Mám dřívkáč od Condora asi dva roky….

Martin

Mám dřívkáč od Condora asi dva roky. Vaříme na něm občas k plné spokojenosti na rodinných výletech. Nezkoušel jsem ho v nijak extremních podmínkách jako v zimě mokru atp., ale při té minimální spotřebě se v tuzemsku i při dešti trocha suchého paliva sežene. Spotřeba je opravdu hodně malá v porovnání s otevřeným ohněm. Ideální palivo jsou suché klacíky do tloušťky tužky, borové šišky (i vzhledem k velikosti topeniště), to možná uvádí i výrobce.

Dmychadlo s regulací je nutnost, přikládáním plamen neuregulujete. Regulaci podle Vrabiho prstencem na trubce a ne výkonem dmychadla vyzkoušenou nemám, ale nápad se mi líbí. Závislost na ventilátoru a baterii se mi taky nelíbí a zvlášť v zimě bych od toho čekal problémy, ale je to pohodlné. Dmychadlo by se možná dalo nahradit mechanickým, ale hůř by se udržoval trvalý a plynulý přísun vzduchu. Zrovna mně ale jedno mechanické řešení napadlo, budu-li mít čas, vyrobím, vyzkouším a popíšu. Samozřejmě ruční dmychání by bylo trochu oblbující činnost, ale na dřívkáči koneckonců nikdo vařit nemusí, nejjednodušší je to doma na elektrice. Stejně u dřívkáče zapomeňte na bezobslužné vaření, musíte pořád přikládat.

Jako u každého vaření v přírodě by to chtělo závětří. To dřívkáč vyřešené nemá a já taky ne. Zatím jsem to vždycky nějak improvizoval, naposledy letos u moře jsem na pláži vyhrabal kráter, ale bylo to trochu jako by dole seděl mravkolev, ne vařič, dvakrát mi ventilátor nasál písek a přikládání taky nebylo nejpohodlnější, ale o to to byla větší sranda.

Ten Vrabiho návod se mi moc líbí, gratuluju. Možná je dobře, že jsem ho neznal dřív, jinak bych určitě podlehl představě, že si dřívkáč udělám a kdoví, jestli bych ho teď měl. Takhle jsem ho dostal k vánocům a hotovo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: