HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Expediční grand restaurant - recenze Real Turmat Arctic Field Ration

Expediční grand restaurant - recenze Real Turmat Arctic Field Ration

Dehydrovaná jídla na cesty a balíčky pro expedice od norské firmy Real Turmat vás uspokojí nejen energeticky, ale hlavně po chuťové stránce. Dehydrované jídlo je pomocí speciálního postupu suchého mražení usušeno tak, že téměř nic neváží a navíc výborně chutná. Stačí jen zalít horkou vodou a prakticky nepoznáte rozdíl oproti standardně připravenému jídlu. V nabídce najdete jídla jako je jelení guláš, chilli con carne anebo ovesnou kaši. Na cestách si tak můžete dovolit jíst jako v grand restaurantu a nebude vás v batohu navíc nic tížit.Údaje výrobce:

Druh výrobku: expediční strava, expediční balíček
Komu je určeno: Expedice, výlety, kemping
Infocena: od 319 Kč
Dodává: Norská móda
Vyrobeno v: Norsko
Více info na www.norskamoda.cz

Co bude dnes k večeři?

Jídlo je nejdříve spolu se všemi ingrediencemi uvařeno a až poté šetrně sušeno mrazem. Na rozdíl od jídel, která se míchají až ve zmraženém/sušeném stavu tu dochází k dokonalému propojení chutí. V mém případě se jednalo o losí maso s rýží, hovězí chilli con carne, polévka s jelením masem a müsli kaše – vše chutnalo znamenitě.

Příprava jídla je nesmírně jednoduchá. Odtrhnete horní část sáčku, čímž do něj vpustíte vzduch a můžete jej vytvarovat tak, aby jej bylo možno postavit na zem. Pokud sáček nenecháte dostatečně nadýchnout, může vám pak v dolních záhybech zůstat nerozmíchaná část jídla. Nalijete trochu vroucí vody a dlouhou lžící nebo vařečkou důkladně promícháte. Poté přilijete další vodu, celkem asi 300-350 ml, a sáček pomocí zipu zavřete. Obal je navržený tak, aby v něm jídlo vydrželo déle teplé a během "vaření" se prudce neochlazovalo.

Za 5 minut zip otevřete a můžete si užít, jak se k vám line vůně čerstvě „uvařeného“ jídla. Pro pohodlnější konzumaci přímo ze sáčku je na obalu ještě jeden výsek, díky kterému odrhnete horní část obalu, sáček se sníží a vy tak lžicí lépe dosáhnete na dno. Chuť je samozřejmě subjektivní dojem, pokud si však vyberete druh jídla dle svých preferencí, věřím, že nebudete zklamaní.

Dehydrovaný guláš. Po natrhnutí sáčku je potřeba jej vytvarovat tak, aby stál na podložceDehydrovaný guláš. Po natrhnutí sáčku je potřeba jej vytvarovat tak, aby stál na podložce

Stačí přidat vroucí anebo horkou voduStačí přidat vroucí anebo horkou vodu

Aby se jídlo řádně a rychle nasáklo vodou a Aby se jídlo řádně a rychle nasáklo vodou a "uvařilo", je třeba obsah důkladně promíchat a poté na několik minut zazipovat.

 

Kolik to sype a kolik to váží?

Hovězí chili con carne váží 133 gramů, přičemž po zalití vodou, tedy po přípravě, dostanete 500 g teplého jídla. Balíček je navržen pro jednu osobu a z vlastní zkušenosti můžu uznat, že se najíte do sytosti. Energie 570 kCal je už dostatečnou základnou pro celodenní aktivitu.

Za zmínku stojí i složení, kde byste marně hledali nezdravé ingredience. Konkrétně v chili con carne naleznete fazole, plátky masa, brambory, cibuli, rajský protlak, pepř, sójovou omáčku, koření a kyselinu askorbovou jako konzervant. Další jídla od Real Turmat jsou na tom podobně. Hlavní suroviny pochází výhradně z Norska a výrobce garantuje jejich čerstvost a prvotřídní kvalitu. A je to na chuti opravdu znát! Trvanlivost jídel je 5 let.

Barevné rozlišení obalů – bílá barva pro müsli, žlutá pro polévku a oranžová pro hlavní jídloBarevné rozlišení obalů – bílá barva pro müsli, žlutá pro polévku a oranžová pro hlavní jídlo

 

Balíček nejen pro vojáky

Real Turmat se rozhodl nabídku rozšířit o příjemný bonus – balíček jídla pro vojáky, který je namíchán na průměrnou denní potřebu vojáka. Po rozbalení balíčku budete překvapeni, co všechno se tam vešlo. Dominantu tvoří dehydrované hlavní jídlo. Dále obsahuje dvě proteinové tyčinky, jednu müsli tyčinku, energetický nápoj, kávu, čokoládu, žvýkačku, hygienický ubrousek a průhledný sáček na zip, který využijete na uložení všeho, co jste zatím nezkonzumovali. Taktéž tento sáček využijete na to, aby se vám po otevření nic nevysypalo do báglu. A na to, aby jste po zkonzumování měli kam dát odpad, ktery by vám mohl znečistit obsah batohu a vy nemuseli nechávat nic po sobě v přírodě.

Balíček pro vojáky s obsahem energie na celý denBalíček pro vojáky s obsahem energie na celý den

 

Energie na míru

Jedno balení je navrženo na jeden den pobytu v obtížnějších podmínkách. Energie, kterou ukrývá je 1680 kCal. Mělo by vám tedy postačit na den vysokohorské túry anebo na jeden den v base campu ve vyšších nadmořských výškách.  Ne vždy se můžou chutě slučovat s vašimi potřebami nebo zvyky, ale pro ty, kteří nechtějí řešit podobu jídelníčku a jen chtějí mít zajištěný dostatečný přísun energie je toto balení ideální.

Celková hmotnost je 313 gramů. Jedná se o zatavený igelitový pytlík, který po roztrhnutí obsahuje všechny výše zmíněné laskominy + igelitový sáček na zip, do kterého si zatím nezkonzumované jídlo přesunete. Nerozlétá se vám tedy po celém batohu a vše budete mít pospolu.

Kromě dehydrované stravy nabízí Real Turmat nově sušené masoKromě dehydrované stravy nabízí Real Turmat nově sušené maso

Balíček můžete roztrhnout na dvou místech. Horní pro nalití vody a zazipování a spodní pro pohodlnější konzumaci příboryBalíček můžete roztrhnout na dvou místech. Horní pro nalití vody a zazipování a spodní pro pohodlnější konzumaci příbory

Nejen díky barvám, ale dle malé fotky v rohu rychle rozpoznáte, co bude dnes k večeřiNejen díky barvám, ale dle malé fotky v rohu rychle rozpoznáte, co bude dnes k večeři

 

 

 

Káva a zákusek

Instantní káva sušená mrazem, to je jeden z dalších „králíků“, kterého vytáhnete z tohoto energetického klobouku. Její chuť vás v normálních podmínkách neohromí, v třeskutých mrazech vás ale dozajista nadchne. Ke kávě si můžete přikusovat druhou energetickou proteinovou tyčinku.

Proteinová tyčinka, kakao, káva, energyťák a desinfekční ubrousekProteinová tyčinka, kakao, káva, energyťák a desinfekční ubrousek

 

Aby se vám po všech těch gastronomických zážitcích nezkazili zuby, najdete tu i mentolovou antibakteriální žvýkačku k desinfekci dutiny ústní. A to je také příjemná tečka, nic dalšího v balíčku už nenajdete.

Žvýkačka, která rozhodně není pro vegetariány

Poslední novinkou od firmy Real Turmat je samotné sušené hovězí maso různých příchutí. Musím uznat, že je velmi chutné, dobře kořeněné a snadno se žvýká. Narozdíl od konkurence je nakrájeno na velmi tenké nudličky a proto s ním nebudou mít problém ani jedinci s horším stavem chrupu.

Závěrem

Expediční norská strava Real Turmat mě velice nadchla po všech stránkách. Nízká hmotnost, praktické balení, snadná příprava, mnoho druhů netradičních jídel a hlavně výborná chuť! Vyšší cena je v tomto případě naprosto obhajitelná. Při svyých dalších cestách mi expediční strava Real Turmat rozhodně nebude v batohu chybět.

Zaujalo mě:

  • Neváží téměř nic
  • výborná chuť
  • variace i pro vegetariány
  • lehká a rychlá příprava
  • perfektně poskládaný expediční balíček

 

Autor recenze: Michal Kroužel


25.10.2016, Michal Kroužel


Diskuse


P. Krupka
P. Krupka

Dobré a lehké jídlo na cesty mě zajímá... Kolik počítají, že celá dávka dodá energie denně? Uvedených 1680 kcal na den mi připadá docela málo. Bazalní metabolismus průměrného muže je uváděn 2200 kcal tj. 9200kJ, u žen 2000 kcal tj. 8400 kJ. Tzv. nouzová výživa má být alespoň 1800 kcal tj.7536 kJ, jak uvádí CO předpisy pro krizový stav.

Při aktivitách v lese, horách potřeba i značně přesahuje 3000 kcal, takže se 1680 kcal mi se zdá být dost málo, nebo je to poloviční dávka? Nerad bych po Turmatu moc zhubnul ;-)

25. 10. 2016, 17:18:00
Michal
Michal

Energii máte u každého jídla uvedenou i na netu, bohužel to vypadá, že se jedná o 100g sušiny a nikoliv jídla.

Když si do toho budete lít olej, nejenom zvednete energetickou hodnotu, ale výrazně snížíte náklady na kJ. U takového sobího gulášku platíte 1,- Kč za 5 kJ, takže denní dávka pro VHT by vás s touto stravou vyšla na 2000,- Kč. :-)

25. 10. 2016, 20:50:42

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze