Nepál: království nebetyčných hor i těžkých životních zkoušek

Nepál: království nebetyčných hor i těžkých životních zkoušek

Poslední dny bylo nejen na našem webu často skloňováno vlastní jméno „Nepál“, název asijské himálajské země, snu a modly každého horolezce, trekaře i cestovatele, v souvislosti s rozsáhlou tragédií. Víte však, jaký Nepál doopravdy je, kromě novinových článků o nešťastných událostech či úspěšných výstupech na horách?

Nepál, co nepálí

Nešlo tomu poslední dny nijak uniknout, valilo se to na nás ze všech stran a ještě nyní jsou okolo nás různé dozvuky. Řeč je mediálním zprostředkování série neštěstí (a v rámci toho i šťastných příběhů..), které se odehrálo v mírumilovné himálajské zemi Nepálu – jednak v regionu dlouhého pohoří sedmi- a osmitisícových Annapuren (8091 m n. m.), ale také „naproti údolí“ pod majestátně vyhlížející Dhaulágirí (8167 m n. m.). Velká tragédie!

Pomineme-li výše zmiňované nepříjemné události, které se nyní spojují s okouzlující asijskou zemí, co vlastně o Nepálu bezpečně víme? Určitě dáme z hlavy dohromady název tamních nejvyšších hor – Himálají – a že jsou s přehledem nejvyšším pohořím na světě. Možná bychom zvládli dopočítat všechny osmitisícovky a nakonec i vyřknout jméno té nejvyšší, která nemá na planetě sokyni. Ti kulturně vzdělaní si pamatují jméno hlavní nepálské metropole a možná i jednoho významného podhorského střediska. Co ale dál? Je Nepál tvořen opravdu jenom nebetyčným horstvem a dvěma městy?

Naštěstí se každý dovtípí, že určitě ne. Země je plná (obyvatel je 30 milionů) milých a vstřícných lidí různých vyznání a náboženství či nespočtu kulturních památek. Mísí se zde tisíce let staré tradice s vůní moderního světa, rychlost civilizace se zapadlostí odlehlých končin. Hory všechno jenom umocňují a dobarvují.

V dnešním čtyřminutovém snímku podbarveném geniální hudbou se pomalými záběry vydáme beze slov křížem krážem Nepálem – skvěle zkomponované prostřihy komentář ani nepotřebují, atmosféra velehorského království na každého okamžitě dýchne…

A pokud by vám to přišlo málo, určitě se podívejte na rovněž perfektní snímek zachycující trek do základního tábora pod obávanou Annapurnou I (8091 m n. m.) nacházející se právě nedaleko místa, kde se odehrála poslední velká sněhová tragédie. Snad i přes myšlenky na neštěstí vychutnáte úžasné výhledy!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: