Navzdory nepálské tragédii třikrát na Mount Everest! Virtuálně

Navzdory nepálské tragédii třikrát na Mount Everest! Virtuálně

Zatímco se na nás ze zpráv pravidelně chrlí informace o tragédii v Nepálu, možná byste si rádi od všeho oddechli a zapomněli na tuto nemilou událost. My vám v tom pomůžeme – virtuálními procházkami k nejvyšší hoře světa. Pojďte!

Od moře až do oblak z Washingtonu

Skvělou webovou stránku pro všechny milovníky Mount Everestu zřídil Washington Post, americké proslulé noviny. Trojce autorů nepálského virtuálního výletu vtipně zkombinovala historické reálie a fakta s povedenými ilustracemi a grafickým zpracováním výšky, přidala i několik audiozáznamů a vyjádření.

Začněte prohlídku od moře, „od nuly“, a vydejte se přes první kopečky, kopce a chrámy na vrcholku hor až přes nepálské letiště Lukla k samotnéhmu treku k Mount Everestu, cestou si uděláte mnoho zastávek, abyste se něco přiučili, pozorujte, která zvířata okolo vás žijí. Dojdete-li zdárně k úpatí hory, nevzdávejte se a dojděte až na vrchol, pěkně v klidu domova a bez námahy! Povedené!

Virtuální výstup na Mount Everest od amerického Washington Post. (Odkaz v anglickém jazyce, nicméně jednoduchém)

Gůgltrek regionem Khumbu

Možná vás malované ilustrace u předchozího tipu tolik neoslovily, to se stane, a raději byste se podívali na nějaké krásné reálné fotografie z oblasti nejvyšší hory světa. K tomu vám může pomoci internetový gigant Google se svým projektem „virtuálních výprav„, na kterých již nějaký čas pracuje a z nichž už má solidní sbírku.

Nejen, že si budete moct, díky tzv. „street view“ (volně řečeno „živému pohledu“), projít významné lokality a vesnice jako Tháme či Namche Bazar, ale můžete se proklikat až na odkazy s povídáním o Šeprovi, který byl nahoře nejvíckrát v historii, a dalších zajímavostech, podívat se na místní knihovnu, projít si zapadlé uličky a další. Skvělé komplexně zpracované téma od Googlu, každý si najde to svoje. Bravo!

Virtuální průzkum regionu Khumbu nedaleko nejvyšší hory Mount Everest od Google. (Plně v českém jazyce)

Velký detail kamenných obrů

Posledním tipem na elektronickou návštěvu Mount Everestu je odkaz na fotografii zachycující známou scenérii nejvyšších světových hor dřímajících nad ledopádem Khumbu, kde se nalézá i známý základní tábor pod jižní stěnou Mount Everestu. Gigapixelová fotografie od Davida Brasheara oblétla svět, právem!

Proklikejte se fotkou sami a zoomujte tak dlouho, jak je jen třeba. Nuda to rozhodně není! Schválně, kdo zahlédne horolezce postupující ledopádem nebo lezoucí na vrchol Lhotse? Nádhera!

Gigapixelové panorama Everestu od GlacierWorks.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: