HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Recenze: Solární nabíječky Voltcraft SL-5, 1,3 W

Recenze: Solární nabíječky Voltcraft SL-5, 1,3 W

Nepostradatelným vybavením každého cestovatele je dnes přenosná zásoba elektrické energie ve formě nabíječky s vestavěným akumulátorem. Ta by měla mít co největší kapacitu, při co nejmenší hmotnosti a rozměru. Jaká je tedy solární nabíječka Voltcraft SL-5, 1,3 W?Údaje výrobce:

Hmotnost: 240 g
Další funkce: Kapacita: 6000 mAh

Nabíjecí proud (max.): 2000 mA
Proud solárního článku: 230 mA
Počet nabíjecích kanálů/šachet: 2
Infocena: 1290 Kč
Dodává: Conrad
Více info na www.conrad.cz

Energie na cestách

Jako přidaná hodnota je u těchto zařízení možnost dobíjení sluneční energií při absenci nebo nepřístupném zdroji nabíjení z elektrické sítě. Takovým zařízením je dnes power banka založená na akumulátorech na bázi chemického systému Li-Pol. Tato technologie je zatím v nejlepším poměru  objemu, hmotnosti a kapacity uložené elektrické energie. Nevýhodou je mírně vyšší cena. Jaká je tedy testovaná solární nabíječka Voltcraft SL-5?

 

Prodejní balení solární nabíječky Voltcraft SL-5, 1,3 W.Prodejní balení solární nabíječky Voltcraft SL-5, 1,3 W.

Srovnání velikosti powerbanky a čelovky.Srovnání velikosti powerbanky a čelovky.

Gumové krytky konektorů.Gumové krytky konektorů.

 

Testování solární nabíječky Voltcraft

V našem testu je důkladnějšímu rozboru podroben výrobek renomované firmy Voltcraft s označením SL-5 a deklarovanou kapacitou 6000 mAh (při 5V). Nabíječka je navíc vybavena solárním panelem s výkonem 1,3W (260 mA / 5V). Nabíječka je vybavena dvě výstupy pro nabíjení o maximálním proudu 1A a 2A.

Nabíjecí konektor je standardní microUSB 2.0. Všechny konektory jsou chráněny gumovou prachovkou. Tlačítko ovládání nabíječky je také pogumované a celé zařízení tak je chráněné před klimatickými vlivy, i když v technické specifikaci to není výslovně uvedeno. Je tak zaručeno, že nabíječku neutopíme, pokud ji máme připevněnou vně batohu a někde pod vodopádem nás zasáhne nečekaná, osvěžující sprška vodní tříště. Indikace stupně nabití je realizována 4 červenými LED indikátory, které prosvítají přes kryt nabíječky. Výkon solárního článku je pak indikován 4 zelenými LED indikátory pod řadou indikátorů kapacity.

Samotné provedení nabíječky je vysoké úrovni včetně pogumovaného okraje na spodní straně, který efektivně brání sklouznutí zařízení na hladké šikmé ploše. Celý přístroj je nerozebíratelný. Součástí dodávky je také 40 cm kabel s micro USB, plátěné pouzdro a poutko na ruku. Pokud jde o solární panel, je třeba počítat s tím, že jde o velmi malou plochu, využitelnou k přeměně slunečného záření na elektrickou energii. Navíc je plný výkon k dispozici jen po omezenou denní dobu, kdy je polední slunce nejsilnější a nabíječka je bez pohybu v ideálním směru (kolmo) ke zdroji záření.

Hlavním úkolem solárního článku je dodat do Li-Pol akumulátoru energii i po úplném vybití nabíječky, kdy hrozí poškození článků v případě, že po dlouhou dobu po vybití nebude nabíječka připojena na zdroj nabíjecího proudu a vestavěná elektronika vyčerpá i bezpečnou zbytkovou kapacitu článků. V jasný, slunečný den, kdy nabíječku uložíme ve vhodném úhlu k polednímu slunci, můžeme získat až 1200 mAh kapacity, což je cca ½ kapacity pro nabití běžného telefonu.

 

Detail konektorů a jejich gumových krytek.Detail konektorů a jejich gumových krytek.

Indikace solárního nabíjení.Indikace solárního nabíjení.

Indikátory a vypínač.Indikátory a vypínač.

 

Měření

V technických informacích je kapacita powerbanky udávána ve výši 6000 mAh. Při měření dodané kapacity do vybité powerbanky byla průměrná kapacita 6170 mAh, což je 102% z udávané v technické specifikaci. Až dosud je vše v pořádku. Co je již na pováženou je odevzdaná kapacita. Průměr z deseti měření vyšel 3546 mAh, což je pouze 60% z deklarované kapacity. Měření bylo provedeno nejen s maximálním odebíraným proudem 2A, ale i polovičním a třetinovým proudem. Ani velikost odebíraného proudu neměla výraznější vliv na odevzdanou kapacitu.

Dalším technickým nedostatkem byla i snížená hodnota výstupního napětí v hodnotě 4,4 V při 1,5 A. Kvalita výstupního DC-DC konvertoru powerbanky není uspokojující ani  s ohledem na rušení FM příjmu při nabíjení mobilního telefonu, který znemožňuje příjem slabších stanic.
V popisu je uveden Li-Ion akumulátor, jako primární zdroj pro ukládání elektrické energie. Zde si nejsem jistý pravdivostí tohoto údaje vzhledem k rozměrům a hmotnosti celého zařízení. Běžný a nejpoužívanější článek Li-Ion  velikosti 18650 má průměr 18 mm, výška testovaného výrobku je 17 mm. Proto moje pochybnost.

 

Luxmeter.Luxmeter.

Napětí proud odebíraný z powerbanky.Napětí proud odebíraný z powerbanky.

Solární nabíječka Voltcraft SL-5 v akci.Solární nabíječka Voltcraft SL-5 v akci.

 

Solární článek

Testování se zaměřilo i na solární článek a jeho schopnost dobíjet powerbanku slunečním svitem. Maximální výkon solárního článku je 1,3W, takže  260 mA při 5 V. Teoreticky je tedy 6000 mA dodat solárním článkem za 23 hodin. Musíme si však uvědomit, že tuto dobu nesvítí slunce plným výkonem poledního žáru. V technické specifikaci je uveden proud ze solárního článku 230 mA. Při nabíjecím pokusu byla powerbanka vystavena slunci během jasného, slunečného dne babího léta. Za celý den byl přírůstek v plně vybité powerbance zhruba 1000 mAh, co by mohlo stačit na nouzové dobití běžného mobilního telefonu do poloviční kapacity.

Závěrečné hodnocení

Celkové provedení je velmi dobré, spodní strana je upravena lepeným spojem s vystupujícím reliéfem z měkké gumy, což slouží jako protiskluzová úprava. Záslepky z gumy jsou i na vstupním a výstupních konektorech. Indikátory nabití a dobíjení je snadno čitelné. Vnější provedení má tedy samé plus.
Elektrické provedení je již méně dostatečné. Deklarovaná kapacita pro nabíjení je jen 60 %. Výstupní napětí nedosahuje požadovanou hodnotu 5 V o více jak 10%. Elektronika ruší FM vysílání. Je otázkou, zda uvedené nedostatky jsou shodou okolností jednoho kusu nebo se jedná o vlastnost všech výrobků Voltcraft SL-5, 1,3 W.

 

Solární nabíječka Voltcraft SL-5, 1,3 W.Solární nabíječka Voltcraft SL-5, 1,3 W.

Zaujalo mě:
  • Nízká hmotnost a malé rozměry
  • Integrovaný solární článek s antireflexní vrstvou
  • Odolné provedení, ochrana konektorů proti vniknutí vody a prachu

21.12.2017, Petr Sysala


Diskuse


Petr
Petr

S takovým výkonem solárního panelu je to prakticky k ničemu......

22. 12. 2017, 10:22:54
Michal
Michal

:-D tak konečně už se netvrdí, že panýlek baterii nabije, ale jenom ji "chrání". Já mám "7W" pružný panel, který v reálu dává 2,5 W, k tomu 1x 18650 vážící 80g a k tomu Nitecore F1 nabíječku 30g => funkční řešení, které váží o 30% víc, ovšem při poloviční kapacitě a dvojnásobné ceně.

22. 12. 2017, 17:30:22
Petr
Petr

Pokud má mít solární nabíjení powerbanky smysl, je nutné mít samostanou (s dobrou účinností) powerbanku a samostaný efektivní systém solárného dobíjení s dostatečným proudem vzhledem ke kapacitě powerbanky.

Telefon si většinou velmi špatně rozumí s kolísavým prodem ze solární nabíječky, způsobeným mraky, pohybem článku a podobně. Powerbanka to zvládá lépe.

Prakticky jsem to řešil na cestách tak, že pokud jsme se vraceli na základnu, tak tam byl solár a powerbanka celý den v klidu a na slunci (powerbanka pokud možno ve stínu) a teprve večer jsem z ní znovudobíjel mobil nebo čelovku.

Solární články na batohu na tůře jsou na tom z hlediska efektivity opět hodně zle.

31. 05. 2018, 10:09:28

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze