HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Recenze: LYOFOOD - lyofilizovaná strava

Recenze: LYOFOOD - lyofilizovaná strava

Při testování dehydrovaného jídla LYOFOOD se mi tak trochu změnil pohled na stravování během mých outdoorových dobrodružství. Doteď to byla samá paštika, tuňák a tatranka (v neděli hroznový cukr). Pak se ale objevily tyto záhadné balíčky, které slibují skvělou chuť surovin z vlastní farmy, skoro nic neváží a mají být bez konzervačních látek. Tak kde je zakopaný pes?Údaje výrobce:

Druh výrobku: lyofilizovaná - expediční strava
Způsob užívání: zalévání horkou vodou přímo do přepravního obalu
Infocena: od 89 Kč
Dodává: Totaloutdoor
Vyrobeno v: Polsko
Více info na www.lyofood.com

Balení a příprava

LYOFOOD je uloženo v úhledných sáčcích a je možné pořídit porce pro jednoho i pro dva. Příprava samotného pokrmu je opravdu velmi jednoduchá. Stačí přivést vodu k varu a zalít dehydrovanou stravu do výše rysky, která je naznačena na vnější straně balení. Toť bezproblémová teorie. V praxi se totiž mohou vyskytnout drobná úskalí. Nejedná se ale o nic neřešitelného a praxí se dá postup vychytat k dokonalosti. Ideální by bylo, kdyby se ryska nacházela uvnitř balení, což je ale nepodstatné. Podstatné je množství vody potřebné k zalití. V praxi to vypadalo tak, že jsem nalil vodu po rysku (snažil jsem se opravdu co nejpřesněji), uzavřel jsem uzavíratelný sáček a čekal jsem. Po pár minutách jsem kontroloval stupeň zahuštění. Ve většině případů jsem musel ještě trochu vody přidat. Následně jsem ještě pár minut počkal a hurá do jídla.

 

Jí́dlo LYOFOOD chutná tak, jak vypadá, tzn. chutně.Jí́dlo LYOFOOD chutná tak, jak vypadá, tzn. chutně.

Detail otevírání sáčku LYOFOOD.Detail otevírání sáčku LYOFOOD.

Na bivaku v Rax Alpen chutná teplá večeře LYOFOOD skvěle.Na bivaku v Rax Alpen chutná teplá večeře LYOFOOD skvěle.

 

Výroba a složení

Jídlo LYOFOOD je složeno z přírodních surovin, bez umělých přísad, palmového oleje a konzervačních látek. Sušené jídlo LYOFOOD je připraveno speciální metodou tzv. lyofilizace (vymrazování, sušení mrazem). Jak si můžete přečíst na stránkách výrobce, celý proces začne zmražením produktu,  následně se sníží okolní tlak, nakonec dochází k sublimaci vody z pevného skupenství přímo do plynného. Tento proces má hned několik výhod. Lyofilizovaný pokrm neztrácí vitamíny, minerály a neztrácí chuť. Dehydratací se sníží hmotnost jídla o více než 90 %, zároveň se velmi snižuje i vlhkost, díky čemuž mají potraviny velmi dlouhou životnost.

 

Borůvkový prášek LYOFOOD nedoporučuji sypat nahusto do pusy.Borůvkový prášek LYOFOOD nedoporučuji sypat nahusto do pusy.

Kaše LYOFOOD stačí zalít vodou a o snídani je postaráno.Kaše LYOFOOD stačí zalít vodou a o snídani je postaráno.

Připravená kaše LYOFOOD.Připravená kaše LYOFOOD.

 

Chuť

Jídlo LYOFOOD je dostupné ve velmi široké paletě různých chutí od sladkých po slané, můžete si dopřát snídaně, svačinky, nápoje i hlavní jídla. Určitě si přijdou na své jak vegani, vegetariáni, tak klasičtí masožravci. Pro mě osobně byl dost podstatný fakt tzv. „předběžného očekávání". Ve zkratce: vidím potravinu, očekávám, že bude nějak chutnat (soudím dle vzhledu, vůně, zkušenosti, ...). Testované jídlo Lyofood zkrátka chutnalo tak, jak jsem doufal, že chutnat bude. U běžných sušených potravin od sebe kolikrát nepoznám papáju od meruňky a naprostá většina bývá doslazovaná cukrem. LYOFOOD naopak chutná skvěle, sýr je prostě sýr, jahoda jahoda, maso je maso - celé kousky atd. Super je i kombinace chutí (těstoviny s gorgonzolou, curry s kopřivou), i zapřísáhlí gurmáni musí uznat, že si takové lahůdky doma jen tak nevaří. Snad největším překvapení pro mě bylo, že jsem si pochutnal i na brokolicovém krému se špenátem, i když brokolici bych tedy za normálních okolností dobrovolně jen tak nepozřel. A opravdovou třešničkou na dortu byly opravdu třešně a všechno ostatní ovoce, jak já se těšil na snídaně.

 

Už aby to bylo, LYOFOOD po celodenním šlapání na sněžnicích.Už aby to bylo, LYOFOOD po celodenním šlapání na sněžnicích.

LYOFOOD připraveno k večeři na bivaku.LYOFOOD připraveno k večeři na bivaku.

Ovocný sen LYOFOOD na horách.Ovocný sen LYOFOOD na horách.

 

K testování jsem měl k dispozici následující pokrmy

  • Brokolicový krém se špenátemVeganské curry s kopřivou
  • Veganská kokosová kaše s borůvkami, fíky a chia semínky
  • Ovocný sen (třešně, hrušky a jahody)
  • Hovězí Stroganoff
  • Farfalle s gorgonzolou a špenátem
  • Vepřové maso se zeleným pepřem a bramborami
  • Borůvky v prášku Smoothie v prášku (jahody, černý rybíz a červená řepa)

 

Dodržet správné množství vody u LYOFOOD je občas trochu oříšek.Dodržet správné množství vody u LYOFOOD je občas trochu oříšek.

 

Testování

Během testování jsem do hodnotitelské komise zařadil i mé další spolucestovatele (2 muži, 1 žena), abych získal co nejpřesnější hodnocení a všichni byli stejně nadšení jako já. Během akcí, na kterých jsem LYOFOOD testoval, se mi také trochu měnily stravovací postupy. Během dne jsem jedl studenou stravu, nedopřával jsem si luxusu dvou teplých jídel denně. Lyofood jsem si nechal na večeři. Samotná příprava je opravdu velmi rychlá, což jsem ocenil po celodenním šlapání na sněžnicích. Jeden vařič roztápěl sníh na LYOFOOD, druhý na čaj. K večeři jsme si připravili tři různé sáčky. Dříve jsme fungovali tak, že každý má svoje jídlo, které si prostě sní. Nyní jsme si sáčky podávali a každý tak měl možnost vyzkoušet různé příchutě. Sdílení postřehů z jídla bylo příjemným zpestřením večeře. Upřímně však musím uvést, že z jedné porce jsem se dosyta nenajedl. Při minimálním fyzickém výdeji během dne by mi asi porce stačila, ale předpokladem je brát si toto jídlo primárně do terénu. Dvě porce jsou ale zase zbytečně moc. Ideální by mohly být 4 porce na 3 strávníky. Použité sáčky jsem využíval jako odpadkový koš, jenom je potřeba si pohlídat důkladné uzavření obalu. Zbytky hovězího Stroganovu po celém batohu je přesně to, co vážně nechcete.

 

Rozehřátí vody ze sněhu trvá mnohem déle než vlastní příprava LYOFOOD.Rozehřátí vody ze sněhu trvá mnohem déle než vlastní příprava LYOFOOD.

Zaujalo mě:

  • Balení včetně rysky na zalití vody
  • Dvojité odtržení obalu pro snadnější stravování
  • Rozmanitost nabídky

 

Autor recenze: Martin Slezáček


Další informace:

LYO FoodSpolečnost LYOFOOD dodává do obchodů kvalitní lyofilizovanou stravu již od roku 1998. Myšlenkou je zajistit horolezcům, turistům, námořníkům, extrémním sportovcům či cestovatelům kvalitní stravu nabitou všemi důležitými makroživinami. V roce 2013 dostala jídla Lyo Food Zlaté ocenění Industry Awards, což je jedno z nejprestižnějších ocenění, které je udělováno pouze výrobkům nejvyšší jakosti a kvality s inovativní myšlenkou. Jídla Lyo Foods jsou 100% vyrobena z čerstvých a přírodních ingrediencí z nichž si společnost část pěstuje jen pro sebe. Většina jídel je navržena ve spolupráci s předními lezci, kteří jsou v některých případech i autoři receptu.

Pro Česko zastupuje Totaloutdoor.cz


03.12.2018, Martin Slezáček


Sem vložte diskusní příspěvek.