Nanga Parbat i K2 opět odolaly – jedna se ubránila sama, druhé pomohly úřady

Nanga Parbat i K2 opět odolaly – jedna se ubránila sama, druhé pomohly úřady

Dlouhého čtvrt roku kalendářní zimy je za námi. Pojďme se ohlédnout, co se v tomto období událo na osmitisícovkách.

Není v mých silách zmapovat a zmínit všechny zajímavé výstupy, které byly v letošní zimě uskutečněny. Tím nejbedlivěji sledovaným, aspoň co se týče širší horolezecké veřejnosti, byly bezesporu pokusy o zimní výstupy na osmitisícovky. Jak si při nich horolezci vedli?

K2 (8610 m)

Pokus pětice horolezců ve složení Denis Urubko (KAZ), Adam Bielecki (POL), Alex Txikon (ESP), Dimitrij Siniev (RUS) a Artiom Braun (RUS) skončil dříve, než začal. Důvodem bylo zamítnutí permitů ze strany čínských úřadů, a to kvůli zvýšené aktivitě teroristů v oblasti.

Nemusíte být zrovna špičkový horolezci, aby vaše oči mohly spatřit majestátnou K2. Po ledovci Baltoro k ní může doputovat každý zdatnější trekař.

Nanga Parbat (8125 m)

Letošní pokoušení jedné ze dvou neslezených osmiček v zimním období by se dal nazvat jako seriál na pokračování. Myslím, že horolezci tady cítí větší šanci na úspěch než u K2, a letos se jich tu vypravilo opravdu mnoho. Nejvýše se vyškrábala trojice Daniele Nardi (ITA), Alex Txikon (ESP) a Ali Sadpara (PAK), a to do výšky kolem 8000 metrů (nejvýšší dosažená výška na NP v zimě). V těchto místech se ocitli v technicky velmi náročném skalnatém terénu, což zapříčinilo už dřívější selhání v orientaci v průběhu noci. Terén pro ně byl nakonec nepřekonatelný a museli otáčet.

Daniel Nardi byl letos odhodlán pokusit se o výstup i sám…

Další letošní výkony, které stojí za zmínku, jsou průstup Diamirské stěny do výšky 7800 metrů v podání Tomka Mackiewicze (POL) a Elisabeth Revolové (FRA). Také Rusové  – Nikolaj Totmjanin, Valery Shamalo, Sergej Kondrashkin a Victor Koval, museli pokus zabalit ve výšce 7150 metrů (C4), a to po 45 denní trvání expedice.

Manáslu (8163 m)

Poté, co se Simone Moro kvůli „zlé předtuše“ své ženy odmítl účastnit zimního pokusu na K2, zacílil na Manáslu. Spolu s Italkou Tamatou Lungerovou chtěli v zimním období vylézt na nejvyšší sedmičku v podobě východního vrcholu Manaslu – East Pinnacle (7992 m) a následně traverzovat na hlavní vrchol.  Expedice bohužel skončila již v základním táboře poté, co více než týden v kuse sněžilo a kolem horolezců se prohnaly dvě obrovské laviny.

Podaří se Peteru Hámorovi stanout na své 13. osmičce?

Slovenský horolezec podle očekávání zamířil na jednu z posledních dvou chybějících osmitisícovek – Manáslu (8163 m). V případě úspěchu bude Peterovi do Koruny Himaláje „chybět“ už „jen“ Dhaulágirí (8167 m). Expedice je v plném proudu.

Důležité je také zmínit, že slovenský horolezec chce poté, v květnu, pokoušet jeden z vedlejších vrcholů – Manaslu North (7157 m), a to zajímavou severovýchodní stěnou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: