Recenze: Pohorky AKU Alterra GTX

Recenze: Pohorky AKU Alterra GTX

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Pohorky Alterra GTX
Určení VHT, těžký treking, lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: membrána GORE-TEX® Performance Comfort
Materiál: podrážka Vibram® Octopus
Hmotnost 1340
Dostupné velikosti 3 – 13 UK pánská, 3 – 8 UK dámská
Šněrování šněrování s mikro kladkami
Stélka (vložka) AKU custom fit
Odpružení Double Density AKU
Stabilizační systém Elica
Infocena 5235 Kč Kč
Dodává alpitrek
Více info na www.alpitrek.cz

Zaujalo mě

  • šněrování
  • ELICA systém
  • dvoje tkaničky v balení
  • pohodlí a komfort

Shrnutí recenze

Lehké trekkingové boty pohodlného střihu i pro širší nohu, vhodné pro středně těžké túry a dlouhé přechody. Příjemný a měkký došlap a přesto stabilní do stran. Plynulé šněrování a příjemný materiál okolo kotníků. To dělá tuto botu ideální na dlouhé chození a treky.

PODROBNÝ POPIS

Na první pohled

Po vybalení z krabice kromě bot dostanete i dva páry tkaniček. V tomto případě jsem si mohl vybrat z červených nebo světle šedých. Výběr je na vás. V každém případě ještě získáváte minimálně jedny jako náhradní. Zaujme nás vysoký jazyk, který je našitý až na samý horní okraj boty, šněrování, které prochází skrz „mikro kladky“. Taktéž absence klasického „zasekávacího“ háčku na šněrování, který rozděluje zatažení mezi nártovou část a kotník. A na závěr samozřejmě neujde našemu pohledu podešev se vzorem Vibram® Octopus a systémem tlumení a stabilizace Elica.

Trekovka AKU Alterra GTX - celkový pohled.Trekovka AKU Alterra GTX – celkový pohled.

Varianta AKU Alterra GTX s červenými tkaničkami. V balení jsou přiložené ještě šedé. Můžete si vybrat.Varianta AKU Alterra GTX s červenými tkaničkami. V balení jsou přiložené ještě šedé. Můžete si vybrat.

Detail přišitého jazyku AKU Alterra GTX až na horní okraj boty a kožená etiketa Vyrobeno v Rumunsku.Detail přišitého jazyku AKU Alterra GTX až na horní okraj boty a kožená etiketa Vyrobeno v Rumunsku.

První dojem

Po obutí příjemný pocit prostoru pro prsty a to i přesto, že mám širokou nohu. Zatažení tkaniček díky kovovým očkům jde velmi snadno. Při běžném zatažení jsem zatahoval boty i přes textilní poutko, které nahrazuje klasický zasekávací háček. Když jsem však chtěl zatáhnout boty řádně, tahal jsem za tkaničky v nártové části, před tímto textilním poutkem. Pak už stačilo zavázat horní kotníkovou část a zašněrovat. Jazyk se snadno složí a nikde netlačí.

Kompletní fotogalerie AKU Alterra GTX (40)

Horní lem boty je měkký a nikde nedrhne, nepřekáží ani netlačí. A navíc minimalizuje padání kamínků do boty. Co opravdu bylo příjemné, byla vlastní chůze a došlap. Z ní jsem byl opravdu nadšený. Až jsem se skoro nemohl toho odvalování a chůze v těchto botech nabažit. Asi né nahodou tyto boty získaly ocenění časopisu BACKPACKER jako „Best fit for backpacker“.

Dlouhé výchazky a chození v mokru s AKU Alterra GTX.Dlouhé výchazky a chození v mokru s AKU Alterra GTX.

Místo klasického háčku má pohorka AKU Alterra GTX toto textilní poutko, které rozděluje utažení mezi nárt a kotník.Místo klasického háčku má pohorka AKU Alterra GTX toto textilní poutko, které rozděluje utažení mezi nárt a kotník.

Dlouhodobý test AKU Alterra GTX na jezu.Dlouhodobý test AKU Alterra GTX na jezu.

Systém AKU Elica

Systém AKU Elica neboli asymetrická konstrukce podešve zajišťuje vynikající rozložení zátěže na ploše chodidla a zlepšuje držení těla při chůzi. Taktéž je důležité i tlumení na exponovaných částech chodidla. To zajišťuje technologie Double Density AKU. Chůze byla opravdu příjemná a i při celodenním šlapání, byly nohy a chodidla v dobré kondici a připraveny na další den šlapání. Špice je chráněná gumovou obsázkou.

Detail na mikro kladku na šněrování AKU Alterra GTX.Detail na mikro kladku na šněrování AKU Alterra GTX.

Další poznatky a testování

O nepromokavost se stará membrána GORE-TEX® Performance Comfort. Tu jsem zkoušel a testoval řádně. Stáním i chůzí ve vodě, v řece a v kalužích. Taktéž 3 denní přechod v neustálém dešti (ten víkend, kdy udeřila větrná smršť Herwart) Orlických hor byl úplně bez problémů.

Až takto do boku trčí vzorek a zvětšuje tak plochu a stabilitu boty AKU Alterra GTX.Až takto do boku trčí vzorek a zvětšuje tak plochu a stabilitu boty AKU Alterra GTX.

Závěr

Boty jsou kvalitně zpracovány. Vyrobeny v Evropě. Konkrétně v Rumunsku. Žádné materiály mimo EU, žádná Asie. AKU Alterra GTX je pohodlná bota, která díky systému Elica šetří vaše chodidla a nohy a vy můžete šlapat dál a dál. Rychlé šněrování a vysoký jazyk se postarají o váš komfort. Podešev zvládá pohyb v různých terénech včetně stoupaní podzimní mokrou strání na listí, travnatým strmým terénem. Chůze po a mezi kameny na kamenitých cestách je bezpečná a stabilní. Alterra GTX jsou pohorky na středně těžké treky, horské přechody a výlety do hor a do divočiny. AKU Alterra je též dostupná v celokožené nebo i v dámské verzi

Systém ELICA má své označení i na botě AKU Alterra GTX.Systém ELICA má své označení i na botě AKU Alterra GTX.

Příjemný, dobře doléhajicí, ale přesto měkký okraj boty AKU Alterra GTX.Příjemný, dobře doléhajicí, ale přesto měkký okraj boty AKU Alterra GTX.

Řada tří kladek na šněrování AKU Alterra GTX.Řada tří kladek na šněrování AKU Alterra GTX.

Video: Jak funguje systém ELICA

Další informace

AKU

Italská značka AKU je symbolem kvalitní trekingové, outdoorové obuvi  s více než 30-ti letou tradicí. Značka AKU se během těchto let vyvinula z malé rodinné dílny v uznávanou obuvnickou firmu specializující se na trekingovou, outdoorovou obuv, která je určená do vysokohorském terénu až po obuv určenou k volnočasovým aktivitám pro pobyt v přírodě i ve městě.

Vývoji každému novému modelu věnují v AKU opravdovou péči a lásku a promítají do něho své letité zkušenosti nabyté při tradiční, řemeslné činnosti, která je pro tuto oblast Itálie pověstná.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: