HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze: Čelovka Fenix HM51R Ruby – konečně jsem našel tu pravou?

Recenze: Čelovka Fenix HM51R Ruby – konečně jsem našel tu pravou?

Vzhledem k tomu, jaké provozuji aktivity, neustále řeším otázku, jaká je pro mě ta pravá čelovka. Potřebuji takovou, která bude dostatečně svítit, když si jdu s čelovkou zaběhat (nejsem běžec, tak nesháním reflektor, jež „oslepí“ všechny srnky, které potkám), aby se s ní dalo fungovat při táboření v přírodě nebo nouzově dojít túru, která se protáhla, číst knížku a taky řeším vodotěstnost, protože v první řadě jezdím na kajaku na divoké vodě a tady se mi malá, odolná a vodotěsná čelovka hodí jako nouzová do vesty vždy, když jedu něco drsnějšího.Údaje výrobce:

Materiál: letecká slitina hliníku, silikon, pryž, odolný plast
Zdroj světla: LED Cree XP-G3 + 2x Everlight
Mody svícení: 7
Světelný tok: až 500 lm
Doba svícení: až 110 hodin
Dosvit: až 85 m
Napájení: dobíjecí LI-i-on akumulátor RCR123A
Kapacita: 700 mAh (součást balení)
Hmotnost: 77 g (včetně akumulátoru)
Rozměry: 70 × 33 × 28 mm
Voděodolnost: IP 68
USB konektivita: ano
Infocena: 1 699 Kč

Dodává: www.kronium.cz

Před časem se mému ideálu velmi přiblížila čelovka Fenix HM50R, kterou jsem testoval v létě 2018, ale pořád se našly detaily, které mi (tady je pohled na věc dost subjektivní) tak trochu chyběly. V modelu HM51R Ruby tyto nedostatky zmizely a já jsem tedy nejspíš našel svůj „svatý grál“ mezi čelovkami.

Čelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R Ruby

Konstrukce

Tělo čelovky je vyrobeno ze slitiny hliníku, která se používá zejména v letectví. Tento materiál zaručuje, že je lehké a při tom vysoce odolné vůči mechanickému poškození. Tvar těla je válcový, jen okolo diody bylo třeba vytvořit pár hran a samozřejmě z hladkého pláště vyčnívá uzávěr prostoru pro baterii/akumulátor. Na přední straně válce je umístěn reflektor a nad ním zdířka pro připojení microUSB kabelu (je součástí balení), která slouží k nabíjení akumulátoru. Tuto zdířku lze uzavřít gumovou krytkou, která je pomocí gumového kroužku upevněna k tělu čelovky. Kdybyste ji přece jen ztratili, v balení je ještě jedna náhradní. Na bočních stranách čelovky najedeme ovládací tlačítko a také šroubovací uzávěr prostoru pro akumulátor. Ten je v místě úchopu vroubkovaný po celém obvodu a tedy ho dokážete otevřít i se zkřehlýma rukama (mám několikrát vyzkoušeno). Uzávěr je navíc magnetický, což umožňuje připevnění čelovky ke kovovým předmětům bez nutnosti držení a také se snadněji vyndává akumulátor/baterie.

 

Magnetický konec je praktickýMagnetický konec je praktický

Čelovka je usazena v pružném silikonovém držáku, do kterého se nasazuje pouhým provléknutím skrz dvě oka. Zadní strana držáku je plochá a je skrz ní provlečen pružný popruh, kterým si čelovku upevníte na hlavu. Popruh je délkově nastavitelný pomocí plastové žebříčkové spony, perforovaný, aby lépe schnul a z vnější strany opatřený mnoha reflexními prvky.

 

Umístění čelovky v silikonovém držákuUmístění čelovky v silikonovém držáku

Funkce a jejich ovládání

Ke kompletnímu ovládání čelovky Fenix HM51R Ruby slouží jediné tlačítko. O jeho umístění jsem se už zmínil. Tlačítko je kryté měkkou gumou a je dostatečně velké. Tlačítko plní dvě funkce.

Zaprvé jsem jej používal k ovládání svícení. Pro spuštění svícení je třeba podržet tlačítko po dobu přibližně půl vteřiny, pro vypnutí platí to samé. Pokud chci přepínat mezi režimy svícení, stačí rychlé překliknutí. Dvojitým klikem se zapíná režim červeného světla a zde se opět krátkými kliky přepíná mezi třemi možnými červenými režimy. Tlačítko po celou dobu testování fungovalo bez problémů. Reakce je velmi spolehlivá a ani jednou se mi nestalo, že bych na ovládání musel nějak víc tlačit nebo že by nereagovalo.

 

Ovládací tlačítkoOvládací tlačítko

Jako praktickou funkci hodnotím, že si čelovka pamatuje poslední použitý režim a tím naváže při dalším rozsvícení. U několika čelovek už jsem měl začátek na nejsilnějším režimu, takže se mi občas stávalo, že jsem si nejdříve „vypálil“ oči, a pak už jsem celý večer neviděl nic.

Tlačítko zároveň funguje jako indikátor nabití akumulátoru. Když je čelovka vypnutá, stačí na tlačítko krátce kliknout a dioda vás upozorní na stav baterie barevným světlem. Dokud je světlo zelené máte dostatek energie, pokud je zelené a bliká jste pořád nad 50%, červené světlo znamená pokles pod 50% a červené blikání značí posledních 25%. Tuhle funkci hodnotím velmi kladně a využil jsem ji téměř vždy, když jsem někam vyrážel. Zjištění stavu baterie je okamžité, a pokud si jej ohlídáte, je jen málo pravděpodobné, že by vás čelovka někde zradila a přestala svítit.

 

Stahovací systém popruhu s viditelnou perforacíStahovací systém popruhu s viditelnou perforací

Čelovka má celkem 7 módů svícení, 4 v bílém světle a 3 v červeném. V červeném světle se jedná o módy stálý svit, pravidelné blikání a S.O.S. V bílém světle se jedná o 4 intenzity stálého svitu. Nejsilnější mód má hodnotu 500 lm a výrobce udává, že s ním dosáhnete dosvitu až 85 metrů. Tuto hodnotu jsme nedokázal změřit, ale z toho, co jsem s čelovkou zažil, bych jí věřil. Výdrž akumulátoru při nejsilnějším režimu je udána na 1,3 hodiny, ale na jeden zátah se tohoto času nikdy nedočkáte, protože svítilna se při tomto módu velmi silně zahřívá a ochrana proti přehřátí po 5 minutách sama sníží výkon na 200 lm. Na druhé straně spektra je režim o intenzitě 3 lm, se kterým čelovka vydrží svítit až 110 hodin (zkoušel jsem za pokojové teploty a vydržela). Tento režim stačí na čtení i běžné činnosti během táboření.

 

Nabíjet lze snadno přes microUSBNabíjet lze snadno přes microUSB

Barva vydávaného světla je okolo 4500 K, což znamená, že se nejedná ostré bílo světlo, ale světlo spíše do žluta (neutrální odstín). Znamená to, že předměty vidíte mnohem živěji než s bílým světlem. Mně osobně je tohle světlo velice příjemné.

Napájení

Napájení zajišťuje Li-ion akumulátor RCR123A, který je součástí balení nebo jednorázová 3V lithiová baterie CR123A (nutno dokoupit). Akumulátor jsem nemusel z čelovky vyndavat kvůli každému nabití. Po celou dobu testování jsem využíval nabíjení pomocí microUSB, které mi přijde uživatelsky velice přívětivé.

Na modelu HM50R mi trochu vadilo, že je vybaven samostatným plynulým snižováním intenzity svitu, což má za úkol zvýšit výdrž baterie. Tato vlastnost se mi nelíbila a jsem rád, že HM51R Ruby tuto „vychytávku“ nemá. Ano, pokud už akumulátor neutáhne požadovanou intenzitu svitu přepne se svítilna sama do nižší intenzity, ale ne dříve, než je to nezbytně nutné.

 

Čelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R Ruby

Jak jsem byl spokojený?

Čelovku jsem měl k testování po dobu několika týdnů a pokud to bude jen trochu možné, rád bych si jí ponechal už nastálo (když ne, tak manželka ví, co poradit Ježíškovi). Nejvíce jsem čelovce „naložil“ při pádlování na divoké vodě, kdy jsem jí pravidelně bral do vesty, abych vyzkoušel vodotěsnost. Obstála bez problému. Několikrát jsem čelovku vzal na večerní vyběhnutí a i zde jsem byl spokojený. Zatím nebyl čas vytáhnout ji na nějaký vandr, ale vzhledem k tomu, že vydržela mnohem drsnější zacházení a podmínky, nemám důvod pochybovat, že by neobstála.

Na úplný závěr mohu říct, že jsem už delší dobu hledal nějakou univerzální čelovku a určitě jsem jich pár našel, ale Fenix HM51R Ruby je zatím bezpečně nejblíž hledanému ideálu.

Zaujalo mě:

  • microUSB nabíjení
  • ovládací tlačítko s indikací nabití
  • odolnost pláště

Další info

Fenix

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.


21.11.2018, Petr Snížek


Diskuse


MilanJ
MilanJ

Pěkná čelovka i recenze. Ale já jsem tak náročný zákazník, že stále nejsem spokojen. To budu, až svítilny nebo čelovky budou mít možnost naprogramovat si vlastní módy. Pak bude zbytečná diskuze o tom, že třeba druhý mód měl být silnější apod. Proč to pořád nejde?? Když už to čelovka nemá, ať je tam nabíjení vyřešeno "bezkontaktně". Déle bych uvítal používání USB C namísto Micro USB.

22. 11. 2018, 16:59:36
Jakub
Jakub

Jste tak náročný zákazník, že jste minimálně jedo z vámi požadovaného kritéria nezaregistroval už tak 8 let. Programovatelné čelovky dělal a dělá např. Petzl.

23. 11. 2018, 18:44:36
MilanJ
MilanJ

Ano, o Petzlu vím. Ale už ne o jiném výrobci. Dělá je ještě někdo jiný?.

23. 11. 2018, 21:41:23
Martin
Martin

Muzes se podivat treba na Zebralight. tam ma clovek moznost volit mezi 3 rezimy sviceni, kdyz si mohu pro kazdy z rezimu vybrat ze 3 podrezimu.

24. 11. 2018, 14:06:25
MilanJ
MilanJ

Zebralight, ano. Ale pořád jsou to nějaké předefinové módy, mezi kterými vybírám. Výběr je větší, ale pořád je omezený. Čekám na možnost volby, která bude nechána plně na uživateli. Nastavit počet modů, intenzitu, případně způsob chování při vybíjení. Připojení svítilny přes USB C nebo přes bluetooth. Jako má třeba Nextorch u řady svítilen MyTorch.

24. 11. 2018, 21:22:50
Jirka
Jirka

Praveze pokud je narocny zakaznik, Petzlu se vyhne obloukem:)

01. 12. 2018, 21:45:21
Filip
Filip

Nechtěl bys náhodou, aby se ti čelovka při chůzi vznášela nad hlavou ??

 

Já nakonec zvolil Fenix HL50 a to z důvodu možnosti volby baterií. Buď lithiovou do foťáku, nebo tužkovou alkalickou či lithiovou... Nabíjecí baterie jsou mi na nic.

23. 11. 2018, 06:44:10
Jan
Jan

Přesně souhlaím s Filipem, volba baterii je super možnost. Neumím si představit co bych dělat někde na dlouhém treku bez možnosti výměny baterii. HL50 je top.

03. 12. 2018, 10:21:49
Jakub
Jakub

Dobil s powerbanky, kterou sebou stejně nosím kvůli dalším zařízením. A upřímně, nevím jak dlouhý trek by to musel být, aby při běžném používání nevydržela jedna baterka...

04. 12. 2018, 13:19:57
Filip
Filip

S powerbankou se tahej sám. Proto mám i telefon s velkokapacitní baterií, když se po víc jak týdnu vybije, někde v obchodě, hospodě,...ji do plna dobiju za hodinu a půl.

Jedna baterie nemusí stačit ani na víkend, pokazí se počasí, někde se sekneš..... Navíc tyhle nabíjecí věci maj sklony se pokazit v ten nejnevhodnější okamžik.

Kdo je blázen jako já a chodí i na několikaměsíční treky, ví svoje ;)

12. 12. 2018, 15:46:27
Dusan
Dusan

ak môžem poradiť tak Top čelovky sú Armytek nič lepšie som zatiaľ nenašiel používam už niekoľko rokou a každý známi čo ju videl si ju kúpil a je maximálne spokojný . Dostatočný počet režimov . Programovanie čelovky si myslím že je už trosku  cez čiaru zdravého rozumu .

20. 01. 2019, 12:00:26

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze