Boty Hanwag Alaska jsem si koupil před…

Šemík

Boty Hanwag Alaska jsem si koupil před třemi roky. Používám je docela intenzivně – přibližně 40 víkendů za rok (co víkend, to kolem 50 km v terénu) + přibližně třítýdenní vandr někde po horách. Po třech letech už protékají (místy se předřela kůže u jazyka, praskla kůže v ohybu na patě, praská kůže na špičce. Ale pořád vydrží srovnatelně jako skoro nové boty v cenové relaci kolem 2000 Kč od firmy Garmisch, které jsem měl předtím a které se mi po půl roce prakticky rozsypaly.
Teď v létě jsem si Alasky kupoval znovu, abych měl kvalitní boty na zimu. Už na ně přešla několik kamarádů
a většinou si je zatím pochvalují.
Problém všech kožených bot s membránou je, že jejich životnost je tak 2000 km v terénu, při dobré péči možná 4000km, ale to je tak maximum, než jsou zralé na odpis. A to, že mám boty už tři roky a ještě se nerozpadly, jsem mezi kamarády docela výjimka – pokud jezdí na vandr každý víkend, tak jsou většinou nuceni měnit boty maximálně po roce. Někteří, kteří měli třeba Prabosy, tak se jich zbavovali po měsíci u Bajkalu… Planiky se rozpadly po necelém roce…
Můj názor je, že pokud chce člověk kvalitní boty do hor, tak za ně zaplatí přibližně kolem 5000 – 6000 tisíc a pokud je intenzivně používá, tak musí být rád, když se mu rozpadnou až po třech letech… Přičemž si myslím, že Meindly, Lowy a Hanwagy jsou kvalitou přibližně srovnatelné, akorát se liší cenou.

Jediné, co mi docela dost vadí u Hanwagů jsou horní úchyty tkaniček – už jsem si zvykl, že musím mít tkaničky zavázané tak, abych tkaničkou z jedné byty nemohl zachytit za přezku na druhé botě (poté, co jsem se málem zřítil do rokle s kládou přes ramenou ;-)), ale před časem se mi povedlo pěkně zachytit i přezkou z jedné boty za přezku na druhé botě… A pokud se to člověku stane na stezce někde v horách, tak nic moc…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: