Lavina na Shishapangmě si vyžádala dva životy. Ueli Steck unikl těsně!

Lavina na Shishapangmě si vyžádala dva životy. Ueli Steck unikl těsně!

Koncem minulého týdne se na nejnižší osmitisícovce zřítila lavina, která nenávratně pohltila životy italsko-německé dvojice skialpinistů, kterými byli Andrea Zambaldi (32), respektive Sebastian Haag (36). Ve výstupovém týmu byl také Ueli Steck.

Trojice Haag, Zambaldi a Martin Maier chtěla vylézt 8013 metrů vysoký vrchol v rámci projektu „Double8 expedition“, která si kladla za úkol vystoupit na dva osmitisícové vrcholy v rozmezí sedmi dní a sjet je na lyžích. Druhý z vrcholů měl být Cho Oyu. Mezi horami, které jsou vzdálené 60 kilometrů, se navíc chtěli přepravit na horském kole.

Spolupracovali s Uelim Steckem

Při svém druhém vrcholovém útoku na Shishapagmu se spojili s dalšíma dvěma horolezci. Těmi byli Ueli Steck (38) a Benedikt Böhm (37), kteří se snažili o rychlo výstup.

Shishapangma ze základního táboraShishapangma ze základního tábora

16:30 (23. 9.), vyrazil Ueli a Benedikt ze základního tábora (5600 m). Plán byl stanout na vrcholu v ranních hodinách následující den. Přitom se k nim měl od C1 (6300) připojit Sebastian a nad C2 (6800 m) také Andrea a Martin. Vše šlo podle plánu a všichni horolezci se sešli v C3 (7300 m) kolem druhé hodiny ranní.

Přečtěte si více o nejnižší ze čtrnácti osmitisícovek. Věděli jste například, že hora byla cizincům zpřístupněna až od roku 1980?

Jelikož byli prvními, kdo se podívali nad C2, museli se neustále prát s hlubokým sněhem. V 6:50 byl čtyřčlenný tým pouhých 100 výškových metrů pod vrcholem. Vrcholu by tak téměř s jistotou dosáhli do osmé hodiny, jelikož nikdo neměl problémy.

Nebezpečí v horách nikdy nespí, bohužel…

Jenže o pět minut později se spustila lavina. Ta s sebou vzala celou trojici z týmu Double8 expedition a roznesla ji do různých koutů hory na 600 výškových metrech. Benedikt a Ueli okamžitě volali o pomoc do základního tábora. Poté začali sestupovat do C3 nebezpečným terénem. Těla Sebastiana a Andrei dosud nebyla nalezena, Martin se doškrábal do C3, kde ho nalez záchranný tým složený ze Šerpů.

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: