HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze Suunto Spartan Ultra – parťák pro extrémní zážitky

Recenze Suunto Spartan Ultra – parťák pro extrémní zážitky

Finská společnost Suunto je známa svým zaměřením na profesionální sportovce a jejich potřeby. Do vrcholného modelu hodinek Spartan Ultra vtěsnali to nejlepší, co jsou v současné době schopni nabídnout. Novinkou je barevný dotykový displej, který poskytne škálu možností přizpůsobení. Podařilo se Suuntu předehnat konkurenci, nebo mají stále co dohánět? Na to se podíváme v našem testu.Údaje výrobce:

Materiál:safír (krycí sklíčko)
nerzerová ocel
polyamid (tělo)
silikon (pásek)
Hmotnost: 77 g
Typ displeje: LCD
Rozlišení displeje: 320x300
Doba provozu: 18-65 h s GPS (záleží na podmínkách)
Senzory: teploměr, barometrický výškoměr, kompas
Druh baterie: vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií: 1
Rozměry: 50 × 50 × 17 mm
Voděodolnost: IPX-8
Barevné varianty: černá, bílá
Teplotní limit: -20°C až +60°C
Konektivita: GPS/Glonass, Bluetooth Smart
Další funkce:

Infocena: 19190,- Kč
Dodává: Amer Sports Czech Republic s.r.o.
Více info na www.suunto.com

Základní popis

Na první pohled vypadají Spartan Ultra mohutně a ani ne příliš sportovně, jak bych u sporttestru čekal. Kulatý displej ohraničuje stříbrný okraj rozdělený na 4 části. Prostor mezi okrajem a displejem vyplňuje černý rámeček s logem, které na spodní části lehce zasahuje do jinak kruhového displeje. Na pravé straně najdete klasickou trojici tlačítek, ale obvyklá 2 tlačítka z levé strany nyní nahrazuje dotykový displej a místo nich je tam jen výdech reproduktoru. Na hladké zadní straně jsou povinné informace a čtyřpinový konektor pro nabíjení a připojení k počítači. Nově je konektor magnetický.

Pásek vyrobený ze silikonu má kovové zapínání a dvě úchytky, na nošení je pohodlný. Další trumf přidává Suunto v podobě safírového krycího sklíčka, které je skoro nemožné poškrábat, nebo rozbít. Voděodolnost do 100 m je v této kategorii už standard. Hodinky tradičně vyrábí přímo ve Finsku a k dostání jsou v černé či bílé variantě s nerezovou ocelí, ve speciální edici Copper (měď) a 2 tmavé verze Titanium.

 


Spartan Ultra - celkový pohledSpartan Ultra - celkový pohled

Večerní výběhVečerní výběh

Aktivita na stránkách MovescountAktivita na stránkách Movescount

 

Prohlédněte si další fotografie k recenzi...

 


Ovládání a Funkce

Ovládání je jednoduché a intuitivní. Hodinky zobrazují v základním stavu jen čas a datum. Displej se aktivuje stisknutím jakéhokoliv tlačítka, které rozsvítí displej a zobrazí další ukazatele dle zvoleného ciferníku. Přejetím nahoru nebo dolu se dostaneme rovnou do menu. Komu nevyhovuje dotyk, může listovat v menu pomocí tlačítek. Směrem nahoru se dostanete do nabídky cvičení, navigace, záznamníku, stopek a nastavení. Směrem dolu je aktivita, trénink a regenerace. Ve cvičení naleznete, kromě stavu baterie, svoje oblíbené sportovní činnosti, které si můžete nastavit či přizpůsobit na stránkách www.Movescount.com. Nové si můžete v aplikace Movescount také vytvářet vlastní Sport módy, které zcela vyhovují vašim potřebám. V navigaci je výběr trasy a kompas. V záznamníku si prohlídnete svoje dokončené aktivity. V nastavení se nastavují základní hodnoty, jako jazyk (čeština je v nabídce také), datum a čas, tóny a vibrace, jas displeje, základní informace o uživateli, připojení s telefonem a různými senzory, ciferníky, oznámení z telefonu a možnost kalibrace kompasu, nadmořské výšky a nastavení deklinace. Na výběr z ciferníků máte 4 ručičkové a 2 digitální, každému lze nastavit libovolná barva. Aktivita vám sdělí počet kroků a spálené kalorie v aktuálním dni, týdenní přehled aktivit a čas za jak dlouho budete zregenerováni k další aktivitě.

Konektivita

Suunto Spartan zvládají jak klasické GPS tak i ruskou síť Glonass, fixace polohy probíhá opravdu rychle a ze ztrátou signálu jsem se nesetkal. Hodinky mají i teplotní čidlo, které během aktivity průběžně zaznamenává změnu teploty. Barometrický výškoměr zaručuje nejpřesnější určení nadmořské výšky, což ocení hlavně skyrunneři. Elektronický kompas naplno využijí orientační běžci. Zabudovaný akcelerometr se postará díky technologii FusedSpeed o přesný záznam rychlosti i při případné ztrátě GPS signálu. Dle nejnovějšího aktulizace z 25. 1. 2017 by měl být také zpřesněn GPS signál, takže ke ztrátám by mělo dochízet minimálně.

Technologie Bluetooth smart je oblíbený standard pro spárování příslušenství jako je hrudní pás, nebo různé senzory kadence a v neposlední řadě i s chytrým telefonem. Pomocí mobilní aplikace Movescount dokáže synchronizovat vaše aktivity, bez nutnosti pokaždé hodinky připojovat k počítači kabelem. Spojení s telefonem umožní také zobrazovat oznámení na displeji, což jsem neměl možnost vyzkoušet, protože prozatím je tato funkce dostupná pouze pro iOs. Nicméně Suunto slibuje brzké zprovoznění i pro Android. Aktualizace a nabíjení probíhá připojením k počítači skrze USB kabel s magnetickým konektorem. Na stránkách Movescount.com lze spravovat trasy, tréninkové plány, zapojit se do komunity, nebo podrobně procházet grafy naměřených hodnot během aktivity.

 

Nabídka cvičeníNabídka cvičení

 

Osobní zkušenost

Spartan Ultra opět posouvá hodinky Suunto o krok dopředu, funkce pro sportovní aktivity jsou tradičně na vysoké úrovni. Přidáním barevného displeje si otevírá cestu k ještě většímu uživatelskému přizpůsobení, ať už volbou ciferníku nebo nastavením zobrazení v oblíbeném sportovním režimu. Hodinky Suunto mám oblíbené hlavně na trailové běhy, kdy si v počítači naplánuju trasu po malých lesních cestách, nahraju jí do hodinek a vyrazím. Při běhu mě hodinky ještě nikdy nezklamaly, výdrž baterie je obdivuhodná a displej je pěkně přehledný se všemi hodnotami, které chci během tréninku nebo závodu sledovat.

Hodnocení testera

Hodinky na mě působí trochu robustním dojmem, ale na to si člověk rychle zvykne, a pak se mu naopak všechny ostatní zadají titěrné. Osobně mi chyběl třeba odpočítávač, který jsem si oblíbil u Ambit Vertical a výškový profil trasy, který má přijít v některé s plánovaných aktualizací. Ocenil jsem safírové sklíčko, které je skoro nemožné poškrábat. Barevný displej je povedený a dobře čitelný i když se to podle fotek nemusí zdát. Hodiny jsou dobře čitelné i při vypnutém podsvětlení. Hrudní pás má zabudovanou paměť, takže lze použít i při plavání, kdy se hodnoty srdečního tepu synchronizují po skončení aktivity. Hodinky patří na špičku mezi sporttestry a za to si Suunto nechá řádně zaplatit. Je pěkné, že jak menu telefonu, tak stránky Movescount nabízejí češtinu. Pokud již jste vlastníkem Suunto Spartan, doporučuji pravidelně sledovat nové aktulizace, které stále přicházejí a přinášejí nové uživatelské možnosti pro vlastníky tohoto sporttesteru.

Zaujalo mě:
  • safírové sklíčko
  • výdrž baterie
  • rychlost fixace polohy
  • navigace po trase
  • grafika prostředí

14.02.2017, Karel Královec


Diskuse


Martin
Martin

Hodinky umí komunikovat oznámení ji na platformě Android, autor uvadí nepravdivé informace. Pokud má starou verzi, která není podporována, měl by to přiznat.

14. 02. 2017, 18:20:32
Karel Královec
Karel Královec

Když se podíváte na titulní obrázek, je vidět, že jsem hodinky testoval již v říjnu a v té době tato funkce nebyla ještě dostupná. Měl jsem Android 5.1.

14. 02. 2017, 18:58:19
Martin
Martin

Testovat hodinky v říjnu a psát pak recenzi  v únoru, během těch několika  měsíců proběhlo několik updatů, které nejsou zohledněny. Recenze je pak nepřesná ..................

14. 02. 2017, 20:29:03
Karel Královec
Karel Královec

Já recenzi odevzdal na konci října, proč vychází až teď to netuším. Také si myslím, že od té doby několikrát proběhla aktualizace a hodinky toho nyní nabízí mnohem víc.

15. 02. 2017, 12:34:38
Petr
Petr

Tyto hodinky jsou po softwarové stránce nedodělek a koupit hodinky za 20000 a pak rok čekat na základní funkce - to se hochům v Suuntu nepovedlo. Na všech videích na youtube se hodinky dost sekají. Připadá mi, že v Suuntu mají jen jednoho softwarového vývojáře na všechny hodinky. Dotykový display na sportovních hodinkách je pro manažery do kanceláře ne pro sportovce. Mám Ambit3 Peak a za Spartana bych neměnil.

15. 02. 2017, 12:41:01
Martin
Martin

To Petr musím hodně souhlasit,  probém Suunta je v akcionářích, kteří chtěli zisky a tlačili na firmu, aby konečně vytáhla konkurenci proti Fenix 3. Myslím si, že tento krok je pro firmu docela smrtící, za 6 měsíců software doznal hodně změn, přidali se nějaké funkce, které žalostně chyběly. Stále je jim toho dost schybí, největší problém, nelze dělat vlastní sportovní režim, ten polopokus co ted udělali, je pro většinu lidí uplně k ničemu.

Se zásekama problém nemám, až doladí přesnost gps a dodělají věci co chybí, budou to spolehlivé hodinky.

Ambit 3 po lednovém updatu, jsou naprosto špičkové hodinky, nechápu proč těch pár funkcí nedostali již před rokem, ale to by pak firma nemusela uvádět model Vertical.

15. 02. 2017, 14:10:51
David S
David S

Mám 4 roky Ambit 2 a maximální spokojenost... s ohledem na rok pořízení, kdy tyto hodinky byly neprekonatelná světová špička. Další hodinky budou ale Garmin Fenix. Dotykový displej mi pro tento tip hodinek prijde jako nestastne reseni z hlediska prodlevy displeje, nepresnem dotyku rukou pri zatizeni a citlivost dipleje na studene a mokre ruce.

Dále optický senzor tepu bych očekával jako standard 2016/2017

MOvescount bohuzel take pokulhava za Garmin connect IQ

 

Za mě je bohužel vlajkova loď Suunto zklamání.

15. 02. 2017, 21:35:44

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Trek přes hřeben Kholeno
Trek v krásné krajině pohoří Elborz.