Bude Mount Everest zajištěn feratou? UIAA se snaží, aby tomu tak nebylo

Bude Mount Everest zajištěn feratou? UIAA se snaží, aby tomu tak nebylo

V polovině října se v Arizoně konala valná hromada UIAA. Jednou z hlavních otázek byl rostoucí počet pokušitelů o Mount Everest, lépe řečeno návrh, který učinila nepálská vláda, jehož předmětem bylo zvýšení bezpečnosti vystavěním stálých jistících prvků.

18. října ve Flagstaffu hlasovali členové UIAA1 proti vystavění stálých jistících prvků na Mt. Everestu (8848 m). Řeč je konkrétně o zajištění 12 metrového skalního prahu ocelovým lanem a žebříky. Tento práh se nachází těsně pod vrcholem ve výšce 8760 metrů a horolezcům je znám pod názvem „Hillary Step“.

S nápadem přišla nepálská vláda, která chce snížit počet úmrtí z řad zahraničních horolezců i Šerpů v důsledku tvorby front v tomto klíčovém místě výstupu.

Chtěli byste se dozvědět více faktů a zajímavostí o nejvyšším vrcholu naší planety? Mrkněte na článek, který je právě tomuto tématu věnován.

Oficiální prohlášení zní: „Mount Everest je jedna z nejznámějších přírodních památek, která patří celému lidstvu. Výstup na tento vrchol by měl být umožněn těm, kteří si v průběhu života osvojili dovednosti a získali zkušenosti k tomu potřebné. UIAA tedy nepodporuje návrh instalovat na Mount Everest stálé jistící prvky, protože by to snížilo hodnotu výstupu a jeho zajímavost. UIAA nehodlá podporovat zneužití posvátného místa s názvem Mount Everest“.

Pasáž známá jako „Hillary Step“

Prezident UIAA Frits Vrijlandt zmínil, že konečné rozhodnutí je na nepálské vládě, nicméně by měla brát ohled i na názory veřejnosti a významných horolezeckých svazů, mezi něž UIAA rozhodně patří.

S využitím theuiaa.org

1UIAA – Union Internationale des Associations d’Alpinisme (Mezinárodní svaz horolezeckých asociací)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: