HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Test Lepicí sady Tear-Aid od Two-M (video)

Test Lepicí sady Tear-Aid od Two-M (video)

To, co se může pokazit, se taky pokazí. Známé a pravdivé heslo, na které je třeba být připraven. Jedním z problémů, který pak musíme řešit, může být proříznutí, prodření či propíchnutí tkanin používaných na outdoorové vybavení. Pomoc, která může být hned po ruce, jsou lepicí záplaty Tear-Aid od holandského výrobce Two-M.Údaje výrobce:
Lepicí sada Tear-Aid od Two-M
Hmotnost: 44 g
Určení: typ A – syntetické tkaniny kromě PVC, typ B – PVC a vinyl
Infocena: 350 Kč
Dodává: Boatpark

 

Jde o průsvitnou záplatu určenou k opravě trhlin a otvorů téměř všech moderních materiálů. Je vyrobena z odolného a pružného materiálu, je vodotěsná, vzduchotěsná a odolná vůči UV záření. Záplaty existují ve dvojím provedení – typ A a typ B, které se liší provedením lepicí vrstvy, a jsou tedy určeny na rozdílné materiály. Typ A je určen na většinu syntetických tkanin kromě PVC a vinylu. Hned po pevném nalepení vykazuje devadesátiprocentní pevnost přilepení a po jedné hodině je už spoj s materiálem stoprocentní. Typ B je speciálně určen pro PVC a vinylové materiály – tedy nejen PVC fólie (nafukovací hračky, bazény, okna stanů), ale i pevné technické tkaniny s PVC nánosem (nafukovací lodě, plachty, plováky atd.). Po 24 hodinách je pevnost stoprocentní, používat se ovšem může hned po opravě.

Opravná sada se dodává v uzavíratelném pevném sáčku o rozměrech 19 x 12 cm. Uvnitř naleznete návod, 4 čisticí polštářky pro očištění a odmaštění plochy před lepením, vlasec pro zesílení při lepení roztrženého okraje, a hlavně cca 30 x 7,5 cm lepicí záplaty.

Při lepení je třeba vždy trhlinu očistit a přiloženým polštářkem s izopropylalkoholem odmastit. Připravit si záplatu vystřižením z celé dodané záplaty tak, aby trhlinu přesahoval o cca 2,5 cm na všech stranách. Nezapomeňte zaoblit rohy záplaty, ostré rohy jsou náchylnější k odlepení a více namáhají tkaninu. Záplatu pomalu postupně lepíme k materiálu po celé ploše, bez bublin či přehnutého materiálu. Po pořádném vyhlazení a přitlačení záplaty v celé ploše je oprava hotova.

Při zkouškách pevnosti se ukazuje, že záplaty na materiálu drží velice dobře a nejde je v podstatě odtrhnout. V tahu je materiál záplaty pružný a závisí na tom, jestli je tah podélně nebo příčně s trhlinou. Při příčném tahu je vidět roztažení, ale záplata odolává i silnému tahu, pokud má dostatečnou lepicí plochu podle doporučeného přesahu. Díky pružnosti jsou záplaty vhodné i na slabší materiály, jako jsou tropika stanů či plachty, kde umožňují materiálu pohyb a příliš ho nezpevní.

Při vlastním používání musím pochválit balení jako celek – vše potřebné je v praktickém uzavíratelném sáčku.

Na věcech jako jsou batohy, oblečení atd. oceníte, že záplata pracuje s materiálem, u věcí, které se tlakují (lodě, nafukovačky…) to ovšem vyžaduje použití větší nebo vícenásobné záplaty, aby záplata dostatečně pevně držela materiál u sebe a trhlina se tlakem neroztáhla nebo se nevytvořila viditelná „bublina“.

Konkrétně jsme lepili tyto materiály:
- batoh, materiál 420d High Tenacity Nylon, 210d Mini Diamond Rip Stop, zatím bez problémů;

- dětské kalhoty, materiál 35% bavlna, 65% polyester, roztržené v rozkroku, drží i po vyprání;

- bavlněné tepláky, záplata odpadla po prvním vyprání, což se dá vzhledem ke struktuře bavlněného úpletu očekávat, že není k lepení záplatou zcela vhodný;

- bivakovací celta, materiál 100 % polyester s polyuretanovým zátěrem na rubu (vrchní strana silikon), drží perfektně, ovšem lepeno u švu, tudíž po niti navzlínal izopropylalkohol na rubovou stranu a v tomto místě nepatrně, leč viditelně, ovlivnil kvalitu zátěru;

- křeslo, materiál koženka, drží výborně v ohybu na namáhaném místě;

- záložní batůžek, silikonizovaná cordura, záplata vůbec nedrží.

Pokud dodržíte doporučované přesahy záplat, tak je lepení těmito záplatami velmi spolehlivé. Samozřejmě po zalepení tepláků nelze očekávat zázraky :-) Trošku mě překvapila silikonizovaná cordura, záplata na ní v podstatě ani nedrží, ale na silikonu drží máloco a problémy s tím mají i profesionální výrobci třeba u silikonizovaných tropik stanů. Kladně hodnotím i praktické balení se vším potřebným pohromadě. Zkrátka praktické záplaty na cestování a vodu.

© Svět outdooru, test srpen 2012, text Jan Hotmar a Zdeněk Hübst, foto Míra Bachtík, Honza Novotný a Zdeněk Hübst, video Zdeněk Hübst

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

22.08.2012, Jan Hotmar


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů