HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Praha stověžatá, Praha outdoorová

Nakladatelství Grada Publishing vydala v krátké době hned několik titulů série outdoorových průvodců. Pro recenzi Světa outdooru jsme vybrali titul Outdoorový průvodce - Praha a okolí. Autoři popisují velice přehledně tipy na výlety a outdoorové aktivity v Praze a blízkém okolí.
Údaje vydavatele:
Titul: Outdoorový průvodce - Praha a okolí
55 tipů, kam na výlet
Edice: Outdoorový průvodce
Autor: Jakub Turek a kolektiv
Infocena: 198 Kč
Vydalo: Nakladatelství Grada Publishing ve spolupráci s HoryDoly, Praha 2007

Útlá knížečka „Outdoorový průvodce – Praha a okolí” patří do rodiny celé série obdobných průvodců rozdělených podle geografického zemského členění (např. Krkonoše, Český ráj, Křivoklátsko a Český kras atd.), kterých dosud vyšlo osm. Ačkoli se zde budeme zabývat pouze jedním z nich, lze předpokládat, že všechny mají stejně vysokou úroveň jak v části textové, tak obrazové. V průvodci nechybí žádná z běžných outdoorových aktivit, které lze v dané lokalitě provozovat.

Všechny svazky řady průvodců, Praha není výjimkou, začínají po obecném úvodním informačním textu oddílem Cyklistika. Kromě možností cyklistických výletů přímo v Praze zahrnuje i značnou část středních Čech. Cíle jsou vždy dosažitelné z města i bez využití MHD a žádná popsaná trasa nepřesahuje akční rádius jednodenního výletu, od lehkých vyjížděk po skutečně těžké túry. Každá trasa je detailně popsána a delší trasy mimo hranice hlavního města doplňují pro přehlednost mapy.

Mapy by ostatně prospěly i kapitole Skalní lezení, kde by při popisu přístupu mnohde posloužily lépe, než sáhodlouhý popis, většinou navíc zaměřený jen na jeden způsob dopravy. Jakoby autoři existenci automobilu přiznávali jen s krajní nechutí až ve chvíli, kdy se jiná rozumná doprava nenabízí.

Outdoor Praha a okolíOutdoor Praha a okolí

Průvodce Praha a okolí nabízí v sekci Cyklistika devět tras a upoutávku na dvě veřejné cykloakce v Praze. V kapitole Metropolitní inline upozorňuje na šest nejoblíbenějších lokalit pro bruslaře. V následující kapitole Skalní lezení je popsáno mnohdy až příliš detailně sedm skalnatých masivů, jakoby se autoři nemohli rozhodnout, komu je vlastně publikace určena-zda začátečníkům, nebo zkušeným lezcům. Z textu je patrné, že autor je sám aktivní horolezec, který ví, o čem mluví, ale informace jsou mnohdy pro začátečníka těžko pochopitelné a pro zkušeného lezce zbytečné. Pravdivě a důrazně však upozorňuje na obtížnost a případné nebezpečí popsaných skal. Přírodní terény jsou ještě vhodně doplněny dvěma alternativami stěn umělých přímo ve městě.

Outdoor Praha a okolí

Zatímco cyklistům se dostává detailních informací, které nenechávají čtenáře na pochybách, že autor sám projel to, co popisuje, v kapitole Běhání a turistika je u orientačního běhu dojem právě opačný a po úvodní zmínce připouštějící existenci orientačního běhu je čtenář odkázán na webové stránky svazu orientačního běhu. Výroční akce srovnatelného významu v sekci cyklistika, vodní turistika nebo městské běhy jsou popsané do detailu, orientační běh je zde neprávem mírně diskriminovaný.

Outdoor Praha a okolí

Právě kapitola Vodní turistika patří k nejpodařenějším v celém průvodci a její zpracování lze bez nadsázky označit za vyčerpávající. Nechybí nic zásadního, autor upozorňuje na rizika a nutné vybavení. Stupnice obtížnosti řek je narozdíl od stupnice obtížnosti skalního lezení jasná a srozumitelná.

Ve výčtu možností outdoorových aktivit na území hlavního města nechybí koupání a plavání, ani tipy pro zimní období. Dozvíme se tak, kam na běžky a kde se dá bruslit v zimě, když inlinové trasy osiří.

Srozumitelně podaný text a přehledné členění podle různých aktivit dělá z outdoorového průvodce dobrého pomocníka jak při plánování, tak při aktivitě samotné. Text je na kvalitním papíru doplněný mnoha mapkami a nepříliš kvalitními barevnými fotografiemi, které ovšem plní pouze úlohu ilustrační. Ani v případě ilustrační fotografie by se však neměla na fotografiích skalního lezení opakovaně objevit cyklistická helma, což neinformovaného čtenáře svádí k mylné domněnce, že cyklistické helmy jsou pro skalní lezení dostačující. Stejně tak nevhodné jsou snímky frekventantů horoškol či jakýchsi kurzů s vybavením zcela neodpovídajícím (tenisky, džíny...) popsané obtížnosti a charakteru skalního terénu. V tiráži publikace není uveden žádný recenzent, takže zřejmě text recenzován nebyl, což je v tomto případě zjevně na škodu věci.

Navzdory těmto nedostatkům jde o velmi užitečné dílo. Kolektiv autorů prokázal důkladnou znalost outdoorových terénů v Praze a okolí a nesporně odvedl dobrou práci pro dobrou věc.

© Svět outdooru Jan Šťovíček a redakce, foto repro Svět outdooru


13.09.2007, Jan Šťovíček