Akční scény čtyřiadvacáté bondovky Spectre vznikaly v Tyrolsku

Akční scény čtyřiadvacáté bondovky Spectre vznikaly v Tyrolsku

Poslední „James Bond film“ měl premiéru na podzim loňského roku a je jen pro silné nervy. Možná ale nevíte, že se odehrává se před kulisou Ötztálských Alp ve městě Sölden a ve vesničce Obertilliach ve Východním Tyrolsku.

007 v Sölden

Nejvýše položená silnice Alp. Horská stanice z opracované ocele. Horská restaurace ve tvaru kostky ledy. Jedním slovem: Sölden. V lyžařském středisku Ötztálských Alp končila honička filmařů bondovky za perfektním místem pro natáčení akčních scén nového James Bond filmu.

Co-producent filmu Spectre Gregg Wilson tvrdí, že chtěl divákům nabídnout „naprosto šílenou scénku“. A po ukončené práci v nadmořské výšce 3.048 metrů si liboval: „Bude to spektakulární. Tyrolsko má vše, co jsme potřebovali, abychom natočili takové scénky.“

Agent 007 v tyrolskuAgent 007 v Tyrolsku

Jak se agent dostal do Tyrolska?

Za to, že se tajný agent dostal až na horu Gaislachkogl, je třeba poděkovat nasazení pana Jakoba Falknera z Tyrolska. Ředitel lanových drah Söldner Bergbahnen se v dubnu 2014 doslechl, že produkční firma bondovky zvažuje natáčení filmu v Sölden. Od té doby začala Falknerova osobní tajná mise 007: dostat 24. bondovku do horského světa Tyrolska. Falkner ji pojmenoval „B24“.

Přes rakouskou filmovou komisi „Location Austria“, informační organizaci pro filmové produkce a natáčení v Rakousku, došlo k prvnímu kontaktu. Za pověření jeho kolegů z kanceláře cestovního ruchu se vydal do Londýna. Jeho úkol byl přesvědčit zodpovědné o definitivním zájmu místních na tom, aby se točilo v Tyrolsku. Místo je lehce dosažitelné, logistika vynikající a panorama nádherné.

Vesnice Sölden, Rakousko, Tyrolsko, zdroj: wikipedieVesnice Sölden, Rakousko, Tyrolsko, zdroj: wikipedie

Nazpět v Sölden, shromáždil Falkner okolo sebe malý tým, nikdo se neměl dozvědět o misi B 24. O něco později bylo pak oficiálně oznámeno, o čem už média spekulovala déle: Sölden bude místem natáčení bondovky. V prosinci 2014 udělal filmový tým první zkušební záběry a v lednu 2015 padla první klapka pro „first unit“ s hercem Daniele Craigem v hlavní roli. V únoru pokračovalo natáčení s kaskadéry. Po třech týdnech natáčení byly scénky s honičkami aut a přestřelkami před bílou kulisou hor hotovy. Některé akční scénky byly dodělány v Londýně ve studiu. Ve filmu nerozeznáte padělek od originálu.

Obertilliach: vesnička s 687 obyvateli plus 1 tajným agentem

Také Obertilliach byl zvolen místem natáčení pro film Spectre. Filmový tým přicestoval se sportovním letadlem a chatkou ze Štýrska do vesničky ve Východním Tyrolsku. Obyvatelé z Obertilliach nazvali chatku, která byla ve Štýrsku rozložena a opět postavena na vrchním kraji sjezdovky v lyžařském středisku Golzentipp, „Bond-Haus“.

Dohromady se natáčelo na čtyřech místech v Obertilliach. Pro natáčení scén v domečku a okolo „Bond-Haus“ a na sjezdovce byl přítomen i herec v hlavní roli Daniel Craig uprostřed ledna 2015.

Dalším místem natáčení byl památkou chráněný střed vesničky Obertilliach. „Kvůli historickému jádru vesnice za námi filmový tým vůbec přišel,“ vypráví starosta vesnice Matthias Scherer. Věděl od března 2014, že se Obertilliach nachází v užším výběru. Brzy dostal nabídku. Scherer se chytil šance: „Mně bylo jasné, že toho se musím chytit. Takové natáčení je jako hlavní výhra v loterii pro cestovní ruch naší obce.

 • 8,9 miliónů Euro na straně příjmů v Tyrolsku (ubytování, strava, doprava, nájem, gáže a ostatní)
 • 31 dnů natáčení v Tyrolsku
 • 30.000 přenocování filmového týmu v Tyrolsku
 • 600 spolupracujících na filmu v mezinárodní posádce
 • 250 spolupracujících na filmu z Rakouska popř. Tyrolska
 • 210 dodávajících firem z Rakouska popř. Tyrolska
 • 130 miliónů návštěvníků zaznamenal poslední film „SKYFALL“. Produkční firma počítá s ještě více návštěvníky filmu „SPECTRE“.

Fakta o natáčení bondovky v Tyrolsku:

 • 8,9 miliónů Euro na straně příjmů v Tyrolsku (ubytování, strava, doprava, nájem, gáže a ostatní)
 • 31 dnů natáčení v Tyrolsku
 • 30.000 přenocování filmového týmu v Tyrolsku
 • 600 spolupracujících na filmu v mezinárodní posádce
 • 250 spolupracujících na filmu z Rakouska popř. Tyrolska
 • 210 dodávajících firem z Rakouska popř. Tyrolska
 • 130 miliónů návštěvníků zaznamenal poslední film „SKYFALL“. Produkční firma počítá s ještě více návštěvníky filmu „SPECTRE“.

Před začátkem natáčení

Přípravné práce začaly ještě na začátku září 2014. Aby střed vesnice vypadal opravdu jako v zimě, byl dovezen extra sníh. V lednu pokračovalo natáčení na sjezdovce, při čemž musel být na dva dny zastaven provoz pro veřejnost.

Vesnice Obertilliach, Rakousko, Tyrolsko, Autor: Thoodor, wikipedieVesnice Obertilliach, Rakousko, Tyrolsko, Autor: Thoodor, wikipedie

Napínavé to bylo také na okraji lesa vedle lyžařského střediska Golzentipp. Tady došlo k honičce se sportovním letadlem. „Minulou zimu došlo k nájradě nadzemního elektrického vedení vedením podzemním, protože pod váhou sněhu docházelo často k přerušení dodání elektřiny,“ vypráví starosta Scherer o těchto – sice ne pro natáčení plánovaných, ale přece jenom praktických přípravných pracích.

Pan Scherer má stejný názor jako zodpovědní ve městě Sölden: spolupráce byla velmi příjemná, naprosto nekomplikovaná a především podstatně méně formální, než by se dalo očekávat. Počáteční pochyby ze strany občanů a vedení vesnice se brzy rozptýlily, zdůrazňuje starosta a dodává: „Produkční firma se velmi snažila, aby vyhověla místním obyvatelům.“ Nakonec bylo natáčení pro obyvatele velmi vzrušující.  Koneckonců se nestává každý den, že by do vesničky s 687 obyvateli zavítal britský tajný agent!

Led Lenser

Tyrolsko nabízí řadu možností pro cestovatele a milovníky outdoorových aktivit. Mezi oblíbené zimní aktivity patří freeride, klasické sjezdovky, běžecké lyžování, skialpinismus, sáňkování a mnohé další. V létě zde najdete spoustu krásných turistických i cyklistických tras. Podrobněji je vše uvedeno na webu www.tyrolsko.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: