Gasherbrumy kam se podíváš a ještě k tomu neslezené

Gasherbrumy kam se podíváš a ještě k tomu neslezené

Gasherbrum I a II. Tyto hory zná asi každý, kdo se aspoň trochu zajímá o horolezectví. Někteří mají ještě povědomí o Gasherbrum IV, jelikož mnoho horolezců označuje výstup na ni jako jednu z největších výzev v horolezectví. Jenže co víte o dalších třech vrcholech se stejným názvem? Jeden je dokonce dodnes neslezený.

Gasherbrum je skupina vrcholů, která se nachází v Pákistánu na severovýchodním konci ledovce Baltoro. Pokud do výčtu zahrneme také Broad Peak, který z hřebene vyrůstá, můžeme říct, že se zde nachází tři osmitisícovky včetně GI a GII. Gasherbrum v překladu znamená „krásná hora“.

Vrcholy GI a GII byly přitom původně nazvány jako K4 a K5 v rámci hromadného pojmenování Thomasem Montgomeriem z roku 1856, který skupinu pozoroval ze vzdálenosti 200 kilometrů. Další názvy K1 (Masherbrum) a K3 (Broad Peak) už jsou rovněž minulostí. Původní název si dochovala pouze Chhogori neboli K2.

VrcholVýškaPrvovýstup
Gasherbrum I8080 m1958 – Schoeing, Kauffman (USA)
Gasherbrum II8035 m1956 – Moravec, Larch, Willenpart (AUT)
Gasherbrum III7952 m1975 – Rutkiewicz, Ch.Onyszkiewicz, J.Onyszkiewicz, Zdzitowiecki (POL)
Gasherbrum IV7925 m1958 – Bonatti, Mauri (ITA)
Gasherbrum V7147 m2014 – Nakjong, Young (KOR)
Gasherbrum VI

6979 m /

některé zdroje udávají až 7003 m

Neslezen

Po letošním prvovýstupu Korejců na Gasherbrum V můžeme říct, že posledním neslezeným vrcholem ve skupině vrcholů Gasherbrum je „skorosedmitisícovka“ Gasherbrum VI. Poprvé byl vrchol pokoušen v roce 1998 francouzskou expedicí, při které bohužel přišli o život dva členové. Ve stejném roce to zkoušeli také Dánové. Dosáhli výšky 6200 metrů.

Existuje ještě Gasherbrum VII, který dosahuje výšky 6955 metrů. Rozdíl mezi jeho vrcholem a nejbližším sedlem, které jej dělí od Gasherbrum V, je 165 výškových metrů. To stačí pouze na to, aby byl označován jako sekundární vrchol Gasherbrum V. Ať si to každý vyloží po svém, skutečností je, že na G VII ještě žádný horolezec nikdy nestál.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: