Ahinsa shoes Hiker Comfort – Poctivé barefoot pohorky

Ahinsa shoes Hiker Comfort – Poctivé barefoot pohorky

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Ahinsa shoes Hiker Comfort
Určení lehký treking, volnočasové, minimalistická
Základní vlastnosti outdoorových bot Syntetická kůže
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek veganská kůže CF+
Materiál: membrána Ahinsa-tex
Materiál: podrážka Vibram (2 mm + 4 mm vzorek)
Hmotnost 370
Velikost testované boty v UK 9
Barevné varianty černá
Dostupné velikosti 40–46
Stélka (vložka) vyjímatelná
Infocena 5190 Kč
Dodává Ahinsa shoes
Více info na ahinsashoes.cz

Zaujalo mě

  • velkorysý vnitřní prostor
  • odolný materiál
  • okop kolem celé boty

Shrnutí recenze

V mém okolí v posledních letech rostou bosochodci jako houby po dešti. Vůbec se tomu nedivím, lidé si jednoduše zvykají na benefity, které tento způsob chůze přináší. Mnozí, stejně jako já, řešili otázku, co si vzít na nohy do náročnějšího terénu (nebo někam, kde se minimalistické boty nehodí). Vyřeší boty Ahinsa shoes Hiker Comfort náš problém? 

PODROBNÝ POPIS

Boty Ahinsa shoes Hiker Comfort v jejich přirozeném prostředí.
Boty Ahinsa shoes Hiker Comfort v jejich přirozeném prostředí.

CHARAKTERISTIKA

Ahinsa shoes Hiker Comfort jsou komfortní variantou pro pohyb v náročnějším terénu. Boty jsou ušité z veganské kůže, která se v kombinaci s Ahinsa-tex membránou stará o nepromokavost. Podešev Vibram (2 mm + 4 mm vzorek) zase poskytuje dostatečný záběr v nezpevněném terénu.

ŠNĚROVÁNÍ

Boty mají 4 textilní očka a 2 kovové háčky. Textilní očka jsou zvýrazněna bílým šitím, což je hezký detail. První kovové očko mi přijde umístěné možná zbytečně nízko. Při zavazování tak tkaničky mají tendenci překrývat předchozí „tkaničkový křížek”. Při používání to není absolutně žádný problém, jedná se pouze o estetickou záležitost.

Detail šněrování bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.
Detail šněrování bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.

Ocenil bych mírně delší tkaničky, protože v současné délce je to opravdu na hraně a pojišťovací uzel je už vyloženě chirurgickou prací. Tkaničky nemají tendenci se rozvazovat ani ve chvíli, kdy není bota utažena „do tvrda”. Všechny svoje boty nosím dost povolené a ani Ahinsa shoes Hiker s tím nemají problém. Noha v nich drží pevně, nevyzouvá se.

V patní části bot je praktické poutko pro usnadnění nazouvání. Aby toho nebylo málo, můžete využít i poutko na horní částí jazyka. Velmi praktické.

PODRÁŽKA

O kontakt s podložím se stará podešev Vibram (2 mm + 4 mm vzorek). Otestováno v terénu a funguje spolehlivě. Nejsem si úplně jistý, jak přesně vzniká „reliéf” vzorku, ale tento zvolený dokonce nemá tendenci nadmíru zachycovat kamínky. Boty mají při zatížení nulový drop.

Detail podešve Vibram bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.
Detail podešve Vibram bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.

ODOLNOST SVRŠKU

Svršek bot je vyrobený z veganské kůže CF+. Jedná se o první boty z tohoto materiálu, které jsem měl možnost otestovat. Přiznám se, že nevidím rozdíl oproti běžné kůži. Materiál je velmi poddajný a příjemný na omak. Jeho údržba je jednoduchá a během testování jsem nezaznamenal nadměrnou míru opotřebení.

Membrána Ahinsa-tex funguje spolehlivě (déšť, chvíli mokrá tráva), životnost nedovedu posoudit.

Veganská kůže Ahinsa shoes Hiker Comfort odolá nepříznivému počasí.
Veganská kůže Ahinsa shoes Hiker Comfort odolá nepříznivému počasí.

V přední části je podešev Vibram „vytažena” o trochu výše, přibližně do poloviny výšky špičky. Spolu s okopem kolem celé boty slouží proti poškození svrchní vrstvy. Osobně bych preferovat ještě větší ochranu špičky (aby byla kryta i z horní části).

Patní část je vyztužena a drží tvar, bota nemá tendenci se hroutit. 

VNITŘNÍ PROSTOR

Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je EUR 43 (délka vnitřního prostoru 27,8 cm). Velikost jsem volil podle tabulky ze stránek výrobce a trefil jsem správně. V botách mám dostatek místa i pro silnější ponožku.

Boty Ahinsa shoes Hiker se vyrábí ve dvou variantách. Testovaná varianta „COMFORT” se vyznačuje vyjmutelnou stélkou z Technogelu (a běžnou vyjímatelnou stélkou). Stélku je sice možné vyjmout, ale výrobce toto nedoporučuje (aby byly zaručeny vlastnosti a výhody, které zaručuje). Druhou variantou je „BAREFOOT” verze, která nemá stélku z Technogelu.

Vyjímatelná stélka a vrstva Technogelu bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.
Vyjímatelná stélka a vrstva Technogelu bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.

Při testování jsem se rozhodl poodhalit roušku tajemna…jak budou fungovat boty ve verzi „COMFORT” bez vrstvy Technogelu? Podle očekávání se změnil vnitřní prostor (je ho víc) a změnil se pocit při došlapu (menší komfort). Rozhodně ale musím říct, že při chůzi jsem nijak netrpěl a běžná stélka zajišťuje dostatečný komfort pro chůzi.

POUŽÍVÁNÍ

Už první obutí bot Ahinsa shoes Hiker Comfort bylo příjemné. Kvalita zpracování je příkladná a opravdu cítíte, že máte na nohách poctivý kousek vybavení (navíc ručně ušitý u nás nebo v Chorvatsku). Materiál je tak poddajný, že jsem boty nepotřeboval nijak rozšlápnout.

Boty jsem postupně zkoušel v terénu i v městské džungli. Na výšlapech v přírodě jsem kromě větší podpory stability kotníku ocenil hlavně odolnost vůči vodě. Pokud vám voda do bot nenateče po nohách, nemusíte se o nepromokavost bát. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že u membránových bot mi membrána fungovala cca 3 roky běžného užívání. Potom už se o nepromokavost staral výhradně vnější materiál. Jak na tom bude membrána Ahinsa-tex a veganská kůže CF+ ukáže až čas.

V městském prostředí je úroveň tlumení na takové úrovni, že při chůzi nemusíte vůbec našlapovat jako v běžných barefoot botách. Bez bolesti zvládnete i nášlap přes patu (neříkám, že je to správně). Pokud tedy chcete tento model využívat ve městě (což není jeho primární určení), je potřeba zvolit model „BAREFOOT” (případně vyjmout stélky).

Boty Ahinsa shoes Hiker Comfort jsou do terénu jako stvořené.
Boty Ahinsa shoes Hiker Comfort jsou do terénu jako stvořené.

Několikrát jsem v botách Ahinsa shoes Hiker Comfort řídil auto, je to možné. Pro mě šlo spíše o nouzové řešení. 

Během celého testování jsem byl s botami velmi spokojený. Nepřihodilo se nic neočekávaného (výrobní vady, nadměrné opotřebení). Osobně jsem si boty zařadil do pomyslné kategorie „pohodlné pohorky”, což byl pro mě do nedávné doby vlastně oxymóron. Žádné puchýře ani otlaky po celodenním nošení. Při nošení jsem chodil buď bez batohu nebo s batohem o maximální váze do 10 kg.

Na webových stránkách výrobce najdete velké množství informací věnujících se správnému výběru obuvi, údržbě, ale i možným řešením zdravotních komplikací (patní ostruha, diastáza, ploché nohy, podpatky). Zakladatel Ahinsa shoes fyzioterapeut Lukáš Klimpera sepsal tři e-booky o zdravé chůzi, které si zájemci mohou zdarma přečíst. Myslím si, že přesně toto je způsob, jak by měl výrobce vytvářet komunitu kolem svého produktu. Několikrát se mi stalo, že se mě lidi kolem ptali na boty, které nosím. Jakmile zjistili, že jsou to Ahinsa shoes, rozproudila se živá diskuze. Značka je v komunitě známá a lidé rádi zjišťují zkušenosti ostatních. Dobrému jménu přispívá i fakt, že boty jsou navrženy fyzioterapeuty a respektují anatomický tvar chodidla.

Veganská kůže bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.
Veganská kůže bot Ahinsa shoes Hiker Comfort.

HODNOCENÍ

Ahinsa shoes Hiker Comfort jsou poctivě vyrobené boty, které využijete primárně v nezpevněném terénu. Veganská kůže CF+ poskytuje odolnost vůči vnějším podmínkám, o nepromokavost se stará membrána Ahinsa-tex. Líbí se mi, že model mohou zakoupit jak milovníci barefoot obuvi (varianta „BAREFOOT”), tak všichni, kteří hledají „pohodlnou pohorku (varinta „COMFORT”).

Další informace

Fyzioterapeut Lukáš Klimpera dlouho hledal etické boty, ve kterých by lidé chodili stejně zdravě jako bosky. Nenašel, a tak se rozhodl je vyrobit sám. Objevoval kvalitní evropské materiály, testoval je a zkoumal. Tak vznikl první pár Ahinsa shoes. Zdravé sandály pro Lukášova tehdy 3letého syna. Dnes Ahinsa shoes vyrábí boty pro celý svět a tisíce lidí díky značce chodí zdravě. Každý pár se šije ručně, a to v Česku a Chorvatsku. Více na https://ahinsashoes.cz/ 

Na stránkách získáte také balíček e-booků Zdravé nohy = zdravé tělo ZDARMA.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: