HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Test lana Beal Diablo 10,2 mm Unicore

Test lana Beal Diablo 10,2 mm Unicore

Mohlo by se zdát, že na horolezeckých lanech už není moc co zlepšovat. Když pomineme změny vzhledové v podobě nejrůznějších barev opletu, většina konstrukčních změn se odehrává uvnitř lana a nejsou na první pohled vidět. Výrobce Beal přišel se změnou výraznou a představil svou technologii Unicore, respektive ji použil poprvé také u dynamických lan pro použití v přírodních podmínkách. Vznikla tak nová řada lan s označením Diablo.Údaje výrobce:
Lano Beal Diablo 10,2 mm Unicore
Hmotnost: 64 g/m
Průměr: 10,2 mm
Infocena: 3 790 Kč
Dodává: TotalOutdoor

V nabídce jsou dvě barevné varianty a průměry 9,8 mm a 10,2 mm. Na výběr jsou pak délky 50, 60, 70 a 80 m. Podívejme se však, co lana nabízejí uživateli v balení „revoluční technologie“. Princip technologie Unicore je pevné spojení jádra lana s jeho vnějším opletem. Jistě nejeden z vás viděl v životě nějaké starší lano, které má oplet vůči jádru posunutý třeba o několik centimetrů. Nejen, že tato nectnost zhoršuje manipulaci s lanem, ale může být i nebezpečná.

Výhoda této technologie spočívá v nulovém posunu opletu vůči jádru. Oplet je tak na omak uhlazený, což přispívá ke snadné manipulaci s lanem. Další výhodou spojení jádra a opletu by měla být i podstatně delší životnost lana. Podíl opletu v celém lanu činí 40 % použitého materiálu. Výrobce uvádí zvýšení životnosti až na trojnásobek oproti lanům klasické konstrukce. To je samozřejmě vlastnost velmi těžko objektivně zjistitelná. Nezbývá tedy nic jiného, než subjektivně vyjádřit názor na konkrétní testované lano v reálných podmínkách, převážně na skalách z ortoruly. Lano v celé délce není sice nijak výrazně opotřebené, nicméně v jednom místě došlo k jeho značnému opotřebení, zřejmě vlivem otěru o ostrou skálu – ovšem je to prostě poškození lana, kterému je vystaveno každé lano a nemá s udávanou životností lana tolik společného. Oděru a poškození se sice lze na členitých skalách těžko vyvarovat, nicméně k tomu otěru došlo již po druhém použití lana. Jak by dopadlo ve stejné situaci konkurenční lano běžné konstrukce pochopitelně nelze zjistit. Ohledně výdrže snad jen tolik, že lano tedy není nějak přehnaně náchylné k opotřebení, ale rozhodně se s ostrou hrubou skálou má rádo asi jako kterékoli jiné lano.

Dalším nezanedbatelným argumentem obhajujícím spojení jádra s opletem je i zvýšení bezpečnosti. Při nechtěném proříznutí opletu o skálu, např. při slanění nedojde ke shrnutí opletu, jelikož je pevně spojený s jádrem lana. Díky této technologii jde nechtěně přeseknuté nebo poškozené lano nouzově přímo v terénu zkrátit nožem a nedochází ke třepení konců, což se běžně řeší jejich zatavením. Samozřejmě, že i tak je vhodné později konce zatavit. Na chvíli bych se pozastavil u jedné drobnosti. Výrobce Beal používá pro značení konců lan smrskávací průhlednou bužírku, pod kterou je štítek s natištěnými údaji o laně. Vlastním od tohoto výrobce několik lan a na žádném tato bužírka dlouho nevydržela. Po relativně krátké době vždy sklouzla dolů a tím pádem jsem odkázaný jen na přiložený leták s údaji o laně. Ze zkušenosti vím, že rozhodně nejsem jediný, komu se to stává, ale na funkci lana to samozřejmě nemá žádný vliv.

Manipulace s lanem je vcelku pohodlná. Lano opravdu snadno prokluzuje při jištění v ruce i jistítkem a ani rychlé nabírání lana nečiní nějaké problémy. Rovněž slaňování se mi zdálo díky uhlazenějšímu opletu o něco rychlejší než u jiných lan. Poněkud mě však překvapilo kroucení lana, zvláště při jištění shora ze štandu při použití různých druhů jistících pomůcek. Označení středu u tohoto lana považuji dnes u lepších lan za standard, takže k tomu není více co dodat. Lano má udáno 6 normovaných pádů, což je zhruba průměrná hodnota ve srovnání s konkurencí.

Výrobce vytvořil lanu Diablo vysloveně ďábelskou image, což je vidět i na přiložené pogumované plachtě pod lano, která je dodávána spolu s transportním obalem. Zdobí ji, jak jinak než ďábelský, potisk ve výrazné červené barvě. Ač je to možná spíš úsměvné, tak tato plachta mě na lanu uchvátila asi nejvíce. Na rozdíl od běžně dodávaných tenkých plachet k lanům Beal je tato podstatně pevnější a odolnější.

Závěrem tedy asi toto. Na technologii spojení jádra s opletem Unicore lze pohlížet ze dvou stran. Jedna je taková, že můžu mít klidnější pocit, že používám lano, které je dle výrobce o něco bezpečnější než lano s klasickou konstrukcí. Ať už tomu tak je nebo ne, zjistíte to pravděpodobně až v kritické situaci nebo v lepším případě vůbec. Druhý pohled je ten běžný, který hodnotí vlastnosti, jako je manipulace s lanem a mechanická odolnost opletu, která většinou nejčastěji rozhoduje o případném vyřazení lana z používání a o přemýšlení nad pořízením nového lana. Tady bych byl docela opatrný a k údaji o několikanásobném prodloužení životnosti bych přistupoval s tím, že až delší používání ukáže, jak na tom lano je. Ovšem já, ale myslím si, že i další lezci nebudou schopni objektivně posoudit (potvrdit ani vyvrátit) tvrzení výrobce. Tady pomůže jen delší zkušenosti více lidí a dlouhodobé testování. Manipulace s lanem je však příjemná a co potěší nejvíce je, že se s deklarovanou delší životností a bezpečností, nezvýšila cena lana, takže ho lze koupit za cenu podobnou, jako běžné typy lan a to tedy rozhodně stojí za zvážení.

© Svět outdooru, test říjen 2012, text Karlos, foto Karlos a Tomík

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

08.10.2012, Karel Vidlák


Diskuse


Vojta.h
Vojta.h
Zajimalo by mě jestli vyrobce opravdu věří 3 nasobnému prodloužení životnosti a tedy je i v příbalovém letáku napsána 3x delší životnost oproti běžným lanům tedy 5 letům ?
08. 10. 2012, 21:20:00
OndraK.
OndraK.
Nezamněnoval bych životnost při používání a životnost polyamidu při skladování. Spíše to chápu tak, jak se píše, že při pravidelném lezení 2xtýdně a padání vydrží lano tak do roku. Ten trojnásobek bych viděl jako násobek těchto těchto hodnot. Lezl jsem na lanu od konkurence s podobnou, ale prý lepší technologií a je to mnohem příjemnější než lana klasické konstrukce, hlavně podávání při jištění. Prostě tahové uhlazené, dobře procházející jistítkem i expreskami. Takže až zedřu ty moje špagáty, pujdu do takového typu lana. Porovnám s Tendon Master 9.2 a Beal Booste III 9,7.
10. 10. 2012, 20:47:00
karlos
karlos
přesně tak. Délku skladování před prvním použitím a délku používání po prvním použití lana výrobce uvádí - zjednodušeně to souvisí s životností, resp. s pevností použitého materiálu - většinou Polyamidu u lezeckých lan. Ale klidně se může stát, že životnost lana skončí po prvním použití, když dojde k výraznému poškození. Výrobce tím myslel spíš větší mechanickou odolnost lana, ale záleží to na spoustě okolností, které nejde objektivně moc porovnávat v praxi.
11. 10. 2012, 13:52:00
matouš
matouš
Diablo jsem si take pred casem poridil, ale v prumeru 9.8mm. Jak taky v soucasne dobe jinak :-). Zatim jsem spokojeny. Zaujala me technologie Unicore, protoze vetsina lan, ktera jsem musel vyradit trpela tim, ze oplet delal hrozne veci a jisteni bylo peklo... Proto mi ani nevadi prumerny (nizsi) pocet padu, kvuli tomu jsem se zatim zadneho lana nezbavoval. Na co jsem zvedavy je celkova dlouhodoba zivotnost. To drbnuti, co je videt v "testu" by se pravdepodobne stalo kazdemu jinemu lanu a clovek si za nej uze sam...
12. 10. 2012, 12:37:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze