Chytrá aplikace do vašeho ještě chytřejšího telefonu od Horské služby ČR

Chytrá aplikace do vašeho ještě chytřejšího telefonu od Horské služby ČR

Ať už jste běžkař, lyžař na sjezdovce či ve volném terénu, skialpinista nebo chodec na sněžnicích mířících od českých hor, určitě se vám bude líbit a hodit aplikace do chytrého telefonu od Horské služby České republiky. Nemáte-li tento typ telefonu, nezoufejte a podívejte se alespoň na jejich web pro nejaktuálnější informace z hor!

Kluci v modro-červeno-černém

Možná jste je nikdy v terénu osobně nepotkali, ale vězte, že svou celoroční činností tato „parta lidí“ zabezpečuje české hory tak, že se tímto standardem můžeme pochlubit klidně i v zahraničí. Horská služba České republiky, to nejsou jenom záchranáři, kteří vyjíždějí k akci, když dojde k nějakému zranění v terénu, jejich výčet činnosti je mnohem delší, namátkově například:

  • organizuje a provádí záchranné a pátrací akce v horském terénu,
  • poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných,
  • vytváří podmínky pro bezpečnost návštěvníků hor,
  • zajišťuje provoz záchranných a ohlašovacích stanic HS,
  • provádí instalaci a údržbu výstražných a informačních zařízení či
  • informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách a opatřeních HS k zajištění bezpečnosti na horách.

Je toho mnohem více, doporučuji k navštívení odkaz na webových stránkách Horské služby – Poslání a úkoly.

Horská služba České republiky musí být připravena čelit různým rozmarům přírody. Každý z vlastní zkušenosti víme, že české hory dokáží připravit jak parné dny, kdy teplota dosahuje klidně třicetistupňových teplot, tak i arktické podmínky, kdy zimní podmínky podporované větrem atakují teploty desítky stupňů pod nulou. Proto jsou členové této (záchranné) jednotky oblékáni do nejkvalitnějšího oblečení severských značek Bergans či Devold, na něž se mohou kdykoliv spolehnout.

Jejich revírem jsou české hory

Horská služba ČR operuje především v následujících českých horách: Krkonoších, Jizerských horách, Krušných horách, na Šumavě, v Orlických horách, Jeseníkách a Beskydech. V těchto oblastech má svoje meteostanice, provádí zde detailní měření, vypisuje upozornění a výstrahy a plní další body ze svých povinností, aby se návštěvníci hor cítili co nejlépe a měli ten nejlepší servis. Tyto informace, o aktuálním stavu českých hor, je nyní možné mít pohodlně ve svém chytrém telefonu díky aplikaci Horské služby (ve spolupráci s Českou pojišťovnou). Tu si můžete stáhnout zde, ať už jste příslušník nakousnutého jablka, robotího systému či oken, a to je bezva!

Aplikace do chytrého telefonu nicméně nezabrání, aby se v horách neděla různá neštěstí, je však dobrým pomocníkem při sestavování programu či zhodnocování situace na horách a odhadnutí svých vlastních možností pro plánovanou akci, poskytuje aktuální informace. Na domovských webových stránkách je charakterizována takto: „Hlavní funkcí nové aplikace pro operační systémy mobilních telefonů iOS (Apple) a Android je právě rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky Horské služby v případě nouze. Tato funkce není navíc závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu. Mobilní „Horská služba“ pomůže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici Horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu.“ A asi není třeba více dodávat.

Ať už vyrážíte na hory za jakýmkoliv zimním sportem, mějte na paměti, že v případě nouze je nejrychlejší vytočit (+420) 1210, což je záchranné telefonní číslo Horské služby České republiky, která si poté váš případ převezme a začne jednat dle dané situace, v níž se nacházíte (či dotyčný, komu záchranou službu voláte). Nezapomeňte na mizinárodní předvolbu, pokud se pohybujete někde na hranicích, kdy může „přeskakovat signál“, neboť číslo není všeobecně platné pro území EU, ale pouze pro naší republiku.

Bonusové materiály pro neposlušné

Aplikace Horské služby obsahuje také několik „bonusů“. Naleznete uvnitř desatero horské služby či mezinárodní pravidla pro jízdu na sjezdovce, což se hodí hlavně všem, kteří neřízeně sjíždí kopec mezi všemi ostatními účastníky a myslí si, že urolbovaný manžestr patří jenom jim. Nezapomínejme, že na kopci nejste sami a když už nedbáte ostatních dospělých vedle vás, pamatujte alespoň na děti, učící se krásnému sportu! Nechtějí se vám číst? Podívejte se na film!

https://www.youtube.com/watch?v=foToaJcgrTk

Všichni v redakci doufáme, že záchranné telefonní číslo, ani aplikační nouzovou sms nebudete nikdy potřebovat a české hory si užijete dle svého programu!

Vzhůru na hory!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: