HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Outdoorový pomocník – odolný telefon Evolveo G4

Outdoorový pomocník – odolný telefon Evolveo G4

Odolný telefon Evolveo G4 svým vzhledem na první pohled vypadá jako klasický elegantní „chytrý“ telefon a jeho cena je těmto telefonům také podobná. První zdání ale velmi klame, neboť G4 patří do kategorie odolných telefonů s garantovanou možností „koupání“ se ve vodě v metrové hloubce po dobu půl hodiny. Při dlouhodobém zkoušení se Evolveo G4 ukázal jako velmi dobrý pro jakékoliv outdoorové použití.Údaje výrobce:

Materiál:hořčíkový pevný vnitřní rám "SolidStone" pro zvýšení odolnosti
Mediatek čtyřjjádrový 64bitový procesor 1.4 GHz
grafický chip Mali-T720 s podporou Open GL ES 3.1
Hmotnost: 180 g
Typ displeje: IPS HD
Velikost displeje: 5 palců
Rozlišení displeje: 1280x720
Procesor: Mediatek čtyřjjádrový 64bitový procesor 1.4 GHz
RAM: 3
Interní paměť: 32
Paměťové karty: microSDHC/SDXC
OS: Android 7.0 Nougat
Rozlišení předního fotoaparátu: 8
Rozlišení zadního fotoaparátu: 5
Síťě: 3G: 850/900/1800/1900 MHz a 4G: 800/900/1800/2100/2600 MHz
Druh baterie: vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií: 1
Rozměry: 145 × 75 × 10 mm
Voděodolnost: IPX-6
Barevné varianty: černý, případně stříbrné boční lišty
Další funkce:

Infocena: 6690 Kč
Dodává: EVOLVEO
Více info na www.evolveo.eu/cz/strongphone-g4-android-7

 

Evolveo G4 na vrcholu Medenica v makedonském NP MavrovoEvolveo G4 na vrcholu Medenica v makedonském NP Mavrovo

Focení s Evolveo G4 na makedonské MedeniciFocení s Evolveo G4 na makedonské Medenici

Zadní strana telefonu Evolveo G4Zadní strana telefonu Evolveo G4

 

Fotogalerie Evolveo G4 >>


Telefon Evolveo G4 byl používán měsíc v různých horských oblastech od České republiky, Rakouska, Itálie, Slovinska až po Makedonii. Testován byl při různých výletech od pěšího pohybu v horách, přes horskou a silniční cyklistiku, ferraty, až po použití paddleboardu na řekách a a jezerech. O telefonování a rozesílání SMS není potřeba se v dnešní době nijak rozepisovat, důležitější je, jak je ten či onen telefon využitelný mimo městské a kancelářské prostředí. Při použití telefonu v přírodě se obvykle nepředpokládá, že by se na něm hrály hry, sledovalo video, a dělaly jiné zbytečné věci. Proto jsem na něm nic nehrál a video nepouštěl. Při aktivním pohybu se dobře využije hlavně GPS pro záznam trasy, focení, natáčení videa a následného nasdílení přes wifi na internetové úložiště.

Zadní profilovaná strana telefonu Evolveo G4 s kamerouZadní profilovaná strana telefonu Evolveo G4 s kamerou

Co nabízí Evolveo G4?

Telefon Evolveo G4 splňuje normy pro odolné telefony IP68 a vyhověl americkým armádním testům MIL-STD-810G:2008. V tenkém těle telefonu je ochranný hořčíkový rám SolidStone pro zvýšení mechanické odolnosti, což bylo brzy ověřeno v praxi, když při jízdě na kole s focením telefon upadnul na kamenitou cestu poblíž beskydského Radhoště. Výsledkem pádu bylo jen ofouknutí profilované zadní části telefonu od prachu. Na Gorilla Glass 3 kryjící pětipalcový displej 1280x720 pixelů se pád na kamenitou cestu nijak neprojevil. Pro detailisty je určena možnost záměny bočních černých lišt za stříbrné, k čemuž je součástí balení také příslušný imbusový klíč.

Balení telefonu Evolveo G4 se stručným vícejazyčným návodemBalení telefonu Evolveo G4 se stručným vícejazyčným návodem

Kamera a krytka zvukového konektoru Evolvelo G4Kamera a krytka zvukového konektoru Evolvelo G4

Krytka nanoSIM a SD karty s možností záměny celé boční lišty za stříbrnouKrytka nanoSIM a SD karty s možností záměny celé boční lišty za stříbrnou

 

Výstupy na telefonu jsou minimalizovány, takže kromě 3,5 mm jacku, microUSB datového a napájecího vstupu je po levé straně pouze krytka pro nanoSIM a paměťovou kartu. Tato krytka trochu vystupuje nad obrys telefonu. Z pravé strany jsou potom dvě tlačítka – propojené „nahoru a dolů“, a k tomu aktivační „power“tlačítko.

Mozkem telefonu Evolveou G4 je čtyřjádrový 64 bitový procesor Mediatek s frekvencí 1,4 HGz s duální GPU Mali T720. Operační paměť 3 GB a vnitřní paměť 32 GB je pro předpokládané outdoorové použití telefonu naprosto dostačující. Vnitřní paměť je velmi rychlá, a proto telefon reaguje na jakoukoliv činnost bez sebemenších prodlev. Vnitřní paměť je pro mapové podklady, fotografie a zaznamenaná videa svou velikostí bezchybná, a proto běžný uživatel vůbec nemusí uvažovat o rozšíření paměti o microSDHC/SDXC kartu. Telefon je připraven pro dvě nano SIM karty.

Evolvevo G4 může využívat sítě 3G/4G, stejně jako nejrychlejší  LTE. Samozřejmostí je rychlá wifi, Bluetooth 4.0, lokalizace GPS/A-GPS/GLONASS a kompas.

Cyklistický podvečer na RadhoštiCyklistický podvečer na Radhošti

 

Výdrž baterie a vliv vnějších teplot na telefon

Vzhledem k období použití telefonu (červenec-srpen 2017) byly teploty v rozmezí +5 až +40 C, a nebylo tak možné ověřit, jak si baterie s kapacitou 3000 mAh a elektronika telefonu poradí s teplotami blízko bodu mrazu, případně i tradičními zimními do -20 C. Za teplot nad nulou se telefon choval výborně a reagoval velmi rychle na jakoukoliv činnost.

Pokusná siluetní fotografie při výjezdu na PustevnyPokusná siluetní fotografie při výjezdu na Pustevny

Podvečerní pokus o zachycení ukázkové oblačností na RadhoštiPodvečerní pokus o zachycení ukázkové oblačností na Radhošti

Foto z jízdy na kole - lokalita u Javoru ve Vsackých Beskydech, foto má lehký nádech do modraFoto z jízdy na kole - lokalita u Javoru ve Vsackých Beskydech, foto má lehký nádech do modra

 

GPS v telefonu Evolveo G4

Telefon může využívat dvě aktuální GPS sítě - GPS/A a GPS/GLONASS. V praxi byla GPS použita při záznamech tras s aplikacemi Locus, Strava, Sports Tracker a Mapy.cz. Záznam byl přesný a plně srovnatelný s pokročilejšími telefony nebo GPS přístroji. GPS údaje byly také vhodně využitelné při ukládání fotek.

Panorama z telefonu Evolveo G4 u Riffugio Gilberti nad Sella NeveaPanorama z telefonu Evolveo G4 u Riffugio Gilberti nad Sella Nevea

Fotoaparát a video

Fotoaparát s obrazovým snímačem SONY Exmor R s rozlišením 8 MPx (3264x2448 pixelů) je pro běžné outdoorové použití zcela dostačující. Doplňková přední kamera má rozlišení 5 MPx a výsledné fotky jsou ovlivněny menší čočkou. Nastavení citlivosti může být ponecháno v automatickém módu nebo ručně nastaveno v rozsahu ISO 100 až 1600. Fotoaparát má tři možností nastavení - Panorama mode, PIPmode a Normal mode. Logičtější by připadalo umístění nejčastěji používaného Normal mode na stavové liště vlevo nahoře místo stávajícího umístění úplně vpravo. Po krátké době používání je ale přepínání z pravé pozice na Panorama mode úplně vlevo palcem pravé ruky úplně automatické a snadné. PIPmode, nebo-li spojení výstupu z přední i zadní kamery do jednoho obrázku je alternativou k selfie, kdy si majitel telefonu „přišpendlí“ svůj obličej na pozadí nasnímané 8 MPx foťákem.

Panorama na hřebenu Vsackých BeskydPanorama na hřebenu Vsackých Beskyd

Při dobrých světelných podmínkách – jasná, polooblačná obloha nebo zataženo v průběhu dne jsou fotografie dobré. Za ztížených světelných podmínek se na krátké vzdálenosti nabízí použití blesku, na delší potom nastavení ISO na 1600, manuální nastavení podexpozice (EV rozsah -3 až + 3) a fixace mobilu. Focení bylo zkoušeno i při jízdě na horském kole po louce a polní cestě – fotky byly ostré, a žádné rozmazání nebylo patrné. Pouze při některých fotkách měly fotky malý nádech do modra, který bylo nutné následněupravit v grafickém editoru.

Panorama z oravské Babiej goryPanorama z oravské Babiej gory

Nejenom na vrcholech kopců se osvědčil panoramatický mód fungující jak horizontálně, tak vertikálně. Obvyklejší je horizontální použití, u něhož je delší strana podle natočení až 3264 pixelů a kratší strana vždy 464 pixelů. Panoramatické fotografie vyžadují trochu cviku a ne moc silný vítr na vrcholech, neboť se může stát, že nedojde k přesnému poskládání panoramatické fotografie.

Pokus o vertikální panoramat duhy u Faaker See - nepodařil se plynulý pohybPokus o vertikální panoramat duhy u Faaker See - nepodařil se plynulý pohyb

V praxi se při dokumentaci výletů do hor hodí funkce přidání souřadnic k fotografiím buď ve formátu GPS nebo GPS/GLONASS. Telefon umožňuje přímé zobrazení umístění fotografie na google mapách.

Na vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkáchNa vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkách

Na vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkáchNa vodní ferratě u Faaker See v horších světelných podmínkách

PIP mód s využitím zadního i předního fotoaparátu Evolveo G4PIP mód s využitím zadního i předního fotoaparátu Evolveo G4

 

Závěr:

Po měsičním intenzivním používání je Evolveo G4 výborný telefon vhodný jak pro běžné každodenní použití, tak díky své zvýšené odolnosti pro všechny typy výletů, kde se kromě telefonování a posílání zpráv uplatní jeho odolnost, GPS, fotoaparát, a velká vnitřní paměť.

Zaujalo mě:
  • Odolnost vůči nešetrnému zacházení
  • Velikost integrované paměti
  • Celková rychlost telefonu a GPS
  • Možnosti fotoaparátu k záznamu výletů

 


Další informace:

EvolveoEVOLVEO je značka elektroniky, která vznikla v roce 2005 a specializuje se na oblasti digitálního domova, osobní elektroniky a herních produktů. Značka je zaměřena na muže, kteří se zajímají o spotřební elektroniku nebo informační technologie, požadují trendové produkty a hledají ekonomicky výhodnější řešení vzhledem k nabídce velkých nadnárodních značek. Rozvoj, distribuci a servis EVOLVEO zajištuje mezinárodní tým ve více než deseti zemích. EVOLVEO podléhá řízení jakosti dle normy ISO 9001.


15.08.2017, Jan Pala


Diskuse


Vilém
Vilém

Blackview BV 8000 Pro6GB RAM 64GB ROM víc muziky za míň peněz

08. 09. 2017, 13:47:03

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze