„The Face“ – cesta, která se lezla podle nejpřísnějších měřítek, těch britských!

„The Face“ – cesta, která se lezla podle nejpřísnějších měřítek, těch britských!

Britové patří k národům, které jako první objevily kouzlo horolezectví ve všech podobách. Na čistotu stylu jsou však opravdovými pedanty a někteří by je za jejich bazírování na detailech mohli brát jako puntičkáře. Jeremy Moffatt se v roce 1983 řídil nejpřísnějšími kritérii a přesto vytvořil v té době nejtěžší cestu na území Německa – „The Face“ (8a+).

Jaro 1983

Dva lezci Norbert “Flipper” Fietz a Norbert Bätz z Norimberku byli překvapeni, když našli skálu s velkým potenciálem, nacházející se ve Frankenjuře (blízko Oberschöllenbachu). Její profil je od spodu mírně převislý a přechází do vertikály.

Moc chytů na ní neviděli, protože se leze „po dírkách“. Mnoho jiných lezců tvrdilo, že cesta je nelezitelná. Norbertovi se povedlo přelézt všechny kroky, ale nikdy je nedokázal spojit dohromady v jednom pokusu.

To bylo výzvou pro Angličana Jeremyho Moffatta

Lezec ze Sheffieldu přijel do Německa na pozvání legendy Wolfganga Güllicha a připojil se k jeho týmu ve složení Norbert Sandner, Norbert Bätz a Ingrid Reitenspiessová. Ve Frankenjuře opakoval několik těžkých cest Güllicha, ale také poprvé kompletně přelezl linii, kterou objevila dvojice Fietz, Bätz.

Další článek ze série „Reclimbing Classics“ si můžete přečíst zde. Anna Stöhrová se snaží přelézt cestu Antoine le Menestrela  „La Rose et le Vampire“ (8b) z roku 1985.

Klíčové místo cesty se nachází zhruba v polovině a nazývá se „undercling traverse“. Lezec v něm musí traverzovat doprava křižným pohybem. V Británii bylo tehdy jakékoliv lezení s horním jištěním, a to i když šlo o vytváření cesty, těžkým zločinem.

Jeremy tedy v klíčovém místě neustále padal a vracel se k němu od posledního jištění, které bylo hezkých pár metrů pod ním, a tyto metry taky nebyly žádný med. Když už se blížil k úspěchu, poranil si prst, což si vyžádalo dvoutýdenní pauzu.

Nikdo ze zbytku skupiny již nechtěl v cestě dál ztrácet čas. Naštěstí za Jerrym přijel jeho kamarád z Anglie Chris Gore. Cestu přelezli a dali jí název „The Face“. Jednalo se o první cestu obtížnosti X- (podle UIAA) na území Německa.

Profesionální lezkyně a členka týmu Mammut-ProTeam Barbara Bacherová potvrdila, že lezení „The Face“ je těžké a cestu by hodnotila jako velmi obtížné 8a+ (X- podle UIAA).

Jak bys charakterizovala cestu „The Face“ s ohledem na dnešní nejobtížnější cesty?

Především je to krásná technická linie, ve které se leze „po dírkách“ s minimem dobrých stupů na nohy. Dnes se lidé často dívají pouze na extrémně těžké cesty, které jsou silové. Upřímně, myslím, že mnoho lezců, kteří mají vylezenou mnohem vyšší obtížnost, než je 8a+, by s tímto stylem lezení mělo problém.

Cestu jsi kvůli mrazivým podmínkám přelezla podobně jako Norbert  Fietz. Vrátíš se zpět, kvůli Red point přelezu?

Určitě, vrátím se sem hned, jak budou lepší podmínky a pokud to dovolí program světového poháru.

Proč se chceš vrátit? Co tě na této cestě tak zaujalo?

To je dobrá otázka, na kterou je jasná odpověď. Pokud neuspěješ na nějaké cestě, ale víš, že je v tvých silách ji přelézt, tak tě to jednoduše táhne zpět, i kdyby to bylo přes půl světa, protože máš pocit, že jsi něco nedokončil a mohl jsi.

Mammut
je švýcarská firma, která se specializuje na horolezecké a trekařské vybavení. Velké zkušenosti s outdoorem dokazuje skutečnost, že v roce 2012 slavili 150 let od svého založení. Jejich výrobky najdete na prodejnách HUDY nebo e-shopu.

Co si myslíš o Jerrym, se kterým ses setkala v Anglii?

Je skvělý a ty jeho historky… Jerry je velmi ambiciózní člověk, který přesně ví, co chce. Myslím, že je velká škoda, že skončil s lezením.

Slyšela jsi o „The Face“ předtím, než ses zúčastnila Mammut projektu „Reclimbing The Classics“?

Název jsem slyšela už dříve, ale přiznám se, že detailnější informace jsem získala až „googlováním“ poté, co mi přišla pozvánka v rámci projektu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: