Stefan Glowacz – věk ani prostředí nehraje roli

Stefan Glowacz – věk ani prostředí nehraje roli

Německý horolezec Stefan Glowacz na jaře oslaví padesátku. Přesto rok co rok přichází s novými projekty, které jsou často velmi různorodé. Posledních dvanáct měsíců bylo v jeho podání, z expedičního hlediska, velmi zajímavých.

Posuďte sami, loni se touto dobou probíjel sibiřským pohořím Ural, kde panovaly teploty až -42 °C. Tato mrazivá pouť trvala týden a dovedla ho k cíli, kterým byl skalní monument – Sedm silných mužů. Toto seskupení tvoří sedm skalních věží a nejvyšší z nich měří 42 metrů. Právě na tu Stefan vylezl. Stal se tak prvním, komu se tento kousek v zimním období podařil.

Nutno dodat, že projekt rozpoutal debaty, neboť „Sedm silných mužů“ neboli „Man-Pupu-Nyer“ patří mezi sedm divů Ruska a oficiálně je zakázáno na ně lézt kvůli zachování skály. Místí lid Mansi chápe lezení na tyto skály jako obrovský prohřešek.

O čtvrt roku později a 70 °C více, ale opět s lanem – Majlis al Jinn

Téměř vše, co se dalo změnit, bylo změněno, zachovalo se jediné – vertikální pohyb s lanem. Stefan se pro tuto akci spojil s Chrisem Sharmou. Výzvou jim byla jedna z největších světových jeskyní – ománská Majlis al Jinn, která se nachází na východě země v pohoří „Hadschar“.

Cesta měla třináct délek a byla ohodnocena za 8b+. Linie měří 300 metrů a je tak nejdelší jeskyní lezeckou cestou na světě. Z  expedice vznikl také film s názvem „Into the Light“, který je nyní ke zhlédnutí online a zdarma (bohužel, aspoň pro mě, v němčině). Snad se spokojíte aspoň se zkrácenou verzí, která je v angličtině. Ale myslím, že v tomto případě o slova ani tak nejdeUsmívající se.

https://www.youtube.com/watch?v=B_eii3n_mS8

Zatím se můžeme jen domnívat s čím dalším Stefan přijde v příštím roce, ale věřím, že to bude opět průkopnické a neokoukané.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: