To základní o batozích

To základní o batozích

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a jsou podle potřeby aktualizované. Mezi dnešními batohy převládají batohy s výztuhou, která se dá přizůsobit tvaru zad, pomáhá při balení a spolu s bederním pásem je podstatnou součástí nosného systému …

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované.

Existují tři základní konstrukce, ze kterých vychází široká nabídka batohů. Mezi dnešními batohy převládají batohy s vnitřní výztuhou, která se dá přizpůsobit tvaru zad, pomáhá při balení a spolu s bederním pásem je podstatnou součástí nosného systému. Druhou možností jsou jednoduché batohy bez výztuhy a třetím řešením jsou batohy s vnějším nosným rámem (krosny), které jsou dnes na ústupu.

NOSNÝ SYSTÉM BATOHŮ

Batoh s dobrým nosným systémem se nese pohodlně. Se špatným je to utrpení a samé problémy. Nosný systém přenáší hmotnost nákladu na ramena (nosnými popruhy – NP) a bedra (pomocí bederního pásu – BP) a rozložení hmotnosti na NP a BP se dá regulovat. Dobrý BP nese často více než polovinu hmotnosti těžkého batohu.

Důležitá je velikost zad batohu. Jde o vzdálenost mezi BP a horním uchycením NP, která je buď nastavitelná, nebo fixní. Pokud je velikost zad fixní, a nejde ji tedy změnit, musím batoh vybrat podobně jako boty nebo šaty – tedy správnou velikost odpovídající mé postavě. Pozor – pouhým prodlužováním či zkracováním délky NP se délka zad batohu nemění!

Nosné popruhy (NP) by měly být pohodlné, anatomicky tvarované a přiměřeně vyměkčené. Nesmějí svírat krk ani padat z ramen (viz hrudní popruh). Jsou nejvíce namáhanou částí batohu, proto musí být důkladné a naprosto precizně připevněné.

Bederní pás (BP) odlehčuje nosným popruhům, a tím i ramenům. BP je fixován v pase a přenáší podstatnou část hmotnosti batohu přímo na pánev. Mívá boční dotahy, které zabraňují kymácení batohu. BP by měl být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet, a v případě potřeby musí jít naopak snadno a rychle rozepnout.

Balanční dotahy dolaďují optimální nastavení nosného systému, přitahují batoh k ramenům, a tím zajišťují jeho větší stabilitu. Měly by k NP přicházet mírně shora (někdy lze nastavit) a jsou upevněny k výztuze zad batohu. Musí jít dotahovat i povolovat při nasazeném batohu, jen tak lze za chůze plynule regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak.

Hrudní popruh zabraňuje padání NP z ramen a vymezuje jejich umístění na ramenech. Měl by být výškově nastavitelný, opatřený sponou s dotahem a pružný (nesmí bránit dýchání).

Záda batohu
Záda velkých batohů by měla mít výztuhu. Většinou ji lze vyjmout, a případně i vytvarovat podle zad uživatele. Díky výztuze batoh drží tvar, dobře se do něj balí a těžiště nákladu se může posunout výše, což zvyšuje komfort nesení. Výztuha umožní pohodlně nést lyže připevněné i na poloprázdném batohu.

Odvětrání a vyměkčení. Záda mají být dostatečně vyměkčená a zajišťovat odvětrávání (prolisy, prodyšný materiál, síťka, odehnutí zad batohu od těla atd.). Zapařování zad se daří pouze zmírnit, a proto by záda batohu v každém případě měla být z rychleschnoucího materiálu a nepropouštět vlhkost do komor.

Velikost zad batohu

Velikost u nastavitelných zad batohu. Změna se provádí posunem místa uchycení NP. Stále častěji je přestavovací systém opatřen i písmenky S, M, L, XL, XXL, která známe z označování velikostí oděvů, protože souvislost je zřejmá. Aby balanční dotahy přicházely do úrovně ramen pod správným úhlem (mírně shora) při všech nastaveních zad, mívají dvě varianty připojení k výztuze batohu.

Druhou možností je fixní velikost zad (pevná, nenastavitelná). Rozhodneme-li se pro batoh s fixními zády, musíme délku jeho zad dobře vybrat už v obchodě.

Vzdálenost mezi uchycením nosných popruhů a horním okrajem bederáku na boku (záda batohu) by měla odpovídat výšce zad zmenšené o 32 cm.

Nastavování nosného systému

  • u středně nabaleného batohu povolte NP, balanční dotahy i BP a jeho boční dotahy;
  • dejte batoh na záda a v mírném předklonu umístěte, zapněte a dotáhněte BP tak, aby dobře seděl v pase;
  • zkracujte NP a snažte se, aby dosedly na ramena, pak se narovnejte a stůjte vzpřímeně;
  • dotáhněte balanční a boční dotahy BP;
  • NP by měl být k batohu uchycen 5 až 7 cm pod úrovní ramen;
  • bederní pás by se měl opírat o kyčle;
  • nesedí-li batoh, nastavte ho lépe a není-li nastavitelný, pak nezbývá než vybrat si batoh s jinak velkými zády.

VÝBĚR BATOHU PODLE VYBAVENOSTI

Víko musí dokonale krýt batoh i při maximálně vysunutém a naplněném nástavci. Kapsa ve víku by měla být přístupná zvenčí (není třeba odklápět víko) a její střih by měl dovolit pohodlné uložení fotoaparátu či jablka, i když je batoh plný. Druhá kapsa pro uložení dokladů či peněženky by naopak měla být přístupná až po odklopení víka. Oddělitelné víko poslouží jako samostatný malý batůžek.

Nástavec slouží jednak jako uzávěr vstupu horní komory, jednak poskytuje rezervní prostor, když máme věcí moc. Pokud ho pravidelně používáme až “na doraz”, měli bychom si pořídit větší batoh.

Hlavní komora může a nemusí být rozdělena přepážkou (někdy odepínatelnou, která umožňuje zvolit tu či onu variantu). Někomu vyhovuje balení do dvou komor, jiný raději věci “našlapává” do jedné. U velkých batohů je praktické, když se do hlavní komory dá vstoupit alespoň ze dvou míst.

Vstup do batohu může být horem se stahovacím uzavíráním krytý víkem nebo obvodovým zipem. Větší batohy s horním vstupem mají často druhý vstup do spodní komory. Obvodový čelní zip umožňuje lepší přístup do batohu, na druhou stranu takový batoh nelze přeplnit, protože zip pak nejde zapnout. Velmi důležitá je kvalita zipu. Jsou i batohy s kombinací obou typů vstupů, tedy s horním vstupem a jedním či dvěma svislými čelními zipy.

Kapsy Kapsy na boku batohu bývají pevné nebo oddělitelné, některé lze v případě potřeby zasunout do vnitřní kapsy. Jednu až dvě najdeme ve víku, šikovná je vodotěsná kapsa na doklady a samostatná venkovní plochá kapsa na mapu. Na BP je praktická kapsička na klíče, mince či jiné drobnosti a dole na bocích batohu bývají otevřené kapsičky na zasunutí konců tyček stanu či patek nesených lyží (měly by mít dole otvůrek pro odtok vody). Síťované kapsy jsou dobré pro operativní odkládání věcí, pro mokré oblečení, pro stoupací pásy se sněhem apod.

Kompresní a připevňovací pásky slouží ke zmenšování objemu batohu, máme-li jen málo věcí, a současně k přichycení věcí na batoh. Měly by být dobře přišité a dostatečně dlouhé, aby pod ně šla připevnit např. karimatka.

Spony, přezky a svorky umožňují rychlou manipulaci a plynulé dotahování popruhů i za chůze. Spolehlivá funkce záleží na kvalitě a na sladěnosti přezky s popruhem, což bychom měli předem vyzkoušet. Posuvné díly by měly být zajištěny proti ztrátě. Spony umožňují zbavit se batohu (např. při pádu do vody) jedním pohybem, a to i jednou rukou.

Dno batohu je zhotoveno z odolného materiálu, popřípadě je zdvojené. Praktické je nepropustné a omyvatelné dno batohu.

Odlehčovací třmeny, do nichž se zavěsí ruce, trochu napomáhají k pohodlnému nesení batohu (jsou protiváhou batohu). V exponovaných místech je bezpečnější ruce ze třmenů osvobodit.

Pouzdro na mačky nebo místo pro připevnění maček je praktické, protože mačky jsou neskladné a nevhodné k uložení dovnitř batohu, a navíc je dobře, když jsou po ruce.

Očka na cepín slouží spolu s výše umístěnými řemínky k přichycení cepínu na batoh. Podobně může být batoh opatřen očky pro hůlky, příklopkou pro lavinovou lopatu, další řadou připevňovacích oček a „gumicukovými“ křížovými stahovačkami.

MATERIÁLY

Použité materiály rozhodují nejen o vzhledu, ale především o životnosti, hmotnosti a ceně batohů. Ty nejodolnější dnes zajišťují batohům takřka nesmrtelnost a poskytované záruční doby jsou mnohaleté. Za velice příznivé ceny se pak dají pořídit batohy „na jedno použití“. Laik je schopen rozpoznat nekvalitní šití, ale v otázce nití, tkanin a plastových doplňků se musí spolehnout na serióznost firmy.

PROMOKAVOST

Pokud nemáme speciální nároky (jeskyňáři, vodáci, …), nevyžadujme naprostou nepromokavost batohu, tu lze jednoduše dosáhnout lehkým obalem. Nepromokavý obal je součástí většiny moderních batohů, případně je možné pořídit si samostatný obal či se vybavit pláštěnkou s „hrbem“, která schová nás i batoh.

Nepromokavé svařované batohy. Potřebujeme-li nepromokavý, či dokonce vodotěsný batoh (pro slaňování vodopádů, canyoning, při speleologii, do lodě, cyklobrašny…), jsou k dispozici batohy z nepropustného materiálu, které nejsou šité, ale svařované. Vstup do hlavní komory je zajištěn rolovacím uzávěrem, menší kapsy mohou být uzavírány nepromokavými zipy, ale spíše je to tak, že svařované batohy moc vnějších kapes nemívají. Určitým řešením jsou naopak vnější kapsy, které nezadržují vodu – tedy ze síťky. Další možností jsou batohy šité z nepromokavých tkanin s přelepenými švy. Všechno má ale své pro a proti. V nepromokavých batozích se věci zapařují a v teple hrozí expresní zkáza zabaleného jídla.

Pitné batohy – mnoho batohů je opatřeno výbavou pro hydratační systém. Obnáší to jednu přepážku v komoře, otvůrek pro vyvedení hadičky a klips na NP. Zakoupit se dají přímo „pitné batohy“, které už mají vložený plastový vak na vodu (či jinou tekutinu) a hadička na NP je zakončena samouzavíracím náústkem (teče jen po stisknutí zuby). Nevýhodou je to, že rezervoár na tekutinu je potřeba stále přepečlivě vymývat a vysušovat, jinak rychle „zasmrádne“. Praktickou alternativou pak mohou být lahve v některé z kapes, opatřené uzávěrem s hadičkou.

Ochranný obal a síť na batoh. Při transportu na našich zádech trpí batoh podstatně méně, než když ho svěříme cizím přepravcům či odložíme do úschovny. Obal ho v těch případech může ochránit před špínou, natržením či rozšlápnutím spon a zamknutý zip zkomplikuje život vykrádačům. K tomuto účelu slouží také ochranná ocelová síťka se zámkem.

BALENÍ BATOHU

  • zabalený batoh by měl zůstat praktický a vypadat esteticky;
  • věci nejdříve a nejčastěji potřebné by měly být snadno dostupné (klíče, doklady, jízdenky, nůž, mobilní telefon, baterka, mapy, svačina, toaletní papír, rukavice, čepice, nepromokavý obal na batoh, lavinový přístroj atd.);
  • každá věc by měla v batohu mít své stabilní místo;
  • karimatka, tropiko stanu, ešus a další věci si zaslouží obal;
  • co plandá, to se zachytává, případně ve větru nebezpečně poletuje;
  • „duté“ věci lze vyplnit, jídlo do ešusu, karabiny do přilby, ponožky do bot…;
  • při rovnání věcí do batohu střídáme stlačitelné a nestlačitelné věci (svetr-konzerva);
  • těžké věci by se měly octnout co nejblíže zádům. Těžiště batohu v běžném terénu je výhodné umístit co nejvýše. Ovšem v náročnějším terénu a při pohybových aktivitách by těžiště batohu mělo být co nejblíže těžišti těla, aby těžký batoh nezhoršoval pohyblivost a obratnost;
  • zobáky cepínů a kladiv připevňujeme směrem ke středu batohu, abychom jimi nikoho nezranili;
  • není-li batoh zcela plný, pak se pomocí kompresních pásků náklad lépe rozprostře po celé délce zad a lépe se ponese;
  • na mokré věci se bude hodit igelitový pytel;
  • lano patří do batohu, trapné jsou i cinkající karabiny vně batohu, které právě nepotřebujeme;
  • prakticky vždy by měl být v batohu „BOB“ – bezpečnostní obsah batohu. Inspirace: baterka, kompas, pláštěnka na batoh i člověka, nůž, KPZ, lékárnička, termofólie nebo žďárák, pomocné lano, rukavice a čepice do hor i v létě, trvanlivý balíček „slaďourů“… Při velkých výpravách jsou tyto věci samozřejmostí, nejčastěji chybí při jednodenním výletě zakončeném neplánovaným bivakem, při nehodách a nečekaných zvratech počasí.

KROSNY

Dříve velmi populární krosny nadále slouží nosičům na celém světě k přenášení velkých a neforemných předmětů, beden s přístroji, expedičních sudů či krabic. Věci se nakládají a fixují přímo na konstrukci krosny nebo do objemného krosnového vaku. Moderní batohy jsou vlastně pokračovateli krosen, jen vnější konstrukce byla nahrazena výztuhami integrovanými do zad batohů.

POMOCNÍK PŘI VÝBĚRU BATOHU

CharakteristikaPožadavky na batoh
Batoh pro denní akce
• budu mít zajištěn nocleh a jídlo, do batohu potřebuju dát svačinu, drobnosti a oblečení, náklad nepřesáhne 10 kg


• ať má objem do 40 litrů, není třeba vložená výztuha zad, bederní pás, hrudní popruh ani balanční dotahy

Batoh pro víkend se stanem
• do batohu potřebuju dát potřeby na víkend, stan a spacák, náklad nepřesáhne 20 kg

• batoh bude používat více lidí


• ať má objem mezi 60 a 70 litry a prostorné víko přístupné zvenčí, je vhodná vložená výztuha zad a bederní pás, hrudní popruh a balanční dotahy
• ať má nastavitelný nosný systém

Batoh pro vícedenní akce a expedice
• do batohu potřebuju dát potřeby na mnoho dní, stan, spacák, karimatku, jídlo, náklad může dosahovat 30 kg

• po dobu akce budu mnohokrát vybalovat a zase balit, i v průběhu dne budu potřebovat přístup k věcem


• ať má objem nejméně 70 litrů, nástavec a prostorné víko přístupné zvenčí, ať má co nejlepší nosný systém, který přesně a pohodlně sedí na zádech
• ať má batoh dva vstupy a hlavní komoru rozdělenou na dvě části

Lezecký batoh
• v batohu budu nosit lano a další lezecké vybavení
• na batoh budu připevňovat cepín a mačky
• budu ho nosit i v exponovaných terénech a lézt s ním


• ať má objem alespoň 30 litrů
• ať má poutka na cepín a uchycení pro mačky
• ať má štíhlý tvar
Cyklobatoh
• v cyklobatohu povezu věci pro celodenní vyjížďku
• budu jezdit i za snížené viditelnosti

• při nekonečných stoupáních se nechci pařit v přilbě
• jezdím bez blatníků

• dbám na pitný režim


• ať má objem do 20 litrů a nebrání pohybu hlavy
• ať je pestrobarevný, má reflexní plošky a možnost připevnit blikačku
• ať má upevňovací systém pro přilbu
• v tom případě by se šikla integrovaná zástěrka chránící bedra při dešti a nepromokavý obal na batoh
• hodí se batoh s hydratačním systémem

© Základní informace, Svět outdooru 2002, aktualizováno 2007, 2008, publikováno v Malém Průvodci světem outdooru, u aktualizovaných článků Základních informací zůstávanjí zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: