HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Messner, Kammerlander a…? Stangl!

Messner, Kammerlander a…? Stangl!

Rakouský horolezec Christian Stangl prolomil další hranici, když 23. srpna stanul na kavkazském vrcholu Shkhara (5193 m). Stal se tak prvním horolezcem, který se může pochlubit tím, že zlezl tři nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů.

V praxi to znamená, že dokončil projekty Reinholda Messnera (Seven Summits, první dokončení 1986) a Hanse Kammerlandera (Second Seven Summits, první dokončení 2012). Zlezením Shkhary sám vytvořil nový projekt – Third Seven Summits.

Zde je všech 21 vrcholů, na kterých Christian za posledních jedenáct let stál (pro zvětšení otevřete v galerii).

Zajímavostí je, že původní projekt Reinholda Messnera Seven Summits „přejmenoval“ na „The Seven Summits Speed Project“. Stangl tvrdí, že vystoupit na všech sedm hor mu trvalo pouhých 58 hodin a 45 minut, pokud se započítává pouze čas z base campu na vrchol a dolů. V rámci tohoto úprku dokázal stanout na vrcholu Everestu za 16 hodin a 42 minut (převýšení 2400 metrů), pokud počítáme pouze vrcholový útok a vzdálenost mezi ABC (advanced base camp) a vrcholem.

Kolem Christiana Stangla je však i trochu toho negativního vzruchu, protože v roce 2010 lhal o svém výstupu na vrchol K2. Později se ke lži přiznal a zdůvodnil to obavami z neúspěchu a velkým tlakem na jeho osobu. V roce 2012 se na K2 vrátil a tentokrát opravdu stál na jejím vrcholu (předtím se o vrchol neúspěšně pokoušel také v roce 2011).

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: