HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze: Vařiče Coleman Fyrelite Start

Recenze: Vařiče Coleman Fyrelite Start

Recenze jednoduchého a přesto výkonného vařiče, který by měl být spolehlivým pomocníkem při vaření na výpravách a při pobytu v divočině. Jak se nám líbil a za jak dlouho uvařil litr vody?Údaje výrobce:

Hmotnost: 102 g
Typ vařiče: plynový
Palivo: směs PB
Výkon: 3200 W
Výbava:Cena včetně kartuše
Infocena: 750 Kč
Dodává: Camping Gaz CZ
Více info na www.coleman.eu

Nejen vyznavači outdooru, horolezci, vodáci si potřebují něco uvařit, ohřát, či převařit vodu. Na mnohých cestách po Evropě či světě může komukoliv nastat situace, kdy malý a lehký (102 g) plynový vařič na běžnou kartuši bude zapotřebí.

Kompletní fotogalerie COLEMAN Fyrelite Start (15)

Pro vaření budeme potřebovat kartuši plněnou směsí plynů PB podle normy EN417, se šroubovacím připojením k ventilu 7/16“ která se v setu Fyrelite Start s vařičem i prodává. Je zbytečné cestovat nepřipraven a až na místě kupovat nějaký místní „supervařič“, protože i Fyrelite Start se výkonem mnohým nejen vyrovná, ale i je překoná. Samotný vařič bez PB kartuší můžeme snadno přepravovat letadly a kartuši si pak až na místě koupit, třeba i Himalájích nebo v Tatrách.

 

Vařič Coleman Fyrelite Start po vyjmutí z obalu.Vařič Coleman Fyrelite Start po vyjmutí z obalu.

Kompaktní balíček FyreLite Start.Kompaktní balíček FyreLite Start.

Vařič Coleman Fyrelite Start s kartuší C300 připraven k zapálení.Vařič Coleman Fyrelite Start s kartuší C300 připraven k zapálení.

 

Balení

Vařič se dodává v úhledném ochranném pouzdře, má skládací tři podpěry vybavené ostrými zoubky, které se snadno rozloží i složí. Výkon jde dostatečně regulovat, takže vaří vždy spolehlivě a hlavně rychle. Příkon je až 3200 W a za bezvětří v létě uvaří litr vody do 3,5 minut, ve větru 3 m/s pak za 8 minut. Vždy ale závisí na teplotě okolního vzduchu a použité vody, množství plynu v kartuši, větru, takže doba bývá delší.

 

Vařič Coleman Fyrelite Start. Obal chrání vařič dobře.Vařič Coleman Fyrelite Start. Obal chrání vařič dobře.

 

Kartuše

Běžné na trhu jsou kartuše o váze plynu 230-240 g. Použít jde i větší kartuše s 440-460 g plynu, jen vařič s nádobou je vyšší a méně stabilní. Pro zimu jsou vhodné kartuše se směsí plynů určené pro zimní podmínky C300 Xtreme. Budeme-li vařit vždy naplno, pak nám kartuše 240 g C300 Performance vydrží v součtu všech použití přibližně hodinu. Uvádí se spotřeba plynu 225 g/h. Na dobu delší než víkend je pak asi výhodnější použít kartuše C500 s 440 g plynu.

 

Zapálený vařič Coleman Fyrelite Start.Zapálený vařič Coleman Fyrelite Start.

Vařič Coleman Fyrelite Start Hořák s chráničem plamene.JPGVařič Coleman Fyrelite Start Hořák s chráničem plamene.JPG

Vařič Coleman Fyrelite Start ohřívá vodu a my si vybereme zda polévku nebo čaj.Vařič Coleman Fyrelite Start ohřívá vodu a my si vybereme zda polévku nebo čaj.

 

Doporučení testera

Pro použití v divočině je taktéž nutné něčím vařič zapálit (tento vařič nemá integrované pizoelektrické zapalování), a také mít nejlépe nádobu s pokličkou, která zkracuje dobu ohřevu a tudíž šetříte plyn. Vlastní hořák má integrované závětří plamene ve tvaru trojcípé hvězdy. Ta rozděluje hořák na třetiny a částečně chrání plamen v ostatních sektorech. Což usnadní ve větru jeho zapálení i hoření, ale použít velké závětří přesto doporučuji. Nejlépe takové, které chrání nejen hořák, ale i celou nádobu před ochlazováním. Můj tip, který se mi už mockrát osvědčil: primitivní ochrana pevným alobalem před větrem, vaříme-li kdekoliv v přírodě, kde téměř vždy fouká.

 

Vařič Coleman Fyrelite Start Detail hořáku se složenými podpěrami.Vařič Coleman Fyrelite Start Detail hořáku se složenými podpěrami.

Zaujalo mě:
  • Lehký
  • Spolehlivý
  • Výkonný vařič pro snadné použití

21.08.2017, Pavel Krupka


Sem vložte diskusní příspěvek.