ze síťovaného, rovněž děrovaného materiálu. Tento materiál je vcelku příjemný i na holé tělo. Ve spodní části je navíc přetažen na vnější stranu, takže ani okraj úvazku nikde netlačí. Na druhou stranu však tato část může být vystavena otěru, např.  při lezení komínů.

Vnější část úvazku je tvořena odolnou PES tkaninou. Zde bych se zmínil o některých detailech, které se této tkaniny týkají. Jsou z ní ušita i poutka na volné konce popruhu v pase i na nohavičkách. Toto řešení je designově čisté, lehké a funkční. Přímo z této tkaniny jsou tvořena i poutka na materiálové karabiny. Jde v podstatě o vyříznuté otvory na bocích. V těchto místech je tkanina nalaminována na výztuhu polotuhého materiálu.

Další samostatnou kapitolou jsou nosné popruhy a nerezové spony Rock&Lock. Výrobce uvádí, že byl použit nový typ popruhů, který zaručuje vyšší odolnost a lepší manipulaci. Zvýšenou odolnost pochopitelně nemohu zatím potvrdit ani vyvrátit. Nicméně je fakt, že popruh je měkký a hladký, a proto se s ním manipuluje dobře při utahování. Povolovat jde sice o něco hůř, ale pro mě je důležité, že spona neprokluzuje po dotažení.

Vnitřní síťovaný materiálVnitřní síťovaný materiál

Rock&Lock sponaRock&Lock spona

Plastová přezka na nohavičcePlastová přezka na nohavičce

Spony Rock&Lock a funkční poutka

Funkčnost kovových spon pak byla dostatečně prověřena v minulých letech u řady úvazků Singing Rock. Občas se lze sice potkat s pochybovači, kteří tvrdí, že není nad bezpečnost klasických velkých provlékacích spon, ale s tímto názorem nesouhlasím. Zatímco jsem nikdy nebyl svědkem jediného selhání tohoto typu spon nebo jejich špatného provlečení, u provlékacích spon je tomu právě naopak. Jde totiž o to, že většinou se spona ani nerozepíná, ale pouze se povoluje a utahuje. Pokud je ovšem třeba si nasadit úvazek s nasazenými mačkami nebo lyžemi, je rozepnutí i zapnutí spon otázkou několika okamžiků. To jen přispívá k celkové bezpečnosti při pohybu v exponovaném horském terénu.

Poslední kapitolou je téma poutka, chcete-li oka. Tím nejdůležitější m je samozřejmě oko jistící. Je tvořeno výrazným červeným popruhem, který je k sobě sešitý ve dvou vrstvách. Toto oko spojuje oko v pase oko tvořící most nohaviček. Obě jsou v místě styku s jistícím okem podšitá výztužným materiálem. Jejich velikost je dostatečně velkorysá pro snadné provléknutí jednoduchého lana i páru polovičních lan.

Otvor pro materiálovou karabinuOtvor pro materiálovou karabinu

Materiálová poutkaMateriálová poutka

Zadní tahací oko s nosností 30 kgZadní tahací oko s nosností 30 kg

Neodmyslitelným doplňkem jsou čtyři materiálová oka. Jsou opletena textilií a předtvarovaná tak, aby materiál sklouzával k jejich straně. Poslední tahací oko v zadní části má nosnost 30 kg. Designově je opět zdařilé, neboť vychází z výřezu ve vnější tkanině. Za zmínku v zadní části stojí i tenoučké gumičky s miniaturními přezkami, které drží nohavičky.

Celkově tedy můžu zhodnotit, že sedák se po designové, komfortní i technické stránce povedl. Osobně nejsem příznivce úvazků, které mají vnitřní síťovanou tkaninu přetaženou i do vnější části. Ačkoli je to pohodlné, může to mít vliv na její životnost při oděru. K žádnému poškození zatím nedošlo, takže je to spíš prezentace mého soukromého názoru. Celkově ale sedák Garnet tvoří povedený celek s řadou chytrých a pěkných detailů.

Sedák Garnet v akciSedák Garnet v akci

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: