Pohodlné designové ekoboty – recenze AKU Bellamont FG GTX

Pohodlné designové ekoboty – recenze AKU Bellamont FG GTX

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Bellamont FG GTX
Určení lehký treking, volnočasové, do města
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 2mm useň
Materiál: jazyk kůže
Materiál: membrána GoreTex Performance Comfort
Materiál: mezipodešev vysekávaná EVA s dvojí hustotou
Materiál: podešev Vibram Predator II Ecostep
Materiál: podrážka Vibram
Hmotnost 475
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty tmavě hnědá
Dostupné velikosti 3 - 13
Infocena 4490 Kč Kč
Dodává Alpi Sport Centrum
Více info na www.alpisport.cz/aku/

Zaujalo mě

  • perfektní design
  • velmi pohodlné
  • přístup výrobce k ochraně životního prostředí
  • bota s příběhem

Shrnutí recenze

Exkluzivní řadu bot Bellamont PLUS italský výrobce AKU představuje, jako boty, které jsou nadstandardně komfortní a jejichž výroba má minimální dopad na životní prostředí. Je tomu skutečně tak?

PODROBNÝ POPIS

Na testování těchto bot jsem se doslova těšil. Nejenom, že mě zaujal jejich popis, vzhled, ale i celková koncepce výrobce, která je šetrná k přírodě. Zajímalo mě také, zda nebude mít ekologičnost výroby dopad na funkčnost, vzhled a výdrž bot. Než vám prozradím své dojmy, podívejme se podrobně na jednotlivé části boty.

Viditelné kousky recyklátů v podešviViditelné kousky recyklátů v podešvi

Ekologie i design

Základ boty tvoří podešev, která je v tomto případě kompletně vyrobena z recyklovaných materiálů. Už na první pohled se vám bude zdát divné, že nemá jednotnou barvu, ale obsahuje  barevné kousky čehosi. Je to stejné, jako když se podíváte na recyklovaný papír, také není zcela bílý. Jedná se právě o části různých recyklátů. Někomu se to může zdát jako vada na kráse, ale uvědomme si, že se tím pádem každá bota stává originálním kouskem!

Kožené poutko na jazyku napomáhá pohodlnému nazouváníKožené poutko na jazyku napomáhá pohodlnému nazouvání

Výstelka z paměťové pěnyVýstelka z kokosových vláken a mikrovláken

AKU sází na prověřený VibramAKU sází na prověřený Vibram

Mezipodešev EVA je také z recyklátu a 30 % z ní lze dále opět recyklovat. Jsou tu použité dvě vrstvy o různé hustotě, což by mělo přidat na komfortu a odlehčit kloubům na noze. Jednotlivé vrstvy jsou barevně odlišené, což je další plus pro design.

Špička i pata boty jsou vyztuženy pevnou gumou. Bota se tak neokopá o kameny a chrání vaši nohu. Lepené spojení s podešví je kvalitně zpracované a po celém obvodu perfektně lícuje.

Špička boty je, stejně jako u těžších trekovek, vyztužená gumouŠpička boty je, stejně jako u těžších trekovek, vyztužená gumou

Dostávám se ke svršku boty. Ten je vyroben ze 100% kůže italskými koželužnami DANI GROUP. Kůže je tlustá 2mm a při její úpravě nebyl použit chrom (chemické zpracování kůže za pomocí chromu je využíváno v 80–85 % celosvětové produkce kůže). Proces tak neohrožuje pracovníky koželužen a také samotného zákazníka. Toxický chrom totiž v kůži zůstává a může škodit po celou životnost bot. Namísto použití chemických látek je kůže opalována. Tento proces je zdravotně nezávadný a kůži činí pevnou, jemnou a krásnou na pohled (stejně jako u žen, opalujících se na slunci).

Jazyk boty je také kožený, stejně jako obří poutko na jeho vrchní části, které slouží k usnadnění nazouvání. Dohromady s botou jej spojuje výrazná tkanička ze 100% bavlny. Vršek boty je u mnou testované boty z veluru, což se výrobce u novějších modelů rozhodl nahradit jemnou koženkou  – kromě vzhledu to bude mít zřejmě pozitivní vliv na snadnější vyzouvání.

Membrána GoreTex zajišťuje nepromokavost botyMembrána GoreTex zajišťuje nepromokavost boty

Vzhled boty je opravdu povedenýVzhled boty je opravdu povedený

Každá bota má svůj dohledatelný rodokmenKaždá bota má svůj dohledatelný rodokmen

Vnitřek boty je podšitý GoreTexem a vnitřní stélka je vyrobena z kokosových vláken a tuhé paměťové pěny z mikrovláken, která se přizpůsobí tvaru vaší nohy. Jazyku ještě z vnitřní strany dominuje kožený štítek s jedinečným číselným kódem, podle kterého lze kontaktováním výrobce dohledat původ surovin, použitých na výrobu vaší boty.

Pohodlně na lehčí treky i do města

Dostávám se k praktickým zkušenostem. Po prvním obutí jsem se musel několik desítek vteřin pouze usmívat. Tak pohodlné boty mé nohy snad nikdy nepoznaly! Příjemný měkký došlap a perfektní stabilita boty vůči zemi i boty vůči noze. A navíc bota na noze vypadá opravdu krásně. Tak jako u každé boty trochu očekávám po prvních kilometrech nějaký ten puchýř, ale to se tu vůbec nekonalo. Žádné tlačení, ani otlačení, pouze spokojená noha.

Bota je primárně určena do města i na lehčí trekking a to splňuje do puntíku. Ve městě si poradí s dlouhou chůzí po tvrdé dlažbě i asfaltu a jen tak si pohodlně pruží. I když dlažba namokne, bota se neklouže. Patřím k aktivním lidem s nepředvídatelným výběrem trasy, takže zkrácení si cesty přes park anebo lesík či příkop je pro mě naprosto běžné. V tom si s botami AKU rozumíme.

Boty dokonale ladí s přírodouBoty dokonale ladí s přírodou

V přírodě se bota chová také velmi slušně. Její malá výška není příliš vhodná na větší outdoorové akce, ale menší treky zvládá na výbornou. Nevadí ji bahno, štěrk, ani skály. Lze je snadno opláchnout a při návratu do města se nemusíte stydět za špinavé boty.

Boty AKU Bellamont plus vám poskytnou komfort trekových bot v elegantim designu. Už nemusíte zažít žádné rozhodování mezi bolavými nohami a společenským fau paux na párty.

Pokud bych byl hnidopich a chtěl mermomocí najít nějakou vadu na kráse, bylo by to trochu zdlouhavé vyzouvání, kdy musíte použít obě ruce, silou roztáhnout botu a povytáhnout tkaničky. Otázkou je, zda nová úprava s koženkou i tuto směšnou „chybu“ neřeší.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: