Ani ránu bez notebooku – recenze batohu OSPREY Radial 26

Ani ránu bez notebooku – recenze batohu OSPREY Radial 26

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku OSPREY Radial 26
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Výbava 1 rychloúchyt na přilbu
Výbava 2 pláštěnka
Výbava 3 držák na blikačku
Výbava 4 kapsa na klíče
Dodává Rock Point

Zaujalo mě

  • praktické kapsy – na mobil na vrchu batohu a postranní na klíče či píchačku
  • komora na notebook je dostatečně velká (až do 15,4 palce)
  • úchyt na přilbu
  • pružné řešení ramenních popruhů
  • řada reflexních prvků

Shrnutí recenze

Značku Osprey, vyrábějící kvalitní batohy asi nemusím dlouze představovat. Model Radial 26 je cyklistický batoh primárně určen pro ty, kteří dojíždí do práce na kole a vozí si s sebou vlastní notebook. K tomu se pak vážou všechny ostatní vlastnosti a funkce. Tedy velikost, pořadače v jednotlivých komorách a ostatní kapsy a vychytávky. Pojďme se na batoh podívat postupně.

PODROBNÝ POPIS

Žrout velkých a starších notebooků

Hlavní doménou je velká prostorná komora, která pojme notebook až do velikosti obrazovky 15,4“. Tedy ani majitelé starších a stále věrně sloužících kousků nemusí být smutní a svého miláčka batoh bezpečně pojme do svých útrob. Když už vlastníte nějaký z novějších ultrabooků, transportu to nikterak nevadí. Kapsa je totiž dostatečně vyztužena i polstrována, takže případný volný prostor kolem není na škodu. Pro váš klid se může vyplnit nějakými písemnostmi, dokumenty anebo knihou.

Zadní kapsa na notebook a dokumentyZadní kapsa na notebook a dokumenty

Postranní kapsa na pití se sešikmeným horním lemem vám usnadní životPostranní kapsa na pití se sešikmeným horním lemem vám usnadní život

Přední komora s řadou kapes usnadní orientaci v drobnostechPřední komora s řadou kapes usnadní orientaci v drobnostech

Notebooková kapsa se nachází nejblíže zad a její součástí je kovový rám, který zároveň slouží jako zádový opěrný systém AirSpeed™. Ten drží tvar batohu a zároveň chrání obsah před případnými nárazy. Kromě hlavního prostoru pro notebook je ve stejné komoře i tenčí kapsa na zip, kam si můžete dát dokumenty o velikosti A4 anebo drobné příslušenství k notebooku. Nabíječka, pokud není obří, se dá vměstnat mezi notebook a vnější krycí zip.

Praktická vrchní kapsa spolkne i větší smartphonePraktická vrchní kapsa spolkne i větší smartphone

Žrout oblečení a svačin

Prostřední, největší, komora je velmi prostorná a spolkne opravdu hodně věcí. Na místě bude asi oblečení na převléknutí, nějaké ty hygienické potřeby a také svačina případně velká láhev s pitím. Všechno, co na jeden den potřebujete se sem opravdu pohodlně vejde. Na zadní straně této komory je pořadač o dvou síťovaných kapsách a jedné oddělené větší. Mně se hodily na vlhčené ubrousky, kapesníky, psací potřeby, myš, nabíječku na mobil či na oblíbenou knihu.

Poslední z hlavních třech komor má také síťové kapsy a hodí se na drobnosti, které chcete mít od ostatních věcí oddělené. Výhoda těchto pořadačů tkví v tom, že máte vizuální přehled o uložených věcech a odpadá tak hledání po kapsách. Tolik k hlavním komorám, teď se podíváme na batoh z venku.

Kapsy s rychlým přístupem

Navrchu batohu je krátký, cca 15cm zip, který skrývá kapsu, kam se vejde i ten největší dnešní smartphone. Mobil nemusíte mít někde po kapsách, kde překáží, vždy víte, kde je a s trochou šikovnosti si pro něj můžete sáhnout i za jízdy anebo zkrátka s nasazeným batohem. Další výhodou je, že mobilu nic nebrání ve výhledu na GPS družice, takže pokud používáte nějakou aplikaci pro měření své kondice anebo na měření trasy, mobil si v této kapse bude jistojistě libovat.

Šňůrka s navijákem je integrována do jedné z postranních kapesŠňůrka s navijákem je integrována do jedné z postranních kapes

Pláštěnka se nasazuje pohodlně a má nastavitelné stahováníPláštěnka se nasazuje pohodlně a má nastavitelné stahování

Batoh OSPREY radial 26 s nasazenou pláštěnkouBatoh OSPREY radial 26 s nasazenou pláštěnkou. Ta je díky stahování nesfouknutelná

Na pravé straně batohu je pak krátká, z husté síťoviny šitá, kapsa na malý půllitrový nápoj. Batoh není přizpůsoben na camelbak, ale ten byste při jízdě do práce stejně nevyužili. Na druhé straně je pak svisle se rozepínající kapsa, která uvnitř skrývá provázek s navijákem a ocelovým kroužkem na konci. Je skvěle využitelná na klíče nebo magnetickou kartu. Klíči si odemknete a pak vám pohodlně zajednou zpět do kapsy. Opět je kapsa přístupná bez sundávání batohu. Tady bych namísto ocelového kroužku ocenil spíše karabinu, ale to je detail.

Spodek batohu ukrývá sytě zelenou pláštěnku se stahovacím popruhem. Ve sbaleném stavu slouží i jako polstrování dna prostřední (nevětší) komoře. Tím jsme vyčerpali všechny kapsy. Batoh ale skrývá mnohem víc.

Cyklo vychytávky

Doposud by se mohlo zdát, že batoh nenabízí nic extra cyklistického, tak se pojďme podívat, co je na něm tak spešl.

Předně (a to doslova) je to patentovaný systém uchycení přilby. V přední části je plastová spona, která je přidělána ke gumovému popruhu. K přichycení přilby pak stačí tuto sponu pootočit, vnitřkem přilby protáhnout vrchní dírou a opět pootočit. Přilba pak na batohu drží jak přikovaná. Jednoduché a praktické. Vpředu nalezneme ještě síťovanou kapsu upnutou karabinou a také poutko na blikačku s reflexními prvky.

Používání batohu OSPREY Radial 26 na kole vás bude bavitPoužívání batohu OSPREY Radial 26 na kole vás bude bavit

Další cyklo vychytávkou je upevnění ramenních popruhů v horní části. Ty jsou kromě pevného sešití zavěšeny na pružném popruhu, jehož pružení se dá pomocí plastové svorky korigovat. Podle stylu jízdy, který zrovna vykonáváte si tak rychle nastavíte, jak moc vám na zádech batoh bude pružit.

Pružně je uchycen i bederní pás a to pouze v omezeném rozsahu. Toto zvláště oceníte, když se po dlouhém výšlapu zadýcháte. Batoh vám v dýchání nebude bránit, přesto jej budete mít pevně přikurtován. Hrudní pás je posuvný a spona obsahuje i píšťalku.

Na ramenních popruzích je ještě poutko, za které lze upnout blikačku a dále několik reflexních prvků. Ty jsou šikovně rozmístěny i na čele batohu, ve tmě vás tak dozajista nikdo nepřehlédne. Záda batohu jsou potažena síťovinou, takže vaše záda nebudou s batohem v přímém kontaktu a tím pádem budou skvěle větrat. Zmínil bych ještě velká a stále rozevřená poutka na všech jezdcích, která umožní batoh rozepínat i zapínat pohodlně a rychle.

Jezdci zipů jsou opatřeny velkým, vzhedným a hlavně praktickým poutkemJezdci zipů jsou opatřeny velkým, vzhedným a hlavně praktickým poutkem

Zádový systém AirSpeed™. Vaše záda se nezpotí a batoh krásně držíZádový systém AirSpeed™. Vaše záda se nezpotí a batoh krásně drží

Plastovou sponu jednoduše protáhnete vnitřkem přilby a je toPlastovou sponu jednoduše protáhnete vnitřkem přilby a je to

A jaký je v praxi?

Jedním slovem – perfektní. Ihned po prvním naštelování délky popruhů přestanete o batohu vědět a padne, jak ulitý. Díky nastavování pružnosti ramenních popruhů vyšlápnete prudký kopec, jedete po rovince anebo vedete kolo bez toho, aby vás batoh tížil, strhával anebo jakkoli překážel. Velikost i všechny funkční prvky jsou přizpůsobeny na cestu na kole do práce a pak domů, takže nelze vytýkat zipy bez podšití, absenci pitného systému nebo absenci jakýchkoli poutek na zavěšení dalších věcí.

Batoh OSPREY je opravdový pomocník a přítel pro pracující cyklistyBatoh OSPREY je opravdový pomocník a přítel pro pracující cyklisty

Ocenil jsem množství funkčních prvků, které při každé jízdě použijete, a budou vám usnadňovat život. Zešikmená postranní kapsa na malou PETku, kterou v klidu vyndáte i zandáte za jízdy. Po přijetí ke dveřím, brance, vratům, jen povytáhnete klíče, odemknete a hned schováte – tzn. žádné štrachání uvnitř batohu. Hovor anebo jakoukoli obsluhu telefonu také vyřídíte velmi snadno a pohodlně z vrchní, rychle přístupné, kapsy.

Jezdíte-li za prací na kole, nebo s prací do lesa či parku a potřebujete u toho notebook, není lepší volby, než batohu Osprey Radial 25. A zkuste mi to vyvrátitJ

Další informace

Osprey

Americká firma Osprey se od roku 1974 soustředí výhradně na výrobu batohů, což se odráží v kvalitě, designu, spoustě technických detailů a vylepšení. V jejich sortimentu najdete nejen batohy na několikadenní treky do přírody, ale i na své si přijdou i skalní příznivci lezení a potěší i malé cestovatele. Batohy Osprey zakoupíte v prodejnách a na webu Rockpoint.cz.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: